14 january 2015

że niby taki społecznie zaangażowany i nad wodą

huhuhu...dudni
od stu dni
w te i z powrotem
terkocze kołowrotek
pręży i rozpręża
ogniwa łańcucha
huhu haha
studnia bez dna
 
wrzucam monetę
cisza ... głucha


--------

wersja z "ch"- 


chu chu chu ...dudni
od stu dni
w te i z powrotem
terkocze kołowrotek
pręży i rozpręża
ogniwa łańcucha
chu chu cha cha
studnia bez dna
wrzucam monetę
cisza ... głucha


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 30 | rating: 0/0 | report | add to favorite

Comments:

jeśli tylko,  

Oj, trzeba było pieniążek na sznurku uwiązać, nieprzezorny Ty.. :)))

report |

Wieśniak M,  

O nie!- wszak Jaśkowi został chociaż sznur, a jak uwiążę do monety to po ptakach;)))

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

Wieśku, mam wątpliwości, nobo za sjp, jednak 'chu-chu', więc analogicznie i chuchuchu i raczej dalej chuchu cha cha - od chacha/chachać, inaczej, zaśmiewać się, hmm? poza tym... cac, a jakże ;) pozdrawiam.

report |

Wieśniak M,  

Kasiu:)- Być może masz rację. Przyznam się że zawsze sądziłem że obie wersje są dopuszczalne. Nawet gdzieś wyczytałem jakieś uzasadnienie dla obydwu form. A przyjęłem tą ze względów estetycznych. Przyznam że nie wiem. Może sobie napiszę wersję z Cha, pod spodem i ńiech sobie chuhuchahają:)))

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

nie upieram się, bywają wersje równolegle dopuszczalne, jak 'nie jeden' i 'niejeden' nie jestem polonistką. pisz jak Ci wygodnie - tylko nie przestawaj :)

report |

Wieśniak M,  

wiesz, pamiętam taki wiersz, Konopnickiej chyba: "Hu hu ha nasza zima zła", i dałbym sobie głowę uciąć że tak był zapisany, ale jak by Wieśniak wyglądał bez głowy;)))- choć podobno wiersze piszę z palca to może i niepotrzebna:))))- Pozdrawiam i dziękuję Kasiu:))

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

czytałam rozprawkę jakiegoś akademickiego polonisty, niestety, nazwisko uleciało, a kopii pracy nie posiadam. w każdym razie wykazywał ewolucję języka i jego zapisu, uproszczenia i ujednolicenia pisowni, jakie mają miejsca na przestrzeni lat. reasumując: obecny SJP różni się od tego sprzed dekad. gdybyśmy bezkrytycznie ulegali transformacji czasu, trzeba by dokonywać errat w dziełach najznamienitszych wieszczów, tak że spox :) pozdrówki.

report |

Wieśniak M,  

Z drugiej strony gdzieś czytałem ( też niestety nie przytoczę źródła) że za dużo w jęz. polskim liter alfabetu i sugerowano że za lat dziesiąt znikną podwójne formy typu ch/h, rz/ż. Choć jak sobie zapisałem kilka zdań w jednej formie, to tak mnie to razi że chyba po moim trupie zmienię zaadoptował bym się do tej rewolucji:)))

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

boś weteran starej, dobrej szkoły. w dobie komputerów, w dobie zaniechania pisma kaligraficznego, czy technicznego - gdzie skróty myślowe, makaronizmy wirtualnych interakcji są na porządku dziennym - trzeba podołać wymogom i jakoś to uporządkować. nobo

report |

jeśli tylko,  

za Konopnicką jednak :)) różnice h/ch oraz rz/ż wynikają z twardej/miękkiej wymowy, która ostatnimi laty (dziesiątkami lat) się zaciera.

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

zjawisko i wymóg czasu. chyba w Danii w nauczaniu początkowym zrezygnowano z kaligrafii, pisma technicznego, no, w ogóle z pisma ręcznego na rzecz klawiatury. nie wiem, czy to nie objaw wstecznego analfabetyzmu. pożyjem - uwidzim, faktem jest, że zasady pisowni legną pod naporem klarownej komunikacji, jako takiej, bez akcentów na meandry ortograficzne.

report |

jeśli tylko,  

studenci próbują już robić notatki w fonach (nawet nie w tabletach, i maja problem z odczytaniem własnego pisma :) najczęściej nie mają w kieszeni ani długopisu ani ołówka.. (nie w Danii)

report |

jeśli tylko,  

natomiast badania potwierdzają związek ćwiczeń manualnych z rozwojem półkul mózgowych, więc rezygnując z rysowania szlaczków na rzecz klikania wcale nie mądrzejemy, wręcz przeciwnie

report |

Wieśniak M,  

a zatem my poeci jesteśmy ostatnim pokoleniem, w myśl powiedzenia" i bądź tu mądry i pisz wiersze" ;)))

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

o tempora! o mores! ;)) btw, wyobraźmy sobie wojnę wszechczasów, ataki cybernetyczne i w pewnej chwili null energii elektrycznej, null internetu. padają rządy, koncerny, giełda, banki, totalny chaos, ludzie tracą wszystko, co na kontach, obsługiwanych plastikiem. jałowe archiwa papierowe, zubożałe zasoby info bezpośredniej.. i rzesze niekumatych, niepiśmiennych analfabetów manualnych... brak energii elektrycznej, padają kuchenki indukcyjne, walą mikrofale, lodówki, nie ma pralek, nie można zrobić zakupów w markecie, bo padły kasy... stoją niedolane na stacjach paliw, nasze samochody.. wszędzie zimno, obco, głodno i przejmująca cisza w eterze: nie ma TV, fonów, wirtualnego eteru itd.. ech, nawet nie chcę gdybać..

report |

Wieśniak M,  

I wtedy Kasiu, trzeba wszystko zacząć od początku. Na początek -Ogień! Jak go rozpalić?- wrzucamy w wyszukiwarkę i ....;)))

report |

jeśli tylko,  

W Stanach "przemysł przetrwania" jest bardzo dochodowy. Podręczniki i kursy przetrwania, techniki rozpalania ognia, polowania i wyrobu własnej odzieży itp - są grupy ludzi, którzy wydają na to wielkie pieniądze. Oczywiście informacji szukają.. w necie:))

report |

Miladora,  

"Pisownia wykrzykników nie jest ściśle skodyfikowana i sądzę, że wcale nie musi. Skoro śmiejemy się ha, ha lub cha, cha, to może oprócz hu mamy w polszczyźnie też chu. Inna rzecz, co takie wyrazy miałyby znaczyć. W słowniku przytoczono je jako warianty, ale może hu jest od hukania, a chu od chuchania („nazwa dźwięku, jaki wydaje ktoś, kto głośno chucha” – tak mogłaby brzmieć definicja). W Korpusie Języka Polskiego PWN chu... występuje zwykle jako skrót pewnego wyrazu, ale jest też i fragment znanej wszystkim piosenki o zimie, która zaczyna się od słów: „Chu! Chu! Cha!” (tak przynajmniej napisał cytujący te słowa dziennikarz)" - Mirosław Bańko, PWN // Nawiasem mówiąc, w wierszyku Marii Konopnickiej jest "Hu hu ha nasza zima zła. :) Ja sobie wyobrażam sowę, która pohukuje: hu hu hu - no i gdy chucham na zmarznięte palce, to na pewno ten dźwięk brzmi: chu chu chu. :) Wyrazy dźwiękonaśladowcze zależą od intencji używającego ich autora - tak przeczytałam w słownikach - a mogą mieć sporą dowolność w ich zapisywaniu. Po prostu wybierz sobie, Wuniu, która wersja bardziej Ci pasuje i tyle. :) Ja bym wybrała wersję z "hu hu hu" - czyli pohukiwanie. :)

report |

Wieśniak M,  

Intencją nie było zmiękczanie znaczenia. Jako że tutejsze haha jest dość niepewne, jakby dla dodania sobie odwagi, też chyba nie ma co przechodzić w sympatyczne cha cha:)) Dzięki Milu za rozjaśnienie. Po poprawkach zostanie więc wersja pierwsza:))

report |

jeśli tylko,  

przepraszam, Wieśku, ale wersja z ch.. kojarzy mi się jednoznacznie dwuznacznie :)))

report |

Wieśniak M,  

:)))-To pogłębia wrażenie ogólnej beznadziei naszej egzystencji...choć może właśnie nadziei?;)))

report |

Wieśniak M,  

szczególnie jak sobie robimy tu jaja z poważnej zaangazowanej twórczości;)))

report |

jeśli tylko,  

hmm, te, no, jaja też pasują do tejże konwencji ;)

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

taaa :)) a wyszukiwarka pokazuje jęzora, e tam, w ogóle milczy. jestem nieresocjalizowalną palaczką, zawsze mam w domu stos zapalniczek, często nieświadomie podprowadzonych znajomym, po imprezach. byłam harcerką, czytałam o skautach i jestem jeszcze w wieku rozpłodowym. mam mena i pamiętam opowieści babci, kiedy trzeba było upitrasić na ognisku zupę z gwoździa, poza tym nie jestem aż tak bogata, żeby wszystko stracić w banku, poza lokatami mam kilka rodzinnych bibelotów, troszkę biżuterii... głowę pełną niekonwencyjnych pomysłów, trenowałam sztuki samoobrony, umiem kreślić ołówkiem, pisać ręcznie - przetrwam, czego i Tobie Wiesiu, życzę :)

report |

Wieśniak M,  

No to za wiele nas trzyma byśmy w anarchii przepadli/ zrobiłem kurs BHP/ obojeśmy ładni/ mam przedwojenny przepis na zupę przednówkową/ mimo sztywości w stawach ruszam jeszcze głową/ ogień w sobie noszę łukmimstrzały zrobię/ a w końcu odpocznę- mniej mając na głowie/:)))dzięki Kaś- swoją drogą zadziwia podobieństwo życiorysów. Też zamieniłem skauting na rauting;)

report |

Damian Paradoks,  

a jeśliby część druga lustrzanym 'cha-ha' miałaby być odbiciem zmieniłbym 'cha' na 'ha' wszędzie. Błędnie a wymownie. Bo cóż stało się z 'hu. ' od czasu gdy kraj opuściłem. 'hu.' stało się 'chu.' bo miękko, bo mile dla ucha i nawet mniej w oko kole. Nie podejrzewałbym nigdy że nawet tu hipokryzja się zagnieździła ;)

report |

Wieśniak M,  

No już Damianie tak będzie. Osobiście też tkwię przy twardym brzmieniu:)) Hu! hu! ha!- pozdrawiam :))

report |

Damian Paradoks,  

twardość rzetelnej monety sprawdzano przecież zgryzem ;)

report |

xyz,  

do chu...lja niepodbny/dobne - te rozmienione dywagacje pod - na drobne ...

report |other poems: zawierzony madce boskiej, ..a miał może jeszcze zęby?, liryka wnętrz, Wilburny, nieco syzyfowy, przełomowy, tęsknot przednówkowy, erotyk narodowy z lokowaniem produktu, archeowarszawski, uliczny, Tomkowi, Wierszyk do szkół pdst., wierszyk inspirowany twórczością mi-styka Rymkiewicza, wierszyk refluksyjny, huuu huuu haaa, Chodźmy do stajenki - bajka niewyklęta dla dzieci, wszelkie podobieństwa przypadkowe, MG 42, Światowe Dni Odzieży, jak wieś z ob.wieszczem, ukryta opcja, pamiątki z Wenecji, na choinkę mu taki prezent, re-sortowy, jakieś plany na jesień?, osąd kapturowy, karą darz jana, po miedzy, RODNAP, nasz kandydat, pank rólik, zwykłe przypadki psa fafika, intermarsze, życie z dreszczykiem pod starym prykiem, "wielka radocha przy pisaniu wierszyków dla..."- Aśćce, !!! z ostatniej chwili!!!, www.babcia.pl, cyborgi, że niby taki społecznie zaangażowany i nad wodą, styczspac, zdrowy wyrób limerykopodobny, party tura, dzynglobal dzynglobal..., noelogizmy, do szybkiego czytania, pamiątki z urwanych filmów, zadyszki, w ramach dialogu, kampania jesienna, dzień dobry, bajka też, jaskółka, ta sama jesień, bajeczka o ciśnieniu, translatyk, linowy, derudne bajdury, do kąta, ...jest wielki, oda do chmurki dymku z papierosa, "o odbiorze rzeczy" *, pełne magazynki, w pewnych kręgach, orety krymskie, buten tag, koszyk świadczeń, tuiterazm, maj day, końskie życie, stroiciel, z nadzieją ku niebu, o stawianiu kropek, wierszyk symbiotyczny, ech droga Ananke..., wiosna co ze snu się budzi, wariacja na pola rażenia, w mini, wielka mi gracja, barda z barci opowieści, białowiersz, e-day, trzy muzy, o zabawie ptaszkiem, ciśnienie, ...i po ptakach, bohaterek nie na miarę, ...powiedz Europie, zawsze to jakoś z górki, gniot dla niewymienionej, od...wilż, białe noce, kasaiku, złoto dla astrit, Do roty!, drag on błędny, Kamilowi, pamiątki, tripatinek, kar nawałowy, piąte życie, my anonimowi a....coś tam, [księga dojścia] - Gender, zżyczam to z siebie:), dychotemia, nie umierajmy nadziei, słów tyle co pod palcami, o maggi świąt, zastępstwo procesowe, podpierniczony u Ani, po byt, z pamiętnika kibica lokalnej drużyny, se przyświecam, ukołysanka, jakby co - to o budowie komórki będziemy, w inercji zmiany, bajeczka w scenerii leśnej wśród paproci o lisku chytrusku i małej koci, na pole on, misz mariaż, saga o misiu, 11 listopada, ludzkie zmartwienie, wstań i daj wstać, niech wżdy, dziennik ale noszący znamiona wiersza, forpocztówka, foto synteza, bezosobowy, punkt odniesienia, liryk plastyczny, na Rezeba, pacman, hyc, apel poległych, toccata..., jedyna we wszechnecie, przyjęcie za piętnaście dwunasta, zwykli inaczej, proszę nie regulować czytelników, gafy z szafy, z punktu g do..., z uwagi na.., wronin, objaw ja nie, jakiego nie znacie, udzienny, gra muzyka, pogłos, ogar, limeryda śmieciowa, teo logiczny,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register