25 may 2011

requiem dla Janusza Kurtyki

motto: "Kto kontroluje przeszłość, kontroluje teraźniejszość i przyszłość"
G. Orwell

nie oglądać się wstecz
przecież tak wygodniej
urodzić się dnia następnego
nie pytać gdzie jest ojciec
za co wujek siedział
wykreślić ze słownika Miednoje i Kozielsk
do lasów smoleńskich pojechać
na grzyby

martwić się tylko o jutro
i nie wnikać w życiorys tego pana
który z takim namaszczeniem mówi o sprawiedliwości
co robił w mundurze służby bezpieczeństwa
w pewnym małym miasteczku na południu kraju

klaskać każdemu
kto buzię wypycha wielkimi słowami
kochać ludzkość
zatykając uszy na bałamuctwa narodowe
ojczyznę widzieć wielką sytą i szczęśliwą

uczyć się języków
by kraj marzeń zwiedzać podziwiać rozumieć

wracając nie narzekać
pracując dla jutra
uczyć się wytrwale zapominać wczoraj

wśród milczenia owiec
nauczyć się skubać
trawkę na mogiłach


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 17 | rating: 0/5 | report | add to favorite

Comments:

Florian Konrad,  

Prosty ze mnie chłopak, zamiast rozeznawać się w polityce wolę posłuchać metalu, czy cuś- ale cholera mnie brała, gdy patrzyłem, co przed paroma laty wyprawiała ekipa PiSiorów. Zamiast zająć się bieżącymi sprawami kraju- bezustanne wywlekanie, kto z kim dlaczego i na kogo w PRLu doniósł, straszenie pożółkłymi papierzyskami sprzed ćwierć wieku, w mediach ciągle jak nie TW, SB, to teczki, szukanie haków, dziadków w UB Wermachcie itp. Pan Kurtyka miał w stym niemały udział. Teraz do tego doszło chore, bo bezsensowne łączenie wypadku perzydenckiego samolotu z mordem w Katyniu. Najchętniej uczyniłbym z tych starych SBeckich kwitów i teczek wielkie ognisko- i może część oszołomów zajęłaby się bieżącymi sprawami kraju, zamiast szukać w tych szpargałach powodów do odwetu na przeciwnikach.

report |

Miladora,  

To ja z innej beczki. ;) Jacku, może byś przemyślał małe pościnanie wiersza ze zbędnych słów? Na przykład - "nie oglądać się wstecz" - a można oglądać się do przodu? ;) Poza tym wpada "się" na siebie. Sugestia - "nie patrzeć wstecz/przecież wygodniej urodzić się dnia następnego/nie pytać gdzie ojciec/ Dalej - "tego pana który z takim" - jeden zaimek do kosza. ;) - "kto buzię" - ta buzia to nie bardzo. Nie mogą być usta? No i masz ciąg bezokoliczników i sporo imiesłowów, które robią wrażenie wyliczania. Pointa wymowna i znowu z odniesieniem. A motto dałabym kursywą. ;) Zmykam... :)))

report |

Jacek Sojan,  

Florian Konrad.; można żyć z naiwnością, że perelowskie cwaniaki nic nie mają wspólnego z obecną rzeczywistością - pozazdrościć!

report |

Jacek Sojan,  

Stefanowicz.; historia nigdy nie mówi "amen" - historia nadal chce mowić i mówi, dopóki komuś na tym zależy... J.S

report |

Stefanowicz,  

Mówiłem w swoim imieniu, nie historii.

report |

Jacek Sojan,  

Miladora.; poezji wolno skorzystać z funkcjonalnej frazeologii, stosowanej w języku powszechnie - nie widzę w tym nic nagannego; "buzia" to "buzia" - klasyczna synekdocha będąca ekwiwalentem dla "ust" - żadne czary-mary!

report |

Miladora,  

A można - ja tylko zgłosiłam się do odpowiedzi pod wierszem. :)))

report |

Jacek Sojan,  

Miladora.; stawiasz autora na baczność - muszę się meldować! :)!

report |

Miladora,  

Wcale nie musisz. Jest także instytucja dezerterów. :)))

report |

Jacek Sojan,  

Na pohybel! góral nigdy nie dezerteruje - trwa jak góra - jak Giewont! :))

report |

Jacek Sojan,  

Natare.; mamy wolność słowa - choć cenzura już czai się w ustawach sejmowych - szanuję prawo do weta - nawet jeśli jest przeciwstawne do mojej postawy; pluralizm i demokracja! Niech żyje!

report |

Miladora,  

Góral?! I w dodatku mówi "na pohybel?! Już Cię kocham, Sojan. ;))) Toż to nasz stary toast. :)))

report |

heol,  

...brawo Jacek,"uderzyłeś w stół..."wielki plus!!!

report |

Jacek Sojan,  

Miladora.; no to widze Wos - i czekam na odzew - i jo tyż nie ślepa! :))!

report |

Jacek Sojan,  

heol; ciupaską - a no! :) J.S

report |

heol,  

oj,Janosicek by sie przydoł!

report |other poems: długi język, muza, pomiędzy, gronostaj z damą, dlaczego nie, PKP, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo, bujanie, Czyżyk, uwaga na szatynki, lekcja mitologii, szaleństwo makowe, modlitwa do Judasza, harpun, na gadu-gadu, wiersz zasmarkany, miłość niespokojna, codex doskonałego kochanka, twój czarny łabędź, nowy elementarz, canto, szlak twojego imienia, w poszukiwaniu Atlantydy, kreskówka, na balkonach, sura Alego, dziewięćsił, czas wieku męskiego, pokazała, Big - Bang 1989, odwołanie randki w ciemno, casus antypoety, imperatyw, związki frazeologiczne, zielony kontrabas, mądrość Jacka Sojana, Kwiecień-plecień, rozmowa z Dyrygentem, cimcirymci, soliloquia św. Muz, Moskaliki Podwawelskie, Dytyramb literowy - karnawałowo, media, skarbiec polski, powiedzieli, Epitafium dla Wojciecha Jaruzelskiego, deser, Bałtyk, zamyśliłem się, chałwa, jego dupa, dziewczyna z walizki, analnie i banalnie, zaproszenie, Afryką bądź mi, Joaśka, splot, Samuraj polski, las na reglu, pokolenie, patrz, urzeczona narzeczona - dwugłos, do poetów, dziewice i smoki, Twardy limeryk, mówisz jestem senna, Mój życiorys albo spowiedź właściciela kopy, Judasz, noeza albo okruszki z weselnego stołu, Limeryk solidarny, lingwistyczne zakupy w promocji politycznej, świat w naszych rękach, na facebook'u, stary komplemenciarz, Moja reduta, canzona, przy samowarze, ja Kain, trucizna, deser, manifa Henia, raz na zawsze, CV, mieć ideę, portret przeźroczysty, przepis na wiersz awangardowy, oda do Marylki, sutek, Kraków, rehabilitacja, śladami dorożki, plaga, rzeźba, królewny, pierwiastek, weryfikacje /wiersz integracyjny/, disco, przyprawa do skrzydełek Kentucky, mam, koniec kropka, ***, dlaczego, głupio o mądrości, białe noce, piana, ostrzeżenie, bez gwarancji, requiem dla Janusza Kurtyki, czerwiec, lilia dla Li Baia, słownik twojej obecności, nad rzeką Amen, kolczyk prola*, źródło, dekalog poety, mordercy, złote gody, Pogoda polityczna, Bohater romantyczny, bytka ne bytka - to je zapytka, o maj darling, do mojej kochanki, Maślak w occie, na wspomnienie pewnej Węgierki, Berecik, uwiedziony, orgia orientalna, rękopis znaleziony w Toyocie, List do Petroniusza,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register