4 march 2025
Alonissos - szmaragdowe wakacje
Są takie miejsca na świecie, gdzie turystyka dopiero pączkuje, a do rozkwitu brakuje jeszcze trochę czasu. Trzeba więc wykorzystać go, zanim nadejdzie moment, w którym kameralne zakątki stracą swe dziewictwo, a plaże zaleje wielojęzyczny tłum.
Alonissos, mała wyspa wysunięta na północ Archipelagu Sporadów, starożytnym Grekom znana była jako Ikos, którą zamieszkiwał syn Dionizosa i Ariadny - Stafylos (co oznacza winogrono). Sławę mieszkańcom przysporzyła bowiem właśnie uprawa winorośli. Już w najdawniejszych czasach zajmowano się tu winiarstwem, a urny z napisem IKOS opłynęły na ówczesnych statkach wiele mórz.
Wyspa, a właściwie wysepka jest malutka. Ma długość zaledwie 20 km. W najszerszym miejscu jest szeroka tylko na 4 i pół kilometra. Podobno była jedną z pierwszych wysp Morza Egejskiego, które zostały zamieszkałe, a będąc usytuowana na skrzyżowaniu głównych szlaków morskich, tętniła życiem. To z tych okolic wyruszyła mityczna łódź Argos, którą Jazon i Argonauci - najwaleczniejsi herosi tamtych czasów, popłynęli do Kolchidy po złote runo. W okolicach wyspy dno morskie kryje wiele wraków, które potwierdzają lata świetności tego miejsca. Raj dla wielbicieli podwodnych odkryć.
Wyspa jest kameralna, a kamieniste plaże lśnią w słońcu szmaragdową tonią. Wiele dzikich plaż jest dostępnych wyłącznie od strony morza. W krystalicznie czystej wodzie żyją jeżowce, więc najlepiej wchodzić do niej w odpowiednim obuwiu. W letnich miesiącach woda jest wyjątkowo ciepła, ale niektóre plaże mają tylko niewielki odcinek płycizny, która stosunkowo blisko brzegu zamienia się nagle w kilkumetrowy uskok. Warto o tym pamiętać zażywając kąpieli z dziećmi.
Obecnie stolicą Alonissos jest Patitiri - znajdujące się na południowym wschodzie wyspy, które spełnia również rolę tutejszego portu. Swoją nazwę zawdzięcza starożytnym winnicom o tej samej nazwie. Tutaj położona jest najpopularniejsza plaża, której woda ma wyjątkowy kolor.
Alonissos to miejsce niezwykłe, gdzie dominuje przyroda, którą się tu szanuje. W związku z tym jest siedzibą Narodowego Parku Morskiego Północnych Sporadów, dając schronienie rzadkim ptakom morskim, delfinom i fokom mniszkom śródziemnomorskim, które są pod ochroną.
W Milii natomiast znajduje się Międzynarodowa Akademia Homeopatii, wykorzystująca tutejszą medycynę ludową i całą gamę ziół porastających wyspę. Przyroda, czyste plaże, spokój, idylliczna atmosfera - to wszystko można tu znaleźć, nie szukając wcale.
Warto posmakować także lokalnych specjałów: zupy rybnej, fig grillowanych z miodem, trójkątnych ciasteczek posypanych cukrem rycynowym, fouskakii czyli tutejszych pączków i innych produktów z dodatkiem sera, orzechów i migdałów.
Spokój tej zagubionej na Morzu Egejskim wyspy udziela się wszystkim przyjeżdżającym, dzięki czemu pobyt na niej doskonale ładuje akumulatory, pozwalając przetrwać kolejne miesiące w miejskiej dżungli, do której, niestety, musimy wrócić.
19 march 2025
wiesiek
19 march 2025
absynt
19 march 2025
Jaga
19 march 2025
Eva T.
19 march 2025
ajw
18 march 2025
wiesiek
18 march 2025
Eva T.
18 march 2025
jeśli tylko
18 march 2025
ajw
17 march 2025
Eva T.