19 june 2011

Rozpacz

Samobójstwo jest zwykle uważane za dzieło rozpaczy. Jeśli
ta opinia odpowiada prawdzie - a wcale nie jest pewne, czy odpowiada
prawdzie zawsze, bo literatura (a i życie) zna samobójstwa, które z
rozpaczą niewiele mają wspólnego - aby zrozumieć psychologiczną dynamikę
samobójstwa, trzeba badać rozmaite formy rozpaczy, które nas do śmierci
zbliżają czy do niej popychają.

     - Stefan Chwin - "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni"
 
 
Rozpacz
 
Mój tata nie był zrozpaczony. Bał się.
Mówił, że po niego przyjdą. Tam, gdzie
udał się, miało ich nie być. Tego był pewien.
 
Nigdy nie wahał się, użyć słów ani ręki.
Był dużym mężczyzną. Przystojnym
i eleganckim. Nie lubił pięknych kobiet,
lecz je kochał. Nie umiał się zdecydować,
którą bardziej.
 
Mój tata wierzył ludziom w zło w ustach.
Powtarzał je krzykiem. Chowaliśmy się
pod kołdry, ale wyciągał nas po kolei.
Podnosił do góry jak prosięta, żeby
spojrzeć w oczy. Nie bał się.
 
Mój tata zawsze szukał kluczy,
drobnych i mojego ojca. Czasem
był nim sekretarz, który jeździł
czarną wołgą. Czasem lekarz od spraw
kobiecych, co mieszkał blisko dworca.
Czasem któryś ze Skaldów.
 
Mój tata nie był zrozpaczony.
Zawiązał krawat i przykurczył nogi.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 26 | rating: -1/20 | report | add to favorite

Comments:

/,  

żałosne

report |

issa,  

żałosne w komentarzu. dobrego.

report |

Florian Konrad,  

ręce opadają, jak przeczytałem ,,żałosne" pod tym WIERSZEM.

report |

/,  

bardzo słaby to wiersz - raczej proza - wszystko kawa na ławę. trzeba przeżyć własne samobójstwo, żeby mieć pojęcie o rozpaczy

report |

issa,  

chyba się całkiem zgubiłam, betinka, po Twoich doświetleniach opinii. byłabyś tak uprzejma może i zechciała powiedzieć, co tak konkretnie jest "żałosne"? że Twoim zdaniem autor nie popełniał samobójstwa? że Twoim zdaniem przeżył je niewłaściwie? że podmiot liryczny, jako twór fikcyjny, w ogóle nie ma prawa o samobójstwach, bo co nigdy nie żyło - logiczne - umrzeć też nie może? "żałosne wykonanie"? do czego dokładniej odnosił się skrót myślowy "żałosne"?

report |

issa,  

p.s. a może nie jest "żałosne" to jak mówi peel, ale za to bohater liryczny, czyli Wierszowy Ojciec, wg Ciebie żałośnie zabrał się do rzeczy, bo znasz lepsze metody? Coś innego jeszcze?

report |

/,  

po przeczytaniu pomyślałam, że to jest żałosne - tak też napisałam. w drugim komentarzu napisałam nieco więcej - i to by było na tyle...nie wrócę tu, ponieważ mam do czytania coś, co bardziej poetycko mi leży:)

report |

issa,  

aha. thx za odpowiedź. p.s. "ponieważ mam do czytania coś, co bardziej poetycko mi leży". interesująco wieloznaczne sformułowanie. wezmę w łapy do pooglądania tę zabawkę "leżeć mi bardziej poetycko". i też znickam, skoro wg Ciebie wszystko, co konieczne, zostało powiedziane.

report |

Darek i Mania,  

czytam kolejny komentarz negujący kolejny wiersz autora jednym słowem -czy mogłabyś betinko poszerzyć myśli i uświadomić moje błędne spojrzenie na ten wiersz i na inne utwory tej autorki, które moim zdaniem są bardzo dobre i mają swoją wymowę i obraz ??

report |

Laura Calvados,  

betinka - dziewucho to jest doskonały wiersz. Doskonały obraz zawieszony pomiędzy prozą poetycką (gdyby ciągły), a naturalnym rytmem obrazowania poetyckiego. Ps. powiedz Stefanowi Chwinowi, że jest żałosny. Jak nie masz odwagi - przekażę Mu osobiście w twoim marnym imieniu

report |

/,  

laura.calvados - po pierwsze - nie jestem dla Ciebie żadną dziewuchą. po drugie - dla mnie to nie jest doskonały wiersz, ba, nawet nie - dobry wiersz - po prostu odrzucił mnie i tyle. chyba mam prawo do wyrażania swojej opinii zgodnej z odczuciem - - szczerej opinii.

report |

Laura Calvados,  

ja także - co niniejszym czynię. amen

report |

issa,  

Tak mi się dzięki tekstowi przypomniało, że jedną z najtrafniejszych książek o samobójstwie, jakie spotkałam, był tom Alvareza "Bóg bestia: Studium samobójstwa". Chętnie do niego teraz wrócę - poszukam dziś w mojej bibliotece i przejrzę dla odświeżenia pamięci. Być może dawno znasz, j.f, jednak jeśli w obfitości świata Ci umknął tytuł, o co przecież łatwo, bardzo polecam. Dobrego.

report |

JoT Eff,  

dziękuję.

report |

Jarosław Jabrzemski,  

"Tam, gdzie udał się, miało ich nie być" - niezgrabne, do poprawki. Poza tym wiersz. Pozdrawiam serdecznie JJ

report |

JoT Eff,  

Panie Jarku, czytam to zdanie powoli, z przecinkami i gra, ale pomyślę.

report |

krzysztof bojko,  

jak dla mnie świetny. świetny klimat i obrazy.

report |

Jerzy Woliński,  

tekst b. osobisty, żałobny, a "żałosnych" można unikać, jest wiersz (czytam bez wstępu),

report |

JoT Eff,  

Ja tylko Państwu, proszę wybaczyć, że tylko, pięknie podziękuję za odbiór w tym jednym komentarzu. Nie chcę zaśmiecać pod każdym nazwiskiem osobnym dziękuję za komentarz i czytanie.

report |

Bogna Kurpiel,  

Pod wrażeniem, bardzo dobry wiersz. Pozdrawiam.

report |

kamyczek (Chinita),  

Taki skrawek pośród kłębiących się myśli, zdawać by się mogło... a ile widać i czuć... Jestem pod wrażeniem wymowy tekstu. Pozdrawiam.

report |

Istar,  

za pierwszym przeczytaniem, z przytupem i zamyśleniem, dzięki

report |

JoT Eff,  

Bardzo się cieszę, że zrobił na Państwu ten wiersz wrażenie. Uzupełniam go teraz o spot reklamowy kampanii - http://www.youtube.com/watch?v=S-D4JX-22Xg - to nie z okazji Dnia Ojca, niejednokrotnie matki, czy dorosłe dzieci znęcają się nad rodzicami. Wydaje mi się, że to dobry moment, kiedy świętujemy pomyśleć, a może zrobić coś dla tych, którzy świętować nie mają czego. Wystarczy tylko czasem mieć oczy i uszy otwarte.

report |

JoT Eff,  

www.gender.pl wspiera kampanię przeciw przemocy domowej - ja też wspieram, nie tylko moralnie, stąd pomysł, żeby dołączyć ten wiersz.

report |

JoT Eff,  

Natare- wiem, czytałam, zanim jeszcze mnie poproszono o wiersze:)

report |

Waldemar Kazubek,  

Joanna F. w wyśmienitej formie. Brawo.

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register