20 june 2010

XXXVI AKTÓW (IV)

AKT IV

Widzisz, ach, widzisz całe zmarnowanie?
Jak lunatycy błąkamy się w sobie,
aż nas obudzi cisza oddalenia,
skąd nie dochodzi nic. Brak sumienia
to jeszcze nie powód, by się w zakamarkach
usprawiedliwień nie szwendać jałowo,
choć żadne słowo nic już nie oznacza,
wołacz to przypadek, nie ma w sobie drgań,

i kiedy mamy nagość permanentną
nie maskowaną miną, nawet skórką gęsią,
zimno przenika przez sień i przez ganek,
przeciągi z ciała wyszarpią ciepłotę,
temperatura tropików na potem,
na później, na czasy marne, gdy w spokoju
niczego więcej już się nie dostanie. A łuk połączenia
na świat rozpostarty, który kochankom łączy ziemskie kraje
gdziekolwiek są i w nędzy świata wciąż za nimi idzie,
duch niepokorny, sobiepan jak władca,
któremu oddana najdroższa wibracja,
nigdy się nie pojawił, nigdy wejść nie ćwiczył,
bo lunatycy są zawsze przedarci pomiędzy.


number of comments: 5 | rating: 11 |  more 

Wanda Szczypiorska,  

Twoje wiersze Ewo nie poddają się interpretacji, komentarzowi . Treba je uważnie przeczytać i po prostu przyjąć

report |

Ewa Bieńczycka,  

Szkoda Wando, że nie jestem zrozumiała, a tylko o to mi właściwie chodzi, jak piszę. Wiersz mówi o odczuwalnym zimnie podmiotu lirycznego, o jego bezbronności. Akt kobiecy w malarstwie miał różne funkcje w kamuflażu, malowany był jako jedyna publiczna możliwość pokazania podniet seksualnych widzowi, bo działała obyczajowa cenzura. Ja tu jednak piszę o nagości inaczej, jako o szczerości, o poetyckim obnażeniu, o „nic do ukrycia”. To wyznanie i skarga o zmarnowaniu jest jakimś też wołaniem o wspólnotę, o solidarność. Ale nie takim wołaniem dzisiejszym jak w mowie dziękczynnej za otrzymanie Nagrody na Kongresie Kobiet profesor Marii Janion, o solidarność kobiet. Ani nie o solidarne komentowanie na portalu Truml. Herman Broch „Lunatyków” napisał, kiedy świat staczał się w mroki dziejowe nie dlatego tylko, że chciano się na wojnie wzbogacić. On tam opisuje międzyludzkie relacje ludzi osobnych, rozczepionych, którzy kopulują, rodzą dzieci, chodzą do burdeli i są zawsze osobno i nie wiedzą, po co to robią.

report |

Wanda Szczypiorska,  

Nie jest chyba tak źle z moją zdolnością rozumienia, a mimo to, co złapie jakąś nić i wydaje mi sie, że już już ją trzymam, to mi się urywa. A czytałam głośno, raz, drugi, trzeci. A przecież wiem, na zasadzie przeczucia, czy intuicji, że to dobry wiersz.

report |

Ewa Bieńczycka,  

Nigdy nie wiadomo, czy dobry, bo wiersze przychodzą i sam autor się nie bardzo potrafi w nich połapać. Ale wiesz, jest tu problem hermetyczności i zasadności takiej tajemnicy wiersza, która jest w nim tylko na wiarę, bo kto udowodni, że bełkot to tajemnica, a nie poetyzowanie, fałszywy artyzm w służbie zadziwienia? W którymś Twoim komentarzu Wando na Trumlu przeczytałam, że wołasz o prostotę wypowiedzi. Też uważam, że wiersze powinny być tak proste, jak to możliwe. Ale wiersze często mówią o subtelnościach niewyrażalnych inaczej i tylko one potrafią je wyartykułować, żaden inny środek tego nie wydobędzie, tylko środki poezji mogą się zmierzyć z tematem. Dlatego poszukiwać trzeba celności, która jest zarazem prostotą, ale nigdy odwrotnie. W. H. Auden przestrzegał, by nie pisać pod wpływem emocji i na histerycznym haju. Ja piszę tylko pod wpływem emocji i pewnie dlatego moich wierszy się nie da zrozumieć. Odnośnie Trumla, czytam Was, ale ja w dalszym ciągu mam ograniczony dostęp do netu i tylko obsługuję to, co palące, a nie chcę nie aktualizować mojego bloga, bo zaraz odwiedzający mnie olewają.

report |

Wanda Szczypiorska,  

To chyba nie chodzi o potocznie rozumiana prostotę, tylko o tą wewnętrzna strunę, trzymajacą wszystko w kupie, którą powinien mieć każdy utwór, a która nie dopuszcza do niekonsekwencji, w których czytelnik się gubi. Prosto można pisać o kwiatkach i miłości i o samotności też, ale to jeszcze nie tworzy sztuki.

report |




Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us






Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1