8 july 2011

Przydrożni święci mieszkają w muzeach

Świętego Antoniego widziano ostatnio w Muzeum
w Stęszewie. Uwięziono go z dzieciątkiem Jezus
na ręku w momencie, gdy szeptało „Bóg Cię Kocha”.
Tylko Cześka szuka go wszędzie. Zawodzi: Antoni,
Święty Antoni, patronie ubogich i zagubionych, dzieci
i narzeczonych, gdzie jesteś?! Nikt nie powiedział
pomylonej Cześce, że Święty ma się nieźle. Nie odrąbią
mu łobuzy ani rąk, ani nóg, ani najświętszego języka.
Stoi sobie wyczyszczony i gotowy do zdjęcia, i nie musi
słuchać próśb o znalezienie utraconego szczęścia Cześki.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 13 | rating: 0/5 | report | add to favorite

Comments:

issa,  

Yhm. Bierze mnie ten wiersz za kudły i ciągnie, i nie puszcza. Jak brankę znaczy. W jasyr;) Dobrego. P.s. Bardzo się przywiązałaś do "w tym momencie"? Dla mnie - raczej szpetnie niepotrzebne.

report |

issa,  

p.s. z echem Herbertowskim: "zabili pana od przyrody / łobuzy od historii" :)

report |

JoT Eff,  

na razie w ogóle się nie przywiązałam, teraz go napisałam i poprawiam w oknie edycyjnym na okrągło:) Dziękuję za spojrzenie i komentarz. Wywalę "w tym momencie" - i się poprzyglądam. Ale rzeczywiście wydaje się zbędne, nic nie wnosi.

report |

JoT Eff,  

jeśli zlikwiduję "w tym momencie" to muszę zmienić to zdanie, bo sama likwidacja sugeruje, ze to Antonii, a nie Jezus szepcze.

report |

JoT Eff,  

jeśli chodzi o Herberta i Pana od Przyrody - to tylko w słowo łobuz jest tu zbieżne. A wiersz należy do moich ulubionych.

report |

issa,  

Heh, gdy się przyjrzeć bliżej, można jednak myśleć, że nie tylko słowo "łobuz". Przeciwnie, trochę nici na kłębuszek by było. Ale mz to prędzej atut niż skaza.

report |

issa,  

"jeśli zlikwiduję "w tym momencie" to muszę zmienić to zdanie, bo sama likwidacja sugeruje, ze to Antonii, a nie Jezus szepcze". Hm. Na pewno? Mnie się wydaje, że nie. Uwięziono go tam z dzieciątkiem Jezus / na ręku, gdy szeptało „Bóg Cię Kocha”. Chociażby końcówka gram. "szeptało" - rozwiewa wątpliwości wystarczająco wg mnie. No ale mogę się mylić.

report |

issa,  

p.s. może i dość chropowata składnia wtedy, ale do Cześki. Jak znalazł.

report |

JoT Eff,  

Na razie, niech tak zostanie. Wrócę do niego jutro. Bardzo dziękuję isso.

report |

issa,  

Widzę, że cykl - i wróciłam do początku. I kiedy ostygłam, wykasowałabym jeszcze końcówkę: ", i nie musi / słuchać próśb o znalezienie utraconego szczęścia Cześki". I dla mnie - obojętne mi, czy jestem odosobniona w opinii czy nie - nadal interesujący. Również i ze względu na emocjonalne/duchowe powinowactwa do "Romantyczności" Mickiewicza; echa romantyzmu tutaj nie wydają się zużytymi upiorami - i mnie to intryguje. Cała ta niewyfiokowana, nieco nonszalancka wyrazistość zapuszkowanego świątka, który ani doprasza się popularności czy entuzjazmu, ani je budzi, również - jak widać po reakcjach - w lekturze i rankingach - mnie przekonuje, gdy na końcu zostaje "gotowy do zdjęcia". Dobrego.

report |

JoT Eff,  

Cykl widzę tak . Najpierw - Przydrożni święci mieszkają w Muzeach i koniecznie z ostatnim zdaniem - dalej - "Cześka" pod tym samym tytułem i na końcu - ciąg dalszy nastąpił. Wklej teraz wszystkie trzy wiersze tak jak to widzę i będę kombinować.

report |

issa,  

yhm, daj, daj całość, pls

report |

JoT Eff,  

dałam całość, tylko jeszcze edytuję.

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register