8 june 2011

Dorotka

 
Nie wiem, jak to jest stracić mamę w szóstej klasie
i dziewictwo na klatce schodowej z żołnierzem.
Mieć brzuch i nie mieć dziecka.
 
Wiem, jak to jest zdążyć przed gniewem.
Zamknąć się w łazience. Leżeć. Na posadzce.
Nadsłuchiwać, czy udało się uciec matce.
 
Nawijam włosy na różowe wałki, by rano potrząsać
loczkami, jak ty. Dwa aniołki z pierwszej ławki.
Nie brakuje nam skrzydeł.
 
Wznosimy się ponad wszystkich, z którymi przyszło,
czy nie przyszło, nam mieszkać. Codziennie,
aż do zmierzchu.
 
Bywa, że spotykamy się na cmentarzu. Odwracamy
twarze w przeciwne strony świata. Nie lubimy siebie,
gdy każda odnawia przeszłość.
 
Już nie dowiem się; jak traci się matkę w szóstej klasie,
dziewictwo na klatce schodowej z żołnierzem.
Mieć brzuch i nie mieć dziecka.
 
Ty wiesz; jak to jest być szybką. Zamknąć się w łazience.
Leżeć.  Mam jeszcze wosk w skrzydłach. Ty nie
musisz nadal skręcać włosów.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 21 | rating: 0/12 | report | add to favorite

Comments:

grażyna koszewska,  

bardzo na TAK

report |

agnieszka_n,  

Rewelacja! Tylko w . strofie literówka: "Nawijam włosy na różowe walki*..." POZDRAWIAM :)

report |

JoT Eff,  

Bardzo dziękuję, dziewczyny. Ja za te literówki jestem bardzo wdzięczna!

report |

Withkacy,  

Mam słabość do tych, Twoich wierszy.

report |

JoT Eff,  

jeszcze raz się zaloguję, chociaż już muszę znikać. To bardzo miłe Witku. Dziękuję.

report |

P,  

podoba mi się, bardzo. ale czy konieczne jest nawiązanie bezpośrednie w tekście do Ikara, w tytule już jest ?

report |

JoT Eff,  

Nie mam jeszcze pewności, czy to ostateczna wersja, przyglądam się. Lubię za to Trumla, ze można się przyglądać w oryginale. Bardzo Wam pięknie dziękuję za czytanie. Podobno są jakieś trudności w zamieszczaniu komentarzy?

report |

Nesca,  

No jak zwykle z klasą. Przyjemnie się przy tobie zamyślić, nawet w takim smutku. "Mieć brzuch i nie mieć dziecka." - najbardziej mi zostało.

report |

JoT Eff,  

Nie dziwię się - to najmocniejszy wers "Dorotki". Dziękuję Nesco.

report |

Dżej dżej,  

Bardzo. Czytam i czytam. :))

report |

JoT Eff,  

dziękuję.

report |

Jarosław Jabrzemski,  

Lubię, choć poprzestałbym na czterech strofoidach. Pozdrawiam serdecznie

report |

JoT Eff,  

Tak, bardzo staram się nie przegadywać, bardzo często rezygnuję z tylu faktów, ile nawet trudno sobie wyobrazić. Tnę i tnę. Powinna pisać prozę, a ciągle ciągnie mnie do wiersza. Lubię jego stroficzność, wersyfikacje, daje więcej możliwości niż proza, ale i tak jak widać ciągle, ciągle za dużo słów.

report |

Nesca,  

a mnie ciagnie do prozy ale nie potrafie, mam pol dysku jakichs krotkich form ale jak je czytam to mi siebie zal troszke;p ani twoim wierszom ani prozie nie da sie nic zarzucic, i nie uwazam ze ten tekst jest przegadany:*

report |

JoT Eff,  

To dobrze, że tak nie uważasz Nesco - cenię Twoją opinię. Widzisz, myślę, że mamy ten sam problem z prozą - jesteśmy leniwe, dlatego wiersze nam lepiej wychodzą, ze względu na krótką formę. Ale co tu dużo gadać i tak piszemy je prozą :)

report |

Darek i Mania,  

etam siódemka wygląda lepiej i dłużej się oko cieszy przy czytaniu :) i za to lubię te twoje pisanie, bo nawet jak tniesz to i tak to coś zostaje -kształt i masa poetycka w odróżnieniu od gołych szkieletów " współczesnych poetów " którzy prześcigają się jak tu napisać by nikt nic nie zrozumiał ;)

report |

Magdala,  

chyba: "nasłuchiwać" ? pozdrawiam.

report |

JoT Eff,  

chyba, czy na pewno?

report |

Rebeka Sowa,  

piękny i smutny wiersz. znaleźć wspólny mianownik dla tych dwóch przymiotników to nie lada sztuka. Tobie Joasiu się udało. jestem pod wrażeniem. idę szukać i czytać dalej

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register