22 october 2011

o wujaszku Józiu

proszę, niech mama opowie jak było,
gdy się piechotą do szkoły chodziło:
w granatowym mundurku
z białym kołnierzykiem,
ze schowanym głęboko
na sercu krzyżykiem
lub o krawcu, proszę,
niech mama opowie,
tym, co go te dolary
przeżyły w komodzie.

lub o Feli,
co razem w szkole i po szkole,
która wyjechała z niedużym tobołkiem
do ziemi świętej, do swoich musiała,
choć to rzecz była ostatnia, której Fela chciała.

lub o wujaszku Józiu
na wszystkich portretach,
o zwalonych pomnikach, o radzieckich grzechach,
tak mi mamo zwyczajnie o tym wszystkim powiedz,
żeby człowiek wiedział - kim był zwykły człowiek.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 12 | rating: 0/5 | report | add to favorite

Comments:

bosonoga,  

Gdyby nie rymy gramatyczne, to byłby całkiem do rzeczy :-) Ale gdybym ja wkleiła tutaj swoje pierwsze wiersze - pękłabyś ze śmiechu :-) Pozdrawiam :-)

report |

Bogna Kurpiel,  

Rymy gramatyczne umiejętnie podane maja swój urok, wszak cała klasyka na nich siedzi;) Ujmujący wiersz! Pozdrawiam:)

report |

Florian Konrad,  

jeśli to ma być na temat ,,najgorszy wiersz na TRUMLu"- to byłem pierwszy. Rymy- pięknie beznadziejne, idealny antywiersz.

report |

Bogna Kurpiel,  

Wiersz pisany jest oczami małego dziecka z perspektywy lat minionych, być może nawet okres międzywojenny wchodzi w rachubę stad rymy właściwe, proste. Nie wszystko złoto co się świeci ....

report |

ike,  

a ja nie wybrzydzam i kupuję, wszystko ma swoje miejsce, trzeba je tylko odnaleźć :) hey, Jo

report |

Darek i Mania,  

i ja też :)

report |

JoT Eff,  

No i właśnie to jest bardzo subiektywne, co się komu podoba, bo ten wiersz/wierszyk/najgorszy wiersz na TRUMLU - ten i poprzedni tu wklejony oraz jeszcze taki jeden - ale muszę go poszukać, znalazł się w 2007 roku w zestawie trzech wierszy, który przyniósł pierwszy druk książki - no raczej zeszytu poetyckiego, ale w założeniu miała to być książka - tylko drukarnia oszukała wydawców. A wiersz nie jest o okresie międzywojennym, ale powojennym komunistycznym okresie, aż do roku 68, gdy Żydzi musieli opuścić Polskę . Forma wiersza jest jaka jest - ale takie było założenie.

report |

Bogna Kurpiel,  

Tak, przegapiłam radzieckie grzechy, ale postać Feli skojarzyła mi się z Heleną Rubinstein.

report |

JoT Eff,  

Fela to była koleżanka mamy ze szkolnej ławy. A Kraj Rad to i grzeszył w okresie międzywojennym.

report |

lajana,  

Postanowiłam nie czytać, co napisali tu przede mną inni. Wiersz jest świetny i właśnie sposób z zastosowaniem regularnego rytmu i prostych rymów jest atutem, albowiem utrzymany w takiej właśnie konwencji daje się łatwo czytać i zapamiętać. Jeśli nasze babcie recytowały wierszyki Bełzy, ucząc i bawiąc, to czemu czasem do tych zasobów literatury nie dorzucić nowego, szczególnie mądrego tekstu? Zachwyciłaś prostotą i mądrością, brawo!

report |

ezo**,  

Ten wiersz ma w sobie urok i ciepło...

report |

Laura Calvados,  

Ja się tylko do tego tekstu cicho uśmiecham...

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register