26 march 2011

Rezonans

Tego dnia ojciec ucieszy się po raz pierwszy,
że matka umarła wcześnie. Modli się niemo:
”Błogosławiony jesteś Ty, Pan nasz Bóg,
Król świata, który stwarza owoc winorośli.”
 
Może celowo pomylił modlitwy, ściśnięty
ze wszystkimi w piwniczce na wino, a może
słowa mają dwojakie znaczenie, albo
ważne jest tylko to, że nadal je wypowiada.
 
Człowiek, gdy się boi, oddałby wszystko,
żeby przyśpieszyć czas, ale nie ma
niczego do zaofiarowania, czego
czas nie mógłby zabrać sobie sam.
 
Strach trzęsie ciałem jak wiatr drżącymi
topolami. Najpierw wyciągają najstarszą,
a na końcu Ryfkę. Kiedy drżenie ustaje,
znowu pojawia się wyczekiwanie.

Ojciec pokazuje aryjskie uszka córek.
Tak myśliwi prezentują wypchane zwierzęta.
Jego palce odcisną na skórze głowy łyse ślady.
Jej nadzieja będzie resztą włosów,
którą przysłoni wspomnienia.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 17 | rating: 0/12 | report | add to favorite

Comments:

Nesca,  

To przedostatnie jest zqb:) tekst sam w sobie klasa, ale to u ciebie norma, wiec sie nie popisalam. Piszesz bardzo lekko o tematach, ktore są ryzykowne i trudne. To jest coś!:) pozdrwiam

report |

JoT Eff,  

Przepraszam Nesco, teraz przedostatnia zwrotka jest trzecią, ale nie wiem, czy to ostateczne, caly czas przyglądam się temu tekstowi.

report |

Nesca,  

Musiałam wrócić do tego tekstu. Zauważyłam, że na koniec dobrego dnia lubię sobie ciebie poczytać:)

report |

Darek i Mania,  

mógłbym tylko powiedzieć to co Nesca i Natare ale ja tam swoje wcisnę ; bardzo ładnie prowadzisz ten wiersz -czytając go czuje jakbym tańczył z każdym wersem " Nadzieja będzie jak resztka włosów ,którą usiłuje się przysłonić wspomnienia " -ślicznie (teraz wiem czemu warto mieć mało włosów )

report |

JoT Eff,  

Dziękuję moi Kochani. Przepraszam, że tak późno się kłaniam, ale tylko w tych moich tekstach grzebie, poprawiam, a pod tym dawno nie byłam.

report |

An - Anna Awsiukiewicz,  

Wszystko co czuję , zostało powiedziane:) Warto tu zaglądac:)

report |

JoT Eff,  

Aniu, ostatnia zwrotka nie daje mi spokoju. Gapię się na nią i gapię.

report |

Wiktoria Danielewicz,  

świetny tekst, jak zwykle poruszasz tematy, które mnie poruszają, bardzo się podoba:) "Jej nadzieja będzie resztką włosów, którą usiłuje się przysłonić wspomnienia"-super!

report |

An - Anna Awsiukiewicz,  

Mnie się wszystko podoba, ale jeżeli Tobie coś się nie podoba, to prześpij się z tym..Odpowiedz przyjdzie:)

report |

Jarosław Trześniewski,  

Joasiu to jest wielki wiersz. Wszystko na swoim miejscu.

report |

JoT Eff,  

Nie wiem, co mam napisać Jarku, bo mam takie coś w krtani. Jak mój Szymuś był malutki, miał dokładnie sześć latek, to mu czytałam "Razmusa i włóczęgę" i on się wzruszył, w trakcie tego czytania, ale nie wiedział co się z nim dzieje i tak się mocno do mnie przytulił, i powiedział " ja mam taką kulę w gardle nie wiem co mi jest", i teraz ja muszę się szybko przytulić.

report |

Waldemar Kazubek,  

Przytul się do mnie królowo,specjalnie po to się tutaj zjawiam, z polecenia Jarosława! Wielki wiersz, wielka klasa, w takich chwilach żałuję, że tutaj ostatnio nie zaglądam!

report |

JoT Eff,  

Waldeczku, wiedziałam, że Ty, właśnie Ty jesteś moim Rycerzem!

report |

JoT Eff,  

upss Królem!

report |

JoT Eff,  

Waldku nie wymierzaj sobie sam kary. Nam już wymierzyłeś kasując swoje wiersze.

report |

Towarzysz ze strefy Ciszy,  

mocny tekst. pokraze wokol niego kilka razy

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register