4 march 2011

Tłusty czwartek

Jolka zjadła trzy pączki, posypane pudrem.
Będziesz gruba, mówię. Patrzę na jej piersi.
Jędrne, pełne, duże. Przysięgam,
że rozumiem mężczyzn.

Inny teren.
Przejście, Lizol. Skalpel. Cięcie.
Jedna. Druga. Wczoraj
w Castoramie spotykałam jej syna.
Pękam, jak skorupka jajka. Myślałam,
że mam grubszą skórę. Płynie ścieżką
wspomnień bułgarska kadarka.

Jolka głośno się śmieje, a ja znowu jestem.
 
 
 
z cyklu "z Jolką"


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 25 | rating: 0/5 | report | add to favorite

Comments:

Jarosław Trześniewski,  

a ja znowu jestem... tchnienie ostatecznego...bardzo dobry wiersz Joasiu.

report |

JoT Eff,  

Dziękuję Jarku, u mnie w wierszach śmierć i życie, ból i radość zawsze razem.

report |

JoT Eff,  

Ten tekst jest utytłany elementami o różnej sile, różnymi znaczeniami. Wykorzystuję „Jolkę”, żeby łączyć pozorne głupstwa z rzeczami ostatecznymi. Zwykle takie rzeczy się separuje, tworzy ekstrakty. Trochę to moje pisanie ryzykowne, Jolka pełni różne funkcje w zależności od potrzeb. Raz jest, moim odbiciem, innym razem jest jakąś tylko jedną moją stroną, o której ona sama nie chcę mówić i używam maski. Często jest samą Jolką taką jaką ją widzę, ale też nie mam stuprocentowej pewności, że ona nie zakłada przede mną maski. Zakładam, że nie. Jestem uczciwa wobec czytelnika. Jeśli mówię, Jolka jest prawdziwa, ja jestem prawdziwa to konsekwentnie się tego trzymam.

report |

JoT Eff,  

hahaha, napisałam sobie recenzję, no nic :))

report |

Waldemar Kazubek,  

Czy Jolka zna te wiersze?

report |

JoT Eff,  

chcesz mnie szantażować? nie ma o nich pojęcia.

report |

JoT Eff,  

mój syn moją szczerość nazywa arogancją. Pojawiła się Maria, bo jakoś musiałam nazwać tę od syna, ale czy teraz rozjaśniłam ci tekst?

report |

JoT Eff,  

"Maria" leży pod brzózką, na cmentarzu w nowosądeckiej wsi, skąd pochodziła jej matka, a ona nigdy tam nie dorastała, ale sobie wyobrażała jako krainę szczęścia. Pięć lat chorowała. Najpierw straciła jedną pierś, potem drugą. Zmarła po siódmej chemii. Zostawiła po sobie syna ( tego z Castoramy). Pierwsza ingerencja chirurgiczna żadnych zmian złośliwych nie wykazała, po pięciu latach, a przed tymi pięcioma walki o życie, okazało się, że ma tego raka wszędzie, zupełnie prywatnie zrobiła sobie rezonans.

report |

JoT Eff,  

a mój 21, ale dopiero w lipcu :)

report |

JoT Eff,  

wróciłam do pierwszej, bo jednak uznałam, że wprowadzenie jeszcze innego bohatera nie służy tekstowi.

report |

Jarosław Trześniewski,  

Joasiu i bardzo dobrze. Ja bez recenzji wiem:)

report |

JoT Eff,  

dziękuję Jarku.

report |

Darek i Mania,  

trudno byłoby zrozumieć mi ten wiersz bez czytania komentarzy

report |

JoT Eff,  

mam nadzieję, że tylko trudno po mojemu, że miałbyś swoją interpretację, Darku?:)

report |

Darek i Mania,  

lepiej napewno bym nie napisał ,chodziło mi tutaj o moje słabe rozumienie trudnych wierszy ,gdzie trzeba się podpierać inteligencją i znajomością tematów -ja zastanawiałem się co to takiego lizol i jak się ma czerwone wino kadarka do pączków i biustu --w żaden sposób nie mogłem znależć tu cycki --jejku teraz widzę ale plama niewiem czemu uskoczyło mi -"Patrzę na jej piersi " -cofam i będę musiał parę razy przeczytać zanim coś napisze --och ta moja pamięć b.dobra ale krótka , Jolka pewnie i ze mnie się śmieje -pięknie nic dodać nic ująć

report |

JoT Eff,  

nie "napewno", a "na pewno". nie inteligencją, a wiedzą, ale tu akurat ważne jest czucie. i nie "niewiem", ale "nie wiem" - wszystkie "nie" przed czasownikiem pisz ze spacją, takie mamy reguły w j. polskim. Czasem i mi się wydają zbędne, skoro i tak wiemy o co chodzi.

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register