31 january 2011

powroty

nie da się przemknąć,
udać, że nie wisi
klepsydra starannie przybita
sześcioma pineskami.
podobno go wypchnięto;
leżał jakby obejmował ziemię.
i ucichła muzyka. tylko plusk,
plusk i wykręcanie, wykręcanie
i ścieranie.

to jego matka - myje korytarz,
niemiłosierna kolej na sprzątanie.
kiedy pochyla się nad wiadrem,
widzisz odbicie zaburzonego
porządku świata, w którym
moczy się brudna ścierka.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 16 | rating: 0/6 | report | add to favorite

Comments:

JoT Eff,  

No tak, dzisiaj wkleiłam dwa wiersze, bo ten jest nowy i to mnie ma tłumaczyć, a tamten z dalekiej przeszłości i był dialogiem z innym tu na forum, ale obiecuję nie zaśmiecać.

report |

JoT Eff,  

Fajnie, że zajrzałeś. Dziękuję. W roboczej wersji była szmata, ale powstał rym ze świata, więc szmatę zastąpiła brudna ścierka. Wolę słowo szmata, ale nijak nie da się zastąpić "świata". :)

report |

JoT Eff,  

Też myślę, że warto być konsekwentnym :)

report |

Jarosław Trześniewski,  

Znakomity. A końcówka najmocniej trafia: "widzisz odbicie zaburzonego/ porządku świata, w którym/ moczy się brudna ścierka."

report |

JoT Eff,  

Nie mam takiego przekonania, że znakomity, bo mi się sypał strasznie w trakcie pisania, strasznie dużo chciałam zapisać obrazów, a użyć jak najmniej słów, nie do końca udało mi się to, z tego punktu odniesienia czuję niedosyt, chociaż, owszem główne przesłanie udało mi się na tyle wyostrzyć, że jest czytelne. Jarku, nie mniej jest mi miło, bardzo dziękuję,

report |

Gabriela Kuźma,  

ten jest ciekawy,pozdrawiam :)

report |

Wanda Szczypiorska,  

Jeśli sie sypał, to się scalił. Niezmiernire dramatyczne zestawienie tych dwóch zwrotek

report |

JoT Eff,  

Gabrielo / inne były nieciekawe? :)) Mam taką nadzieję pani Wando :)

report |

stateless,  

technicznie dobry wiersz:-), ale to jasne. treść nie dla mnie, ale ogólnie wrażenia jak najbardziej pozytywne.

report |

Gabriela Kuźma,  

ja tego nie napisałam -że inne były nieciekawe i się nie doszukuj drugich den >:P

report |

JoT Eff,  

Gabrielo, jaki to byłby ze mnie czytelnik bez szukania drugiego dna? ;) Aniu, treść to chyba nie jest dla nikogo, bo kto chciałby się przeglądać w wiadrze;) Bardzo panią dziękuję za wgląd i pozostawienie śladu.

report |

Oksana,  

Przenikliwy. Dyskretnie wyrażony dramatyzm. Jest w tym wierszu krzyk bez krzyku - przynajmniej ja tak go odczuwam.

report |

JoT Eff,  

Dziękuję.

report |

Darek i Mania,  

kolejny wiersz ,który jeszcze nie raz odwiedzę i autorka za którą będę chodził i podglądał zostawione tu ślady - wiersze

report |

JoT Eff,  

proszę sobie za wiele nie obiecywać po autorce :), ale bardzo dziękuję.

report |

Krzysztof Kaczorowski (papayaii),  

Wchodząc do kościoła milczę z tradycji, od której szeptem uciekam. Wchodząc do świątyni twojej poezji milczę autentycznie przymuszony-wolny, wolny-przymuszony, a cóż to za różnica.

report |other poems: Wandale i Wanda, Kindermädchen, Kopciuszek i przeznaczenie, Bożenka, Jadwiga i Rhein, Tryptyk nowej emigracji, Czasowinda, Karma dla psa, czyli straszna historia z morałem, W poszukiwaniu straconych, siedem tłumaczeń, podrywacz, wiersz polski, Powrót sąsiada z naprzeciwka, czyli gallus gallus domesticus - "KURA TO ISTOTA ŻYWA", Na trzecim piętrze rusza się firanka., podobieństwo do osób, które żyły, jest możliwe, „Piękne i jedna gruba”, zapiski przedśmiertne, * * *, czasowniki atakują, ***, Niezmienność, Kiedy nie zasypiam, ważka, hotel na środku drogi, kamelie, erupcja, wiersz dla synka - przełożyła M. Chojnacka, regulamin, nie jestem trzeźwa, nie, nie, nie, Sztuka wyboru, Lektor, zwiastun, Dwanaście prac przeciw przemocy domowej, Klucz, podróż do krainy słodyczy, mój wiersz noir, wizyta, o wujaszku Józiu, * * * (dziwna ta miłość), a u mnie tato ciągle lato i kwitną maki, a numer mój sześćdziesiąt osiem, Joanna Fligiel, "O, jakżeś uszczęśliwiony, że Jezusa w rękach masz", Cześka ( tytuł roboczy - nie ma świętych dla lesbijek), ciąg dalszy nastąpił, Przydrożni święci mieszkają w muzeach, migawka, Boże Ciało, Rozpacz, Nomada, Dorotka, Cyganiak, To jest miłość, nie ma na to tytułu, polski chłopak po odprawie w Pyrzowicach, ląduje na Victoria Coach Station, Rezonans, to co zapamiętałam nie ma dowodu tożsamości, Sprzątanie, umieć być szczęśliwym, Dziedzictwo, czyli traktat o patrzeniu przed siebie, tęsknota, Ja, trzy, pięć, osiem, Studium samotności, Bąbelki, kolor dzieciństwa, spreadshirts, bezsenność, Kapelusz, Tłusty czwartek, Tajemnice przeciwgruźlicze, czyli Szopen z pozycji ryczki, Wspomnienie w tempie rubato, *** (Starość ma oczy słońcem zmęczone), Wujek Chlebny w Czeladzi, po tym jak zobaczył swój guzik w księgarni - memoriał, * * * (wiem, co to miłość), ale jest niedziela, Krótka historia nordycka, * * * ( w domu bez wiary nie ma cudów), Geny, Makatka, Świat - Fiat, dziewczynka i dziewczynka, konieczność, Kamikaze, Nadzieja, Być jak pchła, Trzeba uśpić psa, Brahms, pani Ania sprząta, czyli definicja szczęścia, ...- - - ... ( ratujcie nasze dusze), Wojtyto, Trzecia, to będzie smutny wiersz, o sensie życia, w tonacji czarno-białej, Krajobraz nadreński, o literackiej uczciwości i o tym, jak wiedźma potraktowała Whartona, Nawroty, czyli o Ewce z pierwszego piętra, której nie boją się tylko gołębie., powroty, Lekcja miłości, nie wg. Antoine'a Watteau, burżujka,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register