Poetry

Afrodyta
PROFILE About me Poetry (18)11 february 2022

Galatea do Pigmaliona

Subtelnie dojrzewałam w tobie, a rozrzeźbione dłonie
z perfekcją wykuwały zastygłe miraże.

Nasz świat wydawał się taki oczywisty i transparentny,
kwiaty od ciebie zamykałam w posągowych oczach,
a porzucone na marmurowych stopach łzy obmywały
moje przezroczyste myśli.

Skrupulatnie pudrowałam swoją ludzką twarz,
miałam wątpliwości, czy jej prawdziwe oblicze
należy całkiem do mnie.

Dokładnie pamiętam boskie ożywienie, skruszony
kamień przygniótł bezkresną rzeczywistość,
z łatwością wyrywając nietknięte korzenie.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 10 | rating: 0/6 | report | add to favorite

Comments:

Cheval (Faber),  

Jest tu trochę głębokich związków pomiędzy kolejnymi strofami a nawet słowami. Mam na myśli, one istnieją w umyśle Autorki i tych, którzy potrafią je odczytać - tu coś gra i to całkiem ciekawie. Ale od strony formy - to jednak nie to. Teraz zależy, czy poezję uznamy za kwestię formy. Bo dla celów medytacyjnych i wyrazu własnych myśli - to może być dużo. Natomiast gdyby chcieć się przebić do takiego czy innego panteonu, to trzeba by było jednak sporo popracować, i możliwe, że była by to praca nudna i niewdzięczna. Pozdrawiam!

report |

jeśli tylko,  

rozrzeźbione.. hmmm dla mnie to bardzo wyraziste słowo, jak góry i doliny..

report |

Cheval (Faber),  

Co mam na myśli? Pierwsze dwa wersy - ogólnie - grają - i dają zarzewie oryginalnego obrazu. Ale później trzeba by je jakoś połączyć z pozostałymi. Domyślam się, że transparentność w jakiś sposób interferuje z boskością. To pewien idiom. Są tu pomysły, jest ich zakorzenienie we wrażliwości, więc od tej strony można to czytać i się cieszyć. Natomiast, jeśli patrzymy na poezję od strony współzawodnictwa na poziomie - jak ja lubię o tym myśleć - samego języka i formy - przydałoby się nad tym jeszcze popracować. Dać się prowadzić z jednej strony własnej inspiracji, a z drugiej - cały czas kształcić słuch przez wytężoną lekturę i refleksję nad tym, co się czyta, a przede wszystkim (!) dlaczego to jest napisane właśnie tak a nie inaczej. Pozdrawiam!

report |

Afrodyta,  

Jeśli tylko, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Pozdrawiam ciepło.

report |

Afrodyta,  

Faber, dziękuję za pochylenie się nad moim tekstem. Słowa "transparentny" użyłam w znaczeniu przewidywalny, łatwy do przewidzenia. Jeżeli chodzi o formę to niestety masz sporo racji. Mówię niestety, bo chciałabym, aby była lepsza, a nie zawsze mi wychodzi. Najtrudniejsze jest dla mnie to, że często to czuję, ale nie potrafię tego zobaczyć i poprowadzić we właściwym kierunku. Przyznaję, że teraz też nie widzę. Potrzebuję pewnie dużo czasu, aby to dostrzec i coś z tym zrobić. Dodatkowo, nie pomaga mi moja skłonność do ucieczki, wycofania się. Nad tym też pracuję. Może kiedyś coś z tego wyjdzie. Dziękuję za merytoryczny komentarz i życzliwość pomimo niedoskonałości wiersza.

report |

Cheval (Faber),  

Hej, serio uważam, że tam jest coś ciekawego. Wiesz, najłatwiejszy sposób na samodoskonalenie to poszukać czegoś, kto już coś zrobił, w tym kierunku, gdzie zmierzasz. To nie musi być od razu "klasyczna" poezja. To mogą być piosenki, muzyka...

report |

Cheval (Faber),  

(Tak między wierszami:) Polecam jak najwięcej czytać...

report |

Cheval (Faber),  

(W temacie lirycznego pogaństwa polecam Ballady - Kat)

report |

Afrodyta,  

Racja, czytać trzeba dużo, choć zawsze wydaje się, że to za mało. Jeszcze raz dziękuję. Postaram się wprowadzić poprawki.

report |

Cheval (Faber),  

Swobodnie, ceń to, co już jest, bo to materiał, który kiedyś wykorzystasz. W poezji oprócz śmigania formą trzeba też być wiernym sobie : ). I ważne, żebyś to Ty sama czuła - mam na myśli, to bardziej modlitwa niż wyścigi... jeśli wiesz, co mam nam myśli.

report |
Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


wybierz wersję Polską

choose the English version

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register