27 may 2019

Jeden z ostatnich

[Nature]


Jeden z ostatnich

Gwoli wyjaśnienia. Parę lat temu, na sąsiedniej łączce widywałam do 13 bocianów, które zlatywały się na sianokosy. Jeszcze zeszłego roku były w okolicy dwie pary, tego roku już tylko jedna. I jeden bocian asystował maszynie koszącej. Kiedy po zebraniu "siana" (głównie mniszka i wszelkiej maści chwastów) rolnik zaorał ziemię i zasiał kukurydzę, bocian zjawia się codziennie. Żywi się dżdżownicami i innymi żyjątkami, wreszcie widocznymi na wilgotnej ziemi. Innych zwierząt z jego łańcucha pokarmowego (np żab) raczej nie uświadczysz. A kiedyś wokół strumyczki, kanały, rozlewiska podeszczowe (które nawet po ostatnich deszczach, po wieloletniej suszy, nie wróciły do normy) a bociany miały pożywienia w bród. Susza i zmiany klimatu zredukowały ich populację w okolicy do jednej pary. To znak naszych czasów, a symbol polskiej natury wybiera inne kraje, szukając warunków do życia.

list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 12 | rating: 0/9 | report | add to favorite

Comments:

alt art,  

ale czerwona szminka i takież szpilki podkręcają pewność siebie..

report |

Jaga,  

Pewnie masz rację. Zwłaszcza, że nie ma konkurencji...

report |

alt art,  

konkurencja ma na imię gatunki inwazyjne..

report |

Jaga,  

Coś w ty jest... Ponoć gadających papug (kiedyś zamorskich) się już doczekaliśmy...

report |

alt art,  

słyszałem o parze tygrysów na żoliborzu; ale to może przez ten strach, co ma oczy wielkie jak okrągła wieża w kopenhadze..

report |

Jaga,  

Ja z Żoliborzem nie mam dobrych skojarzeń. Może to para malowana? A strach ma krótkie nóżki?

report |

milena,  

w świadomości mam zawsze bociana śnieżnobiałego - nie wiesz może czy jest po prostu trochę ubrudzony, czy to jego uroda ?

report |

Jaga,  

Pierwsze słyszę "śnieżnobiały" . Znam bociana białego, którego to gatunki (19) troszkę różnią się między sobą, ot, choćby minimalnie upierzeniem, czy odcieniem bieli, niekoniecznie śnieżnym. A ten na zdjęciu, na pewno brodził w mokrej trawie, więc biel trochę przybrudzona :))

report |

smokjerzy,  

w moje okolice wciąż przylatuje ich całkiem sporo, pewnie ze dwa lata temu zrobiłem zdjęcie kilkudziesięciu sztuk zgromadzonych wokół traktora :) w tym roku też jest całkiem sporo. natomiast tylko raz udało mi się zobaczyć czarne - smutne dwa osobniki, całe w strugach deszczu, na gałęzi topoli. pozdrawiam :)

report |

Jaga,  

Jesteś w lepszej sytuacji. Może i przyroda w lepszej kondycji :)) Bociana czarnego nie widziałam na żywo, nie ma u nas warunków , mokradeł, strumyków (o wieloletnich suszach wspominam wyżej), a teraz ubywa i białego.Zresztą on, mimo że występuje w wielu miejscach, nigdzie nie jest liczny.

report |

Ananke,  

:( :( :( :( eh czasem się zastanawiam ...co z nas za Ludzie.......

report |

Jaga,  

Niestety, zmiany klimatu sami spowodowaliśmy. I robimy to dalej, czasem szkoda słów, do ludzi nic nie dociera. Nie przejmują się nawet, że paląc np śmieci, trują swoje dzieci, wnuki, siebie...Ciągle oglądają się na innych, a nie ma innego wyjścia, tylko samemu trzeba żyć najlepiej, jak się da i przestać uśmiercać naturę. Dziękuję :)

report |other photos: Na szczęście, dukacik, Zjazd po szarość, Zasnute deszczem, Lato przyszło w kropelkach, Na pomoc, Bialy motyl, W kolorze, Zachodzi słoneczko, Pan pokląskwa w rzepaku, Zakwitły jabłonie, Życie jak na dłoni, Pozuje pan kląskawka, Okoliczności przyrody ;), I nie tylko, Kto rzuca cień, Kulisy rozkwitu, Bukiet lutowy, Energetyczna zima, Była sobie ziemia, Luty, Na sen, Nad zadymą świtu, Zmierzch zimowy, Za górami, Szczęśliwego Nowego Roku, Świąteczna kartka, Różowy świt, Ocean Spokoju, Co jest grane?, Mrożona róża, W sieci mgieł, Na horyzoncie listopad, Prawie czerń i biel, Może za morze, Jesienne słońce maluje, W klimacie jesieni, Piórkiem i różą, Kropelkowo, narodowo, Odlotami jesień się zaczyna, Rżysko, Znowu cię widzę, Paź królowej gorącego lata, Waży wagę ważka, Portret z kłoskiem, Słomiane pole, Trzymam się, Bukiet lata, Trzy kroki do lata, Czerwończyk nieparek, Utartym szlakiem, Zaróżowione, "Ekran z bratkiem", Jeden z ostatnich, "Na żółto i na niebiesko", Klejnot maja, Nadejdzie jutro..., Wielkanocny zajączek, Wielkanocny mazurek, Jeszcze marcowy, Dom, Stary folwark, Bliżej lata, Wiosennie, Ładne kwiatki, Zza kurtyn smogu ostatnie światło dnia, Pamięć upalnego lata, Tor, Takich dwóch, Góra, W cukrze, przyprawiona słońcem, kalina czerwona, Mazureczek, Jesienne słońce, Ciepła jesień, Z różanej kolekcji, Z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku 2019, Jesienna róża, Z życzeniami pięknych Świąt, Obrazkowe Święta, Życzenia,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register