14 december 2021

przypadek

to był pogrzeb na całą wieś a może i parafię
ksiądz potknął się o trumnę
organista śpiewał na dwa głosy
pociągając od czasu do czasu z piersiówki
cmentarny dziad wybierał co chwila grosze z czapki
jakby się bał że zabraknie mu zdrowaś... na podorędziu

grobowiec największy na cmentarzu z marmurowymi kolumnami
świadczył o zamożności tych co mieli w nim zamiar
a zamiar mieli nawet ci dalsi nie wspominając o bliskich
najbardziej zadowolonych ze spadków i zachowków

pradziadek umierał samotnie nie licząc Alzheimera który towarzyszył mu zamiast ostatniej dużo młodszej żony
resztkami pamięci obdarował swoich potomków
opowiadając im szalone historie ze swojej młodości
stad wiem że był ojcem dzieci z nieprawego łoża w tym mojej babki Grażyny
której matkę Filomenę dorwał we żniwa w nieskoszonej jeszcze pszenicy

resztę wyczytałem z ksiąg parafialnych
babka była ochrzczona a gdy wychodziła za mąż odpowiednio wyprawiona

działo się to wszystko ponad sto lat temu
został cmentarz i podniszczony grobowiec

pamiętam że niedługo po pogrzebie bawiłem na kilku weselach pod rząd


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 2 | rating: 0/3 | report | add to favorite

Comments:

Cheval (Faber),  

Co do ostatniego wersu. Oglądałem kiedyś "Panny z Nowolipek" i zaskoczyło mnie przejście od śmierci rodziców jednej z bohaterek do głównego wątku, i jak naturalnie to się odbyło. A z życia, bo tym się karmi prawdziwa Siekierezada? Mojemu wujkowi przyśniła się zmarła Mama. Opowiadał o tym: "Maryśka, nie strasz!" I cały dzień spędził na modlitwie przy grobie.

report |

jeśli tylko,  

pięknie jest, jak takie historie przechowują się w rodzinach, mój kuzyn odtworzył wielkie drzewo genealogiczne, wyczytał do któregoś wieku cyrylicą w szwabachą, ale opowieści przepadły..

report |other poems: póki maj, tak jak ty, zmieniłaś mnie, było sobie jezioro, łzy, deszcz, dom, Święta niedziela, krótki wiersz o miłości, śmigus dyngus, patrząc w oczy, w stokrotkach, Czekam na coś więcej niż wiersz, otwórz okno, Ukraino!, nareszcie, nocny blues, coraz częściej, och Julianie... nikt nam wiosny na tacy nie poda, na chwilę, ostatnio dłużej śpię, nie patrz tak na mnie, nasz swojski armagedon, na słowo, majowy, z przypadku czyli siłami natury, było sobie jezioro, puste, z poranną kawą, w klimacie wiersza, obudź o świcie, jesienna miłość, prosto z wiersza, wigilia, nie tylko, sen nie sen, bądź blisko... jeszcze bliżej, Araschnia levana, Na poprawę humoru, jeśli, wśród nocnej ciszy, słowo w słowo, ten film zawsze urywa się w tym samym miejscu, sen zapleciony w koniczynie, przypadek, trzynastego, zmarszczki, spotkanie (...), ciemnoruda, po co mi te szmatki, nawet we śnie, w jednym krwiobiegu, wystarczy wejść po schodach, Hiroszima - święte miasto, JEDNYM OKIEM, nic nie mów, sprawdzam czy śpisz, jesienny, z sercem w czekoladzie, cztery minuty z zamkniętymi oczami, widok z okna, z milczenia, nie wcześnie nie późno, drzemka nie drzemka, miłość, przeświadczenie, podobno, cześć Kasiu!, z wizytą, NA SPACER WIECZOREM, blisko siebie, gdybyś tak, na dzień dobry, jakie to proste, w piątki burze przechodzą bokiem, ***, jesienią czas pisze najpiękniejsze listy, prawdziwej naprzeciw, kochajmy się, jesteśmy jak rodzina, został tylko krzyk, lubię las, zanim (2), ostatni dzień październikowego lata, po latach, ona, zanim (1), cii... czy wiesz że jesień coś nam niesie, idąc do ciebie, lato lato, czy odpowiesz, wiesz co nas łączy, ranek z tobą, krótko, porannie, weź ode mnie słowo, deszcz, w deszczu, całuj, pocałuj jeszcze, lato... cóż lato, łaskiś pełna..., wierszem w jutro, gra, ludzie mówią że piszę wierszem, lato 2021, koncert na dwa, po deszczu, za drzwiami, krzyk, po ostatnim deszczu, słowa, dzień dobry, pustka, z rozważań po wewnętrznej, to wcale nie jest śmieszne, testament, dzień dobry Kobieto, piersi, noc perseidów, potykam się o wspomnienia, we śnie II, wiersz wyprany z kolorów, z zapachem konwalii, maj wiosna i ty, we dwoje, wcześniej-później, naprawdę o mnie myślisz, witaj, tańcz póki jesteś, zatańczmy, jesteś chwilą, jutro będzie maj..., sen nie sen, na pamięć, ile w tobie wiosny, zwyczajnie, lubię, Wiosno ty moja, zaraz po zachodzie, diabli nadali taką pogodę, kwiecień plecień, ach wiosno wiosenko, na pogodę, niech zakwitną słowa, szczęśliwym i..., bądź obok, tylko tyle czy aż tyle, wiosna nie przychodzi sama, widziałem ją..., w intencji,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


wybierz wersję Polską

choose the English version

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register