9 października 2011

Co nazywamy wierszem?

Trudno określić co jest a co nie jest poezją. Osobiście zgadzam się z Wł. Broniewskim. Poezję się czuje i mierzy sercem. Musi być piękna

"Robotnik z Radomia"

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.
A kiedy synka stracił
pewien robociarz z Radomia,
o wierszu pomyślał z płaczem
i list napisał do mnie:
"Chłopczyk był śliczny jak róża,
dobre, kochane dziecko...
Wierszyk niech będzie nieduży,
nie religijny- świecki..."
Nie wiem, co to poezja,
jest w niej coś z laski Mojżesza:
strumień dobędzie ze skały,
umie zabijać i wskrzeszać.
Władysław Broniewski


Laura Calvados,  

powołanie na WB to jest akurat kiepski pomysł

zgłoś |

Slawrys,  

świetny pomysł z wyborem W.Broniewskiego, bardzo lubie ”...trzeba umieć umierać pięknie...” i wiele wiele innych :)

zgłoś |

Leszek,  

Też go lubię, jak się otrząsnąć z nienawiści to można u niego znaleźć wiele piękna, ale miało być o Poezji. Rozumiem że Pani Laura się nie zgadza. Więc co jest wg. niej Poezją

zgłoś |

Slawrys,  

nie wiem, ale ja odebrałem twój wpis jako dyskusję o poezji a nie o jej autorach i ich życiu :)

zgłoś |

Leszek,  

Proszę Bardzo, jak nie Broniewski to może Różewicz? poetą jest ten który pisze wiersze i ten który wierszy nie pisze poetą jest ten który zrzuca więzy i ten który więzy sobie nakłada poetą kest ten który wierzy i ten który uwierzyć nie może poetą jest ten który kłamał i ten którego okłamano poetą jest ten co ma usta i ten który połyka prawdę ten który upadał i ten który się podnosi poetą jest ten który odchodzi i ten który odejść nie może Kto jest poetą-TADEUSZ RÓŻEWICZ

zgłoś |

28brrr10,  

a po co nazywać,czytać,wersów głębie odkrywać, traktować jak prozę w pigułce, zazdrościć poetom,co metaforą,tysiące słów pospolitych zjadaczy w wersie zgrabnym zamkną, może to i metoda na deszyfracje sposobu życia

zgłoś |

Leszek,  

Podoba mi się co napisałeś, ale ciągle się znajduje ktoś który wie lepiej. Ten wie wie co jest Poezją. I w tym jest problem

zgłoś |

28brrr10,  

ja tylko czytam,więc nie wiem, a nawet nie wiem czy dobrze czytam,pozdrawiam:)

zgłoś |

Leszek,  

Widocznie dobrze czytasz :)))) Wiesz Ktoś kiedyś powiedział że najwyższym stopniem wiedzy jest przeświadczenie że się nic nie wie.Więc gratuluję

zgłoś |

An - Anna Awsiukiewicz,  

Są różne gusta (że tak powiem) i wszystkim się nie dogodzi. Czy ktoś będzie sławny ?--marne szanse, więc pozostało pisanie --hihi:)A życie jest takie króciutkie:)Szkoda czasu na walkę:) Jeżeli coś mi nie podoba, po prostu omijam wierząc że może innym się spodoba:)

zgłoś |

Bogna Kurpiel,  

Na temat wiersza wypowiedział się Cz. Miłosz w wierszu - "Ars poetica?" Najważniejszy jest tutaj znak dodany zapytania.Tak mało i tak dużo a daje ogromny margines.Wiersz ewoluuje od sztywnych form gramatycznych do no właśnie. Na temat wiersza wypowiadali się Norwid - że jest żmudna twórcza praca, Staff - wyraz natchnienia a ja w ten sposób:// Górolska Ars Poetica// Coby była pyskata, coby ją słyseli// Coby była pstrokata, coby ją widzieli// Coby była siodłata, coby ją chcieli// hej!

zgłoś |

Bogna Kurpiel,  

PS. Dziękuję Leszku, że przybliżyłeś mi wypowiedź WB, bardzo mi odpowiada. Pozdrawiam:)

zgłoś |

Leszek,  

No i zbliżamy się myślę do definicji. Wiersz jest to to co jest piękne, co łapie za serce, przy czytaniu którego po karku przechodzą dreszcze. Napisane w jak najkrótszej formie. Z tym że pierwszy warunek jest decydujący. Bardzo dziękuję za interesujące, na wysokim poziomie wypowiedzi. Jeżeli ma ktoś coś do dodania to proszę bardzo

zgłoś |

Bogna Kurpiel,  

Wiesz, pewien współczesny Poeta napisał - " Czasem Wiersz spotyka swojego Czytelnika i pasują do siebie jakby się znali od dawna" Sądzę, że o to w dużej mierze chodzi. Aby wiersz był tworzony (i żył swoim życiem) nie tylko przez Poetę ale i Czytelnika. Wszystkiego dobrego:)

zgłoś |

Leszek,  

Dzięki, tak, o to chodzi Dal, ale chciałbym na koniec przytoczyć co myśli nasza noblistka Szymborska

zgłoś |

Leszek,  

Trema Poeci i pisarze. Tak się przecież mówi. Czyli poeci nie pisarze, tylko kto - Poeci to poezja, pisarze to proza - W prozie może być wszystko, również i poezja, ale w poezji musi być tylko poezja - Zgodnie z afiszem, który ją ogłasza przez duże, z secesyjnym zawijasem P, wpisane w struny uskrzydlonej liry, powinnam raczej wyfrunąć niż wejść - I czy nie lepiej boso, niż w tych butach z Chełmka tupiąc, skrzypiąc w niezdarnym zastępstwie anioła - Gdyby chociaż ta suknia dłuższa, powłoczystsza, a wiersze nie z torebki, ale wprost z rękawa, od święta, od parady, od wielkiego dzwonu, od bim do bum, ab ab ba - A tam na podium czyha już stoliczek spirytystyczny jakiś, na złoconych nóżkach, a na stoliczku kopci się lichtarzyk - Z czego wniosek, że będę musiała przy świecach czytać to, co pisałam przy zwykłej żarówce stuk stuk stuk na maszynie - Nie martwiąc się zawczasu, czy to jest poezja i jaka to poezja- Czy taka, w której proza widziana jest źle -Czy taka, która dobrze jest widziana w prozie I co w tym za różnica, wyraźna już tylko w półmroku na tle kurtyny bordo z fioletowymi frędzlami? Wisława Szymborska

zgłoś |

Leszek,  

Po przemyśleniu, proza jest twardą formą, nie da się w niej nic zrobić. Ale spotyka się w prozie wątki wiersza więc...

zgłoś |

Darek i Mania,  

a haiku to wierszem jest czy myślą filozoficzną ?

zgłoś |

Leszek,  

haiku jest formą, gdyż rządzą nim określone zasady, ale czy wierszem? Sonet jest na pewno formą i wierszem

zgłoś |

hossa,  

haiku jest iskierką, migawką , okruszkiem i wymaga ogromnego skupienia, haiku jest wierszem:)

zgłoś |

28brrr10,  

w swej pierwotnej formie było żartem:)

zgłoś |

Konrad Redus,  

a ja dodam parafrazując Norwida " to - nie to - krzycząc - wiersze, nie to / to nie poezja co dziś zwą" (Cypek Norwid - Spartakus)

zgłoś |




Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

Copyright © 2010 truml.com, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.


kontakt z redakcją






Zgłoś nadużycie

W pierwszej kolejności proszę rozważyć możliwość zablokowania konkretnego użytkownika za pomocą ikony ,
szczególnie w przypadku subiektywnej oceny sytuacji. Blokada dotyczyć będzie jedynie komentarzy pod własnymi pracami.
Globalne zgłoszenie uwzględniane będzie jedynie w przypadku oczywistego naruszenia regulaminu lub prawa,
o czym będzie decydowała administracja, bez konieczności informowania o swojej decyzji.

Opcja dostępna tylko dla użytkowników zalogowanych. zarejestruj się

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1