15 november 2023

Tylko światło [Nature]


Tylko światło


number of comments: 31 | rating: 9 |  more 

sam53,  

można by było trochę ograniczyć przestrzeń, która nic nie mówi :)

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

A mi się podoba, takie nordyckie, jak Ikea ; )

report |

Jaga,  

Światło widoczne przestrzennie :)

report |

Jaga,  

Wolę fiordy :)

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

No wiem, ale coś jest na rzeczy (ponoć) z tym Skandynawskim meblarstwem, wiesz, drewno i minimalizm. Przynajmniej taka jedna moja kumpela tak ma w pokoju ; ) ; ) ; ).

report |

Jaga,  

A ja mam stosunek ambiwalentny do wyrobów z drewna. Wolałabym minimalizm z jego użyciem, chyba że to tylko odpady do koniecznej produkcji.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Wiem, każdy ma jakąś swoją indywidualną mistykę. Na mnie to nie robi wielkiego wrażenia. Chociaż zastanawiałem się przez chwilę nad liściem na klatce schodowej, czy on się tam dobrze czuje. Ale traktuję to raczej jako wyraz jakiegoś działania podświadomości, niż jako postawę życiową ; ) ; ) : )

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Przyroda jak dla mnie tańczy w tym samym cyklu śmierci i odradzania co człowiek. Tak rozumiem naturę.

report |

Jaga,  

Liść jest ok bo to element odwiecznych praw natury. Natomiast nadmierna i najczęściej bezmyślna jej eksploatacja przez człowieka powoduje zmiany w środowisku. I to jest niebezpieczne, czego doświadczamy już na co dzień, gdyż klimat wariuje.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że to mówienie o ludzkiej bezmyślności jest trochę przereklamowane. Tj. ostatnie kilka wieków mieliśmy pędzącą industrializację, na padaczkę stosowało się lobotomię, która robiła jeszcze większe spustoszenie, ale zasadniczo system się reformuje, a przynajmniej może się reformować.

report |

Jaga,  

Nie jest przereklamowane, w większości liczy się tylko zysk, nieważne, że kosztem natury i także samego człowieka, który jest jej częścią. Wystarczy się tylko rozejrzeć wokół. Byłam już tu i ówdzie w świecie i nie jest różowo w tym względzie, a świadomość ekologii wciąż bardzo niska, albo spychana na margines.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

No tak, jeśli Ty masz doświadczenie w tej dziedzinie to nie chcę podejmować dyskusji, natomiast to o czym mówisz sprowadza się do krytyki społeczeństwa konsumpcyjnego, tak nasz świat jest w tym momencie ustrukturyzowany. Ekonomia też nie bierze się z księżyca. Nie da się połączyć jednego z drugim, Twoim zdaniem?

report |

Jaga,  

Jeśli chcesz coś zmienić, zacznij od siebie. Trzeba próbować. Decydenci powinni kłaść nacisk na technologie energetyki odnawialnej itp tudzież pomagać krajom uboższym w tym względzie. Nie trzeba cofać się do średniowiecza , tylko skorzystać z nauki i ratować naturę, bo dotyczy ona całego świata. Jesteśmy w takim momencie, że spychanie tych problemów na czas nieokreślony grozi globalną katastrofą, z której ludzkość może sie już nie podnieść.

report |

Jaga,  

Rzeczywiście masz niewielkie pojęcie, z całym szacunkiem, jeśli sprowadzasz ten problem do jednej aktywistki. Powiem Ci tak, tylko ze swego podwórka, najbliższego. Za chwilę już nie będę mogła wychodzić z domu na spacer, czasem nawet przez tydzień. Przy sprzyjających smogowi warunkach (jesienno zimowe) widzę czym oddycham, czuję i nie mogę także okna

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

No tak, tą część argumentacji mam przyswojoną, zgoda. Więc kwestia wpływu na decydentów i działalności lokalnej, choćby sortowania śmieci. Taka jest zdrowa zasada wszelkiej działalności, lokalność...

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Nie, nie, nie chodzi mi o sprowadzanie problemu do jednej aktywistki, raczej o to jak problem funkcjonuje w popularnej świadomości, a przyznaję, że o ekologii nie mam wielkiego pojęcia ; )

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Nie chodzi o to że się obraziłem o tą Gretę, ale w tym momencie rozmowa nie ma sensu, bo miej mnie za ignoranta, ale na prawdę nie mam z tym do czynienia na codzień, a nie chce powtarzać banałow.

report |

Jaga,  

cd otworzyć. W ciągu tylko kilku lat ubyło ptaków tych rzadkich i pospolitych, bocianów, owadów, w tym motyli. Przybyło natomiast gatunków inwazyjnych, obcych, które u nas nie mają naturalnych wrogów, więc rozmnażają się niekontrolowanie. Chemia w rolnictwie, zmiany klimatyczne(susze, nadmierne opady) zatrute powietrze, powodują, że ubywa także lasów, drzew i zwierząt. Równowaga w przyrodzie została bardzo zachwiana. To się dzieje na moim podwórku, nie musze sięgać do zadnych publikacji, mam to na co dzień. I widzę, gdyż obserwuję, bo lezy mi to na sercu.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Ech, Jaga, na prawdę nie potrafię się wypowiedzieć, musiałbym to solidnie przeanalizować, a dla mnie to kupa nauki. Ja mam podejście bardzo analityczne i to jest moim zdaniem to, co mogę zrobić - myśleć. Znam różne hipotezy dotyczące obecnego kryzysu klimatycznego, słyszałem takie i inne głosy, zazwyczaj wykluczające się, prócz tego w dużej mierze podyktowane emocjami.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

(Swoją działkę widzę raczej w próbie udowodnienia że wszyscy jesteśmy ludźmi na hipotetycznej zasadzie antropologii albo aksjologii, to też jest część systemu.)

report |

Jaga,  

To nie jest tylko mój lokalny problem, dotyczy to zarówno miast i wsi.Chciałam Ci tylko uzmysłowić skalę problemu na żywym przykładzie, bo to co wyżej opisałam z własnego doświadczenia. Oczywiście czytam i interesuję się wszystkim co dotyczy klimatu, ziemi, natury, bo to przyszłość nas wszystkich. Nie mam Cię za ignoranta, pewnie jak wielu ludziom, nie przyszło Ci do głowy, że przekroczyliśmy jako ludzie już jakąś granicę. Następnej może już nie być.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Rozumiem i nie chodzi mi o negowanie Twojej wiedzy, natomiast ja po prostu muszę wszystko mieć bardzo wyraźnie rozrysowane żeby podejmować dyskusję, wiem, że mówi się o atomie, o odnawialnych, o pojazdach elektrycznych, ewentualne sankcje na konsumpcję, osobiście widzę zmiany klimatu i obce gatunki, to oczywiste. Smutna myśl o tej granicy, cóż.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

(O przekroczeniu granicy przez ludzkość myślę mniej więcej od szóstego roku życia :P )

report |

Jaga,  

Z pewnością jest to problem złożony, ja się opieram na własnych doświadczeniach. O innych, na które i tak nie mam wpływu się nie wypowiadam. Ale jak mówię, zaczęłam, zaczęliśmy od siebie, w domu i wokół mam ekologiczne inwestycje, w ogrodzie nie używam chemii, mam sporo dzikich ptaków, które wolą moje obejście, gdyż czuja się tu dobrze. Dzięki za duskurs, mam nadzieję, że choć trochę przekonałam Cię do innego spojrzenia

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

A co z opcją masowych wymierań? Może ten człowieczek z szabelką gdzieś tam by się zbunkrował i podbił jednak Marsa? : D

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Jaga, wiem, jest tysiąc bardzo ważnych rzeczy, ja ich wszystkich nie ogarnę. System jest złożony, ekologia to tylko jego część.

report |

Jaga,  

To już pieśń przyszłości, niech się martwią inne pokolenia. Natomiast mam takie poczucie i przekonanie, że to jak im się powiedzie zależy już teraz od nas, od naszych działań dla ziemi i ludzkości.

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

No tak, ja też myję zęby pastami wegańskimi, o ile są wegańskie, sortuję śmieci, robię w sumie to minimum które w mieście w którym mieszkam jest spełniane właściwie przez wszystkich. Ale wiesz, nie obrażaj się na mnie teraz, ale zmień taktykę, bo ja jestem mocno tolerancyjny, ale wiele osób o bardziej konserwatywnym niż moje obejściu może to potraktować w kategoriach lekkiego nawiedzenia, a to z miejsca się skreśla.

report |

Jaga,  

Nie drwij sobie, bo to temat ważki dla nas wszystkich. I każdy może dać coś od siebie. Dobranoc

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

No hej, dzięki za rozmowę, było miło : ).

report |

Adam Pietras (Barry Kant),  

Hej Jaga : ). Wysłałem Ci na priv prośbę o materiały / artykuły. Temat ciekawy i na czasie.

report |other photos: Blisko ruczaju, W sieci, W kapeluszu, Z pajęczyną, Dojrzałe, Kropla deszczu, Stąd do wieczności, Światło i cienie, Na końcu świata, Za ciepło się ubrała, Toast, Koza na wypasie, Wielki wypas, Pan pokląskwa w ostatnich promieniach słońca, Uśmiech z trawką, Nim kur zapieje, Przed zmrokiem, Zapach czereśni, Dance macabre w kolorze, Wesołych Świąt Wielkanocnych, Narcyz, Naturalnie, Kwitnąco, Tyczki z pączkami, W gotowości, Zmęczenie wiosenne, Wiosenny zawrót głowy, Pod słońce, To wszystko moje, Elektryczka, Też lubię bazie, Zimowe światło wiosny, Na przednówku, Popyla dalej, Zbieraczki szafranu, Chyba coś się popsuło, Raniuszek rankiem, Jeden dzień ze słońcem, Łapacze światła, Pod lodem, Hortensja, Nasłoneczniony, Śnieżynka, Mroźne ciepło, Kamuflaż, Mrożone złoto, Bufet pod dziką różą, Pod górkę, Nie potrzeszczał potrzeszcz, Wigilijny poranek, Wesołych Świąt, Też na pociąg?, Dzięcioł w zęby stukał, Donna paparazzo?, Trochę wkurzona, Opowieści z zimy, Pory roku, Tańcowała jesień z zimą, W czapce Mikołaja, Ćwir, Diuna, Upadły kwiat, Pięć pokus Adama, Bukiet jesienny, Tylko jesienią, Tylko światło, Jak to w listopadzie, Listopadowe Święto, W czerwieni i złocie, Rudy grzyb, Smak jesieni, W gąszczu codzienności, Jesienny look, Modraszek na modrym, Puder różany, Refleksy poranne, Ostra miękkość, Na jaskółkę, Jesienny poranek, Georginia na dobry początek, Wstęp do jesieni, U schyłku dnia, Kwiaty późnego lata, Z deszczu i światła, Przedsionek jesieni, Kozaczek, W świetle poranka, Pod płaszczykiem, Światłem nasycona, Cień układu, W kroplach deszczu, Ostatni spektakl we dwoje, Zaczyna się?, W bokobrodach i z profilu, Kiedy zamigotała złotem sukienka, Stan upalnego lata, Kopciuszek idzie na bal, Pasek cienia, Ciężko napylona, Przechył kontrolowany, Znowu ta pszczoła, Okrasa lata, Ważka niebieska, Czerwone góry o zachodzie, Letni żarek, Atak lata, Nie/pozowane, Karłątek na łące, Cień gorącego lata, Zacieram ręce, Planeta niejednego słońca, Ku światłu, Piekielna góra, W zielonym, U-dźwig, Rad ptaszek w kąpieli, Pozłacany, Przemijanie, Z profilu, Błysk poranka, Życzenia, Odmieniec, Mój ci on, Serce na miarę serduszka, Jak dwa gołąbki, czyli portret wiosenny, Kiść wiosny, Czyżby trzeszczała?, Nie pod tym numerem, Krajobraz przed burzą, Białogłowy, Bazie marcowe, Bukiet przedwiośnia, Lutowe też w kropeczki, Wiosna, Drogowskaz, Taki ze mnie dzięciołek, Giętym szlakiem prowadzeni, Gdy poranne wstają zorze, To ja, krzyżodziób świerkowy, Więcej światła, Wesołych Świąt, W krainie smogów, Mogoty wieczorową porą, Jesienny kadr, Mroźny błękit, Pogodnych, zdrowych i spokojnych Świąt, Symbol wiosny, Poranek gila, O wschodzie, Piramida zależności,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1