22 january 2019

Mazureczek [Nature]


Mazureczek


number of comments: 24 | rating: 19 |  more 

martini,  

ale się napuszył:)

report |

Jaga,  

To dla zachowania ciepła ptaszki na mrozie się puszą i siedzą bez ruchu. Oszczędzają energię :))

report |

piórko,  

Aż chce się go przytulić. Śliczne ujęcie :))

report |

Jaga,  

Dziękuje Piórko :)

report |

Ania Ostrowska,  

biedak, i tak mu chyba jest zimno :(

report |

Jaga,  

Było tylko -8 :)) One chyba instynktownie wiedzą jak się zachować podczas mrozów, gdyż to element natury. Kiedyś były wielkie mrozy, a populacja duża i nie spadała :)

report |

Ananke,  

piękny :) bardzo je lubię. Sprostuję tylko, że niestety populacja wróbli na dziś spadła :( i to drastycznie w Polsce i na całym świecie ,a przyczyna nie jest do końca jednoznaczna ( z pewnością nie jest to mróz)

report |

Jaga,  

To jest mazurek, mylony z wróbelkiem. U mnie te ostatnie mają się dobrze. Zimą są pełne karmniki, wiosną i latem dobre warunki do rozmnażania (latem zawsze stawiam świeżą wodę) ponieważ widuję w ogrodzie całe gromady młodziutkich. Ponoć wróble lubią strzechy i to jeden z warunków ich gniazdowania, ale ja nie mam strzech. Zresztą, gdzie one jeszcze są? Za to mamy drzewa, krzewy, budynek gospodarczy z garażami, drewno poukładane pod wiatą, czyli pełno zakamarków. Na ich brak doprawdy nie mogę narzekać :D Natomiast mazurki trzymają się właśnie otwartej strony domostwa, tej, która wychodzi na pole. One przeważnie siedzą na pobliskich, dziko rosnących krzewach w skupiskach. Kiedy im tam zabraknie pokarmu, na zmianę z wróblami, korzystają z mojej stołówki :) Na początku, kiedy zamieszkaliśmy, rzeczywiście było ich mało. Ogród się rozrósł, przybyło kącików, teraz jest ich mnóstwo. Odnośnie przyczyn spadku, nie jestem ornitologiem, ale nie są jednoznaczne. Chciałam zaznaczyć, że w naturze mróz to nic nowego i potrafi sobie ona z nim radzić. Gorzej, kiedy anomalie stają się normą, a chemia jest wszechobecna. Dziękuję Ananke :)

report |

Ananke,  

no oczywiście, mazurek i wróbel choć spokrewnione, to jednak są to dwa różne gatunki, powszechnie mylone :) to się zgadza, a ja miałam na myli wróbla, którego liczebność spada, zwłaszcza w miastach. Też nie jestem ornitologiem :) ale mam pod ręką kogoś, kto się na tym bardziej zna, stąd moja wiedza na temat liczebności tegoż :)

report |

Jaga,  

Ja tyle wiem w tym temacie, co wyczytam i poznam empirycznie. Pochwalę się, że doświadczenie na moim małym poletku, w kwestii natury, jej zmian, odkąd sobie amatorsko fotografuję, bardzo się pogłębiło. Bo mam na zdjęciu jakieś zwierzę, zjawisko i przyzwoitość wobec siebie nakazuje mi ich identyfikację. Mogę też wyciągać już jakieś wnioski w tej palącej kwestii:) Przydałby się i specjalista ;)

report |

jeśli tylko,  

:))) świetnie wyszedł :)

report |

Jaga,  

Lubie wszystkie ptaszki, ale wg mnie mazurek jest chyba ładniejszy od wróbelka, no i raczej mniejszy. Do tego są trochę cichsze i nie tak bezczelne. Każdego roku parka mazurków ma gniazdo w rurce podtrzymującej małą wiatę, oczywiście od strony pola i co najmniej 2x wysiadują młode :D Dziękuję :)

report |

Ania Ostrowska,  

ciekawe to jest ogromnie, co piszesz, Jago, z przyjemnością sobie czytam i patrzę znowu :)

report |

Jaga,  

https://www.o2.pl/artykul/cala-europa-ma-problem-ptaki-masowo-wymieraja-6342038265280129a Te artykuły wymagają porządnej redakcji, ale chodzi o meritum. Źle się dzieje i nie tylko w państwie ptasim, niestety.

report |

Bogna Kurpiel,  

Ciudny jestem :)

report |

Jaga,  

Zimowe pierzaste kulki :)

report |

smokjerzy,  

w stroju wyraźnie niekompletnym - brakuje rękawiczek! :))

report |

Jaga,  

Babcia trochę się spóźniła z dzierganiem ;)

report |

bosonoga,  

Bidulek, nie może usiąść koło kaloryfera :( Chyba nie odróżniam mazurka od wróbelka, ale nigdy zimą o ptaszkach nie zapominam.

report |

Jaga,  

Bardzo łatwo odróżnić. Mazurek ma czarne plamki na policzkach i zawsze brązową czapeczkę oraz króciutki krawacik. Jest także mniejszy, cichszy i bardziej kulturalny. Nie pcha się do karmników, tylko grzecznie czeka w kolejce :D Karmienie to ludzka rzecz :)

report |

jesienna70,  

pierzaczek:)

report |

Jaga,  

Puszą się na mrozie, dlatego tak słodko wyglądają :)

report |

blue eye,  

Aż zimno się robi jak na niego patrzę. Ładne zdjęcie.

report |

Jaga,  

Było słoneczko. Dziękuję:)

report |other photos: Georginia na dobry początek, Wstęp do jesieni, U schyłku dnia, Kwiaty późnego lata, Z deszczu i światła, Przedsionek jesieni, Kozaczek, W świetle poranka, Pod płaszczykiem, Światłem nasycona, Cień układu, W kroplach deszczu, Ostatni spektakl we dwoje, Zaczyna się?, W bokobrodach i z profilu, Kiedy zamigotała złotem sukienka, Stan upalnego lata, Kopciuszek idzie na bal, Pasek cienia, Ciężko napylona, Przechył kontrolowany, Znowu ta pszczoła, Okrasa lata, Ważka niebieska, Czerwone góry o zachodzie, Letni żarek, Atak lata, Nie/pozowane, Karłątek na łące, Cień gorącego lata, Zacieram ręce, Planeta niejednego słońca, Ku światłu, Piekielna góra, W zielonym, U-dźwig, Rad ptaszek w kąpieli, Pozłacany, Przemijanie, Z profilu, Błysk poranka, Życzenia, Odmieniec, Mój ci on, Serce na miarę serduszka, Jak dwa gołąbki, czyli portret wiosenny, Kiść wiosny, Czyżby trzeszczała?, Nie pod tym numerem, Krajobraz przed burzą, Białogłowy, Bazie marcowe, Bukiet przedwiośnia, Lutowe też w kropeczki, Wiosna, Drogowskaz, Taki ze mnie dzięciołek, Giętym szlakiem prowadzeni, Gdy poranne wstają zorze, To ja, krzyżodziób świerkowy, Więcej światła, Wesołych Świąt, W krainie smogów, Mogoty wieczorową porą, Jesienny kadr, Mroźny błękit, Pogodnych, zdrowych i spokojnych Świąt, Symbol wiosny, Poranek gila, O wschodzie, Piramida zależności, Szczęśliwego Nowego Roku 2022, Świąteczno noworocznie, Róża szroniona, Szara zima, Na szare dni, Na szczęście, dukacik, Zjazd po szarość, Zasnute deszczem, Lato przyszło w kropelkach, Na pomoc, Bialy motyl, W kolorze, Zachodzi słoneczko, Pan pokląskwa w rzepaku, Zakwitły jabłonie, Życie jak na dłoni, Pozuje pan kląskawka, Okoliczności przyrody ;), I nie tylko, Kto rzuca cień, Kulisy rozkwitu, Bukiet lutowy, Energetyczna zima, Była sobie ziemia, Luty, Na sen, Nad zadymą świtu, Zmierzch zimowy, Za górami, Szczęśliwego Nowego Roku, Świąteczna kartka, Różowy świt, Ocean Spokoju, Co jest grane?, Mrożona róża, W sieci mgieł, Na horyzoncie listopad, Prawie czerń i biel, Może za morze, Jesienne słońce maluje, W klimacie jesieni, Piórkiem i różą, Kropelkowo, narodowo, Odlotami jesień się zaczyna, Rżysko, Znowu cię widzę, Paź królowej gorącego lata, Waży wagę ważka, Portret z kłoskiem, Słomiane pole, Trzymam się, Bukiet lata, Trzy kroki do lata, Czerwończyk nieparek, Utartym szlakiem, Zaróżowione, "Ekran z bratkiem", Jeden z ostatnich, "Na żółto i na niebiesko", Klejnot maja, Nadejdzie jutro..., Wielkanocny zajączek, Wielkanocny mazurek, Jeszcze marcowy, Dom, Stary folwark, Bliżej lata, Wiosennie, Ładne kwiatki, Zza kurtyn smogu ostatnie światło dnia, Pamięć upalnego lata, Tor, Takich dwóch, Góra, W cukrze, przyprawiona słońcem, kalina czerwona, Mazureczek, Jesienne słońce, Ciepła jesień, Z różanej kolekcji,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1