5 april 2022

Wciąż formalnie

​Broczę rozdarciem. To jakiś obraz niemieckiego ekspresjonisty, a właściwie linoryt. Czerń i biel, siostra robotnica wyciągająca ramiona po chleb, wołająca jak skumulowany cień z teutońskiej puszczy w imię jej prawa do posiłku.

Zaczęło się prosto i szczęśliwie. Myślałem, że jest odpowiedź na pytanie "czym jest Byt."

Prowadziło mnie figlarne światło i któż może z całą pewnością stwierdzić, że ówczesny zen a'la kino Bergmana był właśnie tą chwilą, która wykracza poza konwenans codziennej śmierci za życia?

Kosmos walił się we mnie kiedy moja miłość okazała się iluzją, przez co mam na myśli, iż intencja przerosła obiektywną rzeczywistość. Ona chyba była smutna z tego powodu, najsmutniejszy uśmiech świata. A może to moja projekcja.

Mamy doznania, mamy wrażenia. Ale cóż po budowlach i ogrodach duszy. Zmyje je ciepła krew zwyczajnej biedy. Holderlin zrzekł się obywatelstwa na rzecz poezji. A później zrzekł się poezji na rzecz... czego właściwie? Obłędu? Miał poezji dość, to pewne.

Może chciał spokoju. Nieznani bogowie porwali go zbyt daleko. Nie potrafił pojąć tych wszystkich obrazów i słów, dźwięczących tysiącem dialektów, płonących, to unoszących w ekstazę, to znów zsyłających do najsroższych piekieł.

I to - nie jest nikomu potrzebne. Niepotrzebna jest wyprawa na Olimp. Niepotrzebny jest ból i pytanie. Prawda jest niepotrzebna. Wystarczy mechaniczny ciąg pracy i zaspokajania podstawowych potrzeb. Kultura od dawien dawna jest zaledwie formą relaksu.

Ktoś sięga po pilot od telewizora, a ktoś po Goethego, ale robi to w tym samym celu, o gustach zaś się nie dyskutuje. Wzniosłość tylko łudzi nas. Wybierają się tam tylko święci, by spaść i stracić wiarę, stać się szalonym, bezużytecznym, gorszącym pyłem w oczach świata,

A ich ofiary nie przydają szczęścia, nie zapobiegają wojnom, nie sycą głodujących. Dobrowolnie idą w Otchłań, jakby chcąc pojednać odległego Boga i pełen bólu świat na jedyny możliwy sposób - samemu pakując się pod nóż, pod torturę.

Bóg i cierpiąca ludzkość - dwa byty iluzoryczne, psychiczne, idealne, pomiędzy którymi istnieje naturalne dla świadomości rozdarcie, ponieważ wszystko, czego doświadczamy, to nasze psychiczne treści, a jeśli coś dla nas nie istnieje, to nie istnieje w ogóle.

Co nie znaczy, że jeśli coś istnieje dla nas, to istnieje obiektywnie. Forma tragizmu, która nudzi samego protagonistę dramatu. Dziś mamy psychologię i nauki społeczne. I jogging.

Być meteorem, może kiedyś to był wybór, dziś to się toczy jak koło garncarza, po prostu. Ot, nie chce się być już nawet poetą. Czego się chce? Może domu opieki. Łąk, lotu jaskółek, kojących barw. Znieczulenia.

No to zobaczymy, co z tego wyjdzie.other poems: Rysunki tuszem (2011), Na początku (ok. 2015), Rzecz podniosła i dydaktyczna, Na wieczorny dzwon, Kaboom Kaboom II, Z klasyka - Czesław Miłosz - Dobroć, Wiersz o paleniu papierosa pod klatką, Noe, Wrzutka z klasyka - Pascal, Tytuł artykułu w parafialnym periodyku, Postulaty, Z cyklu "Detale", Martwa natura, Wciąż formalnie, Trzy wiersze Gwatemalskie, Wrzutka z klasyka, Niech boli, Pisanie, pod chałturkę, ***, Cytat z klasyka, Milczenie, Melancholia, Studzienka, Zwierciadło muzyki, Forma komunikacji (dla Graina), wanna jako metafora świata, Zewik, Trochę humorystyczny, Husserl's Electronica, nowy, Dla jaj?, ***, ***, Sentencja, Trzy wiersze (Witka), Ugly Boy, Bloom - poemat prozą, 10 tez fenomenologicznych, ***, Z dna szuflady, Rozprężenie, Cytat z klasyka (Voo Voo), Agnieszka - Staurologia, Dyptyk, Trzy wiersze, Lingua Franca, SYMETRIA, Cacuszko z dna szuflady, Sentencja, BIBELOTY - zestaw mówiący, Wrzutka (Wiersz klasyka), Rzędy realności (pogoda), Martwym językiem, kamień piaskowy, Huk, Dwie płowe wstążki ze spaceru, Dwie płowe wstążki, Dwa wiersze jesienne, Biel, biel..., ***, Cztery wiersze, Co ma byt?, Niebieski, Ślad, Mein Fukuyama, Sheaneth O'Connor, Ćwiczenia, Trzy wiersze z dedykacją dla Graina, Epilog (sprzed 10 lat), Hollow Songs, Styczeń, Hai Q, Fado, Gry i zabawy, Czy kolory istnieją, ***, Dywanik, Kolory, wariacja n.t. "Żywoty Świętych", Świat to dużo powiedziane - remake, Sportowy, Świat to dużo powiedziane, W transfiguracji, Ćwicząc we śnie, Wyznanie, Noc, IV, I, III, Dwa wiersze, Refleksja, Concept-wiersz o miłości, Finnegan's Joints, III wiersze, Z cyklu BARWY, Baśń, Purge, European, For Sylvia, Worldplay, IV wiersze dla samego siebie, ***, *** (Idę), *** (Nie ma tu nic), Trzy wiersze stoickie, *** Okay, *** (Kolor.), *** Rezygnacja, Wprawka w stylu zen, Nocne polowanie, Poranek samotnego ślusarza, ***, ***,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


wybierz wersję Polską

choose the English version

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register