21 february 2014

Daphné

[Reportage]


Daphné

Daphné - Hôpital Sainte Anne - Paris

technical information: Panasonic DMC-FX2 - Lumix Leica

list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 29 | rating: 0/8 | report | add to favorite

Comments:

Wieśniak M,  

Wyglądałem rzeźb u Ciebie, a ty z kwiatka na kwiatek:))))

report |

Damian Paradoks,  

rzeczywiście Wieśniak. Było nieprzewidziane przebudzenie wiosenne, które zepchnęło paryskie statuy na drugi plan. Ale z Daphne zo zakręt i będzie to kwiatek to nie kwiatek i cokolwiek się nasunie kontekstowo :) To Truml w simie decyduje bo go aktywnie czytam ;)

report |

Aśćka,  

poślizgnęła się biedaczka i leci..

report |

Damian Paradoks,  

gubi się w procesie przemiany w roślinę. Pewnie już niewiele widzi ;) Aśćka :)

report |

Wiktoria,  

przy kobiecie czas staje się nieistotny, a jednak zegarek przypomina, że ... :)

report |

Damian Paradoks,  

niewątpliwie mężczyzna potrzebuje odczuć 'bezczasu'. Być może kobieta jest jedyną istotą, która może mu to podarować :) Wiktoria

report |

Wiktoria,  

być może Damianie jest tak, jak napisałeś. Daphne stoi na tle szpitala i zegara odmierzającego czas, być może zatrzymał się za pięć dwunasta - na wiele sposobów można ten zwrot rozumieć. zatrzymałam się przy tym zdjęciu dlatego, iż w chwili obecnej ktoś bardzo mi Bliski w szpitalu walczy o życie; Być może za dużo o tym myślę, ale kto nie myśli w takich okolicznościach - że tak odruchowo skojarzyłam. Bo ogólnie przecież - symbol Daphne oznacza zupełnie co innego niż mi się skojarzyło, ale ten zegar...

report |

Damian Paradoks,  

zegar jest niemal wszechobecny na spacerach paryskich. Gdzie tylko widzę tam ujmuję na zdjęciu. Bo tylko na nim czas się zatrzymuje, Wiktoria. Nasz też się zatrzyma ale póki tika sekund nie zliczajmy :)

report |

RM,  

zdjęcia pomników nie są żadną sztuką. Zdjęcie dobrej rzeczy, nie staje się automatycznie dobrym zdjęciem. To jest taka próba podpięcia się pod czyjś talent. Praca włożona w takie zdjęcie jest bliska zeru.

report |

Ania Ostrowska,  

pozwolę sobie się nie zgodzić z ta oceną. Każde zdjęcie jest przefiltrowane przez wrażliwość autora zdjęcia - dotyczy to w takim samym stopniu dzieła natury jak i dzieła człowieka. Fotografie pomników Damiana mówią odbiorcom znacznie więcej niż tylko skłaniają do podziwiania talentu i kunsztu twórców rzeźb - wystarczy popatrzeć na treść komentarzy. Nie jest to w żadnym wypadku - moim zdaniem - podpinanie się pod czyjś talent. Jest to indywidualne spojrzenie na sztukę, do czego autor pracy ma niezbywalne prawo. Pozdrawiam :)

report |

RM,  

filtr filtrem, ale zrobienie fotki, której cała artystyczna materia należy do kogoś innego nie jest żadną sztuką, ani nawet próbą sztuki. Można takie zdjęcia sobie oczywiście robić z wycieczki po Paryżu i patrzeć na nie przez tyle filtrów wrażliwości ile się tylko da, ale nadal to nie będzie praca autorska. Na Trumlu umieszczamy prace, nad którymi minimalnie staramy się pracować. To zdjęcie jest czystym turystycznym ujęciem akurat na facebook. To samo dotyczy oczywiście fotografowania nieba, słońca, lasu i wody. Nie wyklucza to tych elementów jako tematu pracy, ale trzeba się postarać zrobić to w sposób inny, oryginalny, a nie stanąć przed pomnikiem i machnąć fotkę, albo podnieść aparat do góry i sfotografować jedną z miliona chmur. Sztuka nie jest formą dokumentowania natury, ale jej interpretacją. Fajnym przykładem, kiedy fotografia pracy innego autora za pomocą dobrego kadru zyskuje swój autorski rys jest ta praca: http://truml.com/profiles/79694/photography/178990.

report |

Ania Ostrowska,  

to prawda, panie Rafale, praca z podanego linku jest z kategorii " sztuka zaawansowana" a być może praca Damiana z kategorii "niezaawansowana" ale większość z nas tutaj jest po to, by się uczyć (a przynajmniej taką mam nadzieję, ja - na pewno). Zaprotestowałam, bo pana ocena jest bardzo surowa, nie widzę podobnych pana reakcji w dziale poezji, gdzie wiele prób można by sklasyfikować niżej.

report |

Damian Paradoks,  

Rafał, zdjęcie jest przede wszystkim próbą przekazu tego co się postrzega, tego co ktoś już stworzył, tego co istniało choć przez chwilę. Pewna replika przelotności spojrzenia. Twórczość jest w samej rzeźbie. W zdjęciu jest to co widać ale też i osoba która zdjęcie ujęła.

report |

Damian Paradoks,  

Aniu, 'podpinanie' o którym pisze Rafał ma więcej z rozdrażnionego zarzutu niż uwagi merytorycznej. To że się podpinamy wzajemnie jest raczej pozytywne. Jest to szukanie połączeń, które coś pragną wyrazić. Nie zawsze to widać. W sumie chodzi o wymianę myśli i uwag.

report |

Damian Paradoks,  

Marcel, rekwizyt jak mówisz. i słusznie. Pasuje do zdjęć, które umieszczam. Staram się pokazać coś co może być nieznane. W tym przypadku, Daphné ze zdjęcia jest nieznane nikomu z Trumla. Mało kto wie, że ona istnieje bo tam nie ma turystów gdzie ująłem zdjęcie. Poza tym to zdjęcie połączyłem z zakwitnięciem krzewu Daphné w innym miejscu by nawiązać do mitologii. A poza tym to tylko statua ale też w miejscu niezwykłym gdy sięgnie się dalej.

report |

Damian Paradoks,  

Rafał, mylisz dwie rzeczy: autorstwo zdjęcia samego w sobie i autorstwo obiektu ukazanego na zdjęciu. Gdzie masz racje to ocena czy zdjęcie jest turystycznym 'klikaniem' czy zamierzonym kadrowaniem. A ocen jest więcej niż spojrzeń. Z Facebookiem byłbym ostrożniejszy w wypowiedziach, bo tam prezentują się również twórcy z Trumla na stronach poświęconych temu forum. A poza tym nawet na Facebooku są kółka fotograficzne profesjonalne i nie tylko 'klikacze'. Wiesz tylko jak sam robisz zdjęcia a nie wiesz jak inni to robią a wyrażasz się z duża dozą pogardy o tym jak inni robią lub mogą to robią. Gdybyś to samo ujął z uśmiechem i przymrużeniem oka byłoby weselej ;) Przyznam, że jest więcej kiczu i zdjęć wrzucanych do sieci w pośpiechu niż kropli deszczu. Ale tych nie oglądamy. Na Trumlu może być preselekcja tylko jak tego dokonać? Jeśli zdjęcie nie jest oglądane pozostaje zapomniane w archiwum. Ale i w archiwum też bywają skarby :) Moje też ma coś z archiwum. Ale Wikipedia przyjęłaby je z otwartymi ramionami ;)

report |

Damian Paradoks,  

Zdjęcie z linku (Eve) bardzo zaciekawia. Obiekt (nie zdjęcie) jest sztuka współczesną. Przekazanie jej na zdjęciu jest tym właśnie co fotografia może nam dać: przekaz :) Te zegary wyglądają jak montaż ale nim nie są. Zegar na Daphne jest zabawną ciekawostką. Jest za pięć dwunasta - symbolika Alta. Ale czas jak pisze Marcel ma wiele z symboliki. Rzeźby nie ruszą a czas wskaże co innego ;) o ile w ogóle czas może wskazać cokolwiek :)

report |

Damian Paradoks,  

Emma, pewnie kolaż a nie zdjęcie o którym piszesz. Tzn., dałem się nabrać ;). Jeśli kolaż to wypada nadmienić pod tytułem ...

report |

Teresa Tomys,  

Och! W jakim Ty żyjesz fajnym miejscu!

report |

Damian Paradoks,  

często szukam miejsc z dala od hałasu metropolii. Tu je znalazłem - takie małe miasteczko w dużym mieście, Teresko :)

report |

Emma B.,  

ta dyskusja bardzo mnie interesuje, dział fotografia jest tytułem jednoznacznym. Przekazujemy obraz uwieczniony aparatem fotograficznym, obraz, który modeluje aura. Dlaczego przypadkowy sopel lodu ma się cieszyć większą adoracją niż wymodelowany kamień ręką ludzką. Zdjęcie do którego odwołuje się pan Rafał jako do wzorca z Sevres pod Paryżem jest niewątpliwie ciekawą wariacją na temat, ale to nie jest zdjęcie to jest kolaż. Już nie raz dyskutowaliśmy na portalu - gdzie się kończy zdjęcie, gdzie zaczyna grafika. Dla mnie to temat ważny, bo rysownikiem jestem marnym, natomiast nosi mnie przekształcanie fotografii. Wiele razy "oberwało mi się" za turystyczność zdjęcia. Czasem rozumiem uwagi pana Rafała, a czasem zastanawiam się dlaczego piękno architektury, czy rzeźby jest tutaj na cenzurowanym. Czasem kusi chęć przekazania zachwytu miejscem takim "kartkowym", przecież słońce nie zawsze towarzyszy naszym podróżom i jak się uda taka fotografia to też jest sztuka. Nie każdego dnia Daphne ma okazję grzać się w promieniach słońca. Daphne na tym zdjęciu jest piękna, budzi podziw i z pewnością nie prowokuje anoreksji, jest jednak coś czego nie potrafię wyrazić, sama nie mam pojęcia jakbym to zmieniła, kadr? Może zbyt dużo jest kamienia u dołu? Pozdrawiam i czekam na kolejne EKSCENTRYCZNE ujęcia

report |

Emma B.,  

jednak gdyby ją obciąć tuż pod palcami stopy - dla mnie bomba

report |

Damian Paradoks,  

dołączę tu kolaż Daphne, który stworzyłem pare lat temu, Emma. Umieszczę tylko na dzień i usunę potem ;)

report |

Damian Paradoks,  

tyle opanowania promieniuje z tekstów które wpisujesz Emma. Pisząc stajesz się jednocześnie bezstronnym obserwatorem co niezwykle cenię :) Może to niektórych wkurza. Ja lubię :)

report |

xyz,  

cudna rzeźba i kształty ma jak żywe

report |

Damian Paradoks,  

powroty do kartek, do fotek dla niektórych, a ja do tej naturalnie pięknej i żywej jak mówisz, zanim dopatrzyłem się w niej Daphne :)

report |other photos: le bien-être - błogość, les premiers pas - pierwsze kroki, inattendue - nieoczekiwana, pour Moi ;), Année du singe - rok małpy, passage de Yakuza, Année du Singe - 2016 rok Małpy, Panthéon, acier et verre - stal i szkło, en avance - przed czasem, jonquilles, l'homme sur mesure - mężczyzna na wymiar, une paix royale - święty spokój, quand les journées sont courtes - gdy dni są krótkie, hors temps - ponadczasowe, bonne fête ;), l’artiste choisit ses chemins à l’écart de ... - artysta wybiera swoje ścieżki z dala od ..., passerelle - kładka, conquête de l’art - podbój sztuki, solitude à deux- samotność we dwoje, sans repères - bez punktu odniesienia, je tends la main - sięgam dłonią, espace de l'expression libre - przestrzeń wolnego słowa, confronter ensemble - stawiać czoło razem, inattention - nieuwaga, tant pis pour les autres - tym gorzej dla innych, trois sœurs, éternel Pont Neuf, une paix automnale, 100 ans de l'espace courbe - stulecie zakrzywionej przestrzeni, l’éternel combat - wieczna walka, un petit pas vers le future - mały krok w przyszłość, temps de la pluie temps du cassoulet, interaction - interakcja, il ne m'a pas oublié - nie zapomniał o mnie, transitions - przejścia, plénitude - pełnia, en silence - w ciszy, contradictoire - przewrotna, kaléidoscope d'automne - jesienny, nouvelle lune - po nowiu, agitation - ożywienie, omega, Aviv Tel Paris, sans visages, un rêve suspendu, Zouave du pont de l'Alma, une blague de Jules Lavirotte, je te souhaite une petite vague douce, les jumeaux - bliźniacy, marée basse, et moi, je danse, nous sommes là - jesteśmy, subtilité, un saut de la joie, l'esprit large, traitement pour le dos, un bouquet de lavande, bonne soirée :), french kiss, Ananke, gdy czasem sylaby nie rozumiem do końca, quand les arbres se mettent à descendre dans le lac, DO MI SI LA DO RE - domicile adoré, le monde en équilibre - świat w równowadze, un jeu de hasard - gra losowa, le vent pour les aigles - wiatr dla orłów, une petite vague de pensée, le regard de ma voisine, loup de mer - wilk morski ;), rouge-gorge de Zoi, adieu, fluidité, la vague, Bourdon, souvenir, jogging au-dessus du canal, les couples se font, gdzie góry chmurom dłoń podają (Hania), col du fruit, Bacchus, Daphné en Forêt de Verrières, Daphné, perła dla mamy, la Pureté par Costa Valsenis, Fragon faux houx, Tour Saint-Jacques - Paris, Hamamélis, Véronique arbustive - Hebe,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register