28 june 2011

Historio komuny!

Nakazem milczenia straszą nas psubraty.
Zakazany Smoleńsk! Zabroniony Katyń!
Zabronione wszelkie o zbrodni szemranie! 
Rząd nakazał służbom wielkie lutowanie.

W ołowianych trumnach pragną zamknąć wszystko.
Wystawić na żarty i  na pośmiewisko.
Zamknąć w psychiatryku, lub zakopać w dole.
Zabroniony Katyń! Zakazany Smoleńsk!

Świat popiera władzę i nasze elity.
Utajniono wszystkie zdjęcia z satelity.
Zwracać nasz samolot będą nam na raty.
Zakazany Smoleńsk! Zabroniony Katyń!

Pomnika nie będzie - wystarczy tablica.
Nie wolno zapalać zniczy na ulicach.
Nie mogą wywieszać plakatów kibole.
Zabroniony Katyń! Zakazany Smoleńsk!

Nie usłyszysz w radiu, nie przeczytasz w prasie.
Myślą, że o wszystkim już zapomnieć da się.
O tym, co przed rokiem, o tym co przed laty.
Zakazany Smoleńsk!  Zabroniony Katyń!

Historio komuny! Stara prostytutko!
Nie licz, że w Narodzie pamięć mamy krótką!
Że czas przekreślimy na okrągłym stole.
Zaciąży ci Katyń! Rozwali cię Smoleńsk!


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 4 | rating: -1/1 | report | add to favorite

Comments:

Laura Calvados,  

Nie wycierałabym na Pana miejscu tym tematem żadnej podłogi. Ani tu, ani gdzie indziej. Żal mi się robi jak widzę rymowanki o Katyniu. Przez szacunek dla miejsca i sprawy odpuściłabym tą formę. A przynajmniej TĄ formę wiersza. Starzy nazwaliby to łamaniem decorum. Ale starzy nie żyją i w związku z tym nie mają prawa głosu (mogą się mylić). Dzisiaj podobno wszystko już wolno

report |

pglazowski,  

Tylko, który Smoleńsk? Jeden my rozwaliliśmy i to jak dobrze sobie przypominam więcej niż raz. Dalej o Katyniu są wszędzie wypowiedzi nikt nikomu nie zabrania na ten temat mówić. Obecny Smoleńsk jest jedynie dziełem przypadku. Patriotyzmu Pan nie uprawia, jedynie tanią populistykę.

report |

Stefanowicz,  

Nie zgadzam się z poglądami zawartymi w wierszu, ale szanuję prawo do ich wygłaszania. Doceniam odwagę do artykuowania ich w tej formie. Nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że poezja jest wyłącznie do pisania o sprawach ogólnych a powinna się trzymać z dala od spraw społecznych. Rzecz w tym, że aby nie popaść w śmieszność trzeba pisać dobrze. Twój wiersz jest dobry technicznie, ciekawy. Ładne rymy, dobry rytm, a treść? Cóż, kontrowersyjna.

report |

Michał,  

jest niezły potencjał w wierszach, ale użyty zupełnie w niewłaściwą stronę - mnie byłoby szkoda energii na pisowskie agitki! oczywiście, całkowicie zgadzam się z Laurą, poza tym nie mam nic więcej do dodania.

report |other poems: Niejawnie, Lekcja historii, Fijołki i Róże, Dwa wiatry, Déjà vu, Młodość... Zdrowie... i Pieniądze, Brzmienie ciszy, Old American Stafford, Źle się dzieje w państwie duńskim, Nie powiedzą..., Pawie pióra, Recepta Recepa, Skleroza Starszych Panów, Atlanci, czy komedyjanci?, Konsolacja, Piraci z Karaimów, Przez wizjer, Ryanair, Gorączka Bliskiego Wschodu, Alabama (pastisz), Ładem w kastę, Dymarki, Krzywe koło, Dobrodziejstwo dobrobytu, Bez ładu i składu, Pandemicznie, Luz, Czym nas szczepią?, Starość, Dobry zwyczaj - nie pożyczaj!, Świętujmy!, K O N S T Y T U C J A !, + 423? (1maja 2021r), Kołowrotek, Człowiek Info, A jak poszedł świat..., Zęby krat, Globus porannego INFO, Program przyspiesza, W prosektorium (wg Macieja Zembatego), Na wojnie... jak na wojnie..., Kolejkowani, Kasztanowiec, W Świątyni Dumania, Do utraty tchu, Błogosławionych Świąt!, Dochodzenie WHO, czyli raport znad Huang-ho, Wielki Reset, czyli Zabawa w Boga ., PiSanka, Wiosna chińskich nietoperzy, Posadził dziadek w polu buraka..., Jakież ten wirus wyprawia harce... ., Polski Nowy Ład, Lelum Polelum, Pandemia nie gaśnie!, Na wschód od Edenu, Nic nowego, Hotel Transylwania, Naprzeciw, Dzień Wyklętych, Szymon Słupnik, Trzecia fala, Przesiew, Trochę wiosny zimą, Raz... dwa..., Hej, "góry", nase góry?, Odstęp to nie odstępstwo!, Taka zima, Zarejestruj się dobrowolnie!, Mandat na Krupówkach, Markowane marcowanie, Ogródkiem..., Zator lodowy, Pan dem... ON? - Gargulec?, Państwo Rad, Media bez wyboru?, Ucho od śledzia, Martwe dusze, Zamieć, Wiersz, w którym autor..., Dość mam kina i teatru..., Na szczęście..., Sztos, Szczepcio - szczepieniacz, Na przekór, Rok w zarazie. Cześć! Addio! ... lub Na razie..., Eliminacje i zapisy na survival po Górach Łysych ., nRNA, Zarząd, Mr Glob, Stary Wiarus z raportem o szczepieniach, Pod miotłą, Stara baśń, Gry... masy - losu, Rybka zwana Wandą, Ameryka, Ludzkość - Kolos na glinianych nogach, Narodowy Sen Zimowy, Dzieciom generała Granta, Amantadyna a mandaty..., Wycinka, Matko Gromniczna!, Zimno, Placek Niebiańskiego Spokoju, I Światowa Wojna Hybrydowa, Świat to za mało?, Solidarity, Kolumbowie, Przyjdzie..., Boeing E-4, Przyjdzie chochoł na Wesele, Przegrać o palec, Broń B. (Broń Boże!), Dla jednego Donalda za dużo, P + M + A 2021, Я, Prognozy Gnozy, Handlować trzeba oczyć się!, Szpica, Placebo, Ekspertyza, "Jakubowski i pułkownik", Wielki Odlot Narodowy, Chodzi nocka po kolędzie..., P...oszukiwanie, Anty-Kolęda, Po bożemu, Pora bez telewizora, O czym dzisiaj świat śni?, Tekst IQ dla każdego, czyli romanse z dystansem, QE vadis?, Przestrogi dla Polski, W sidłach złych mocy, Ziemia Kanaan - globalny projekt, Dominator, Dziadek do orzechów, Diabelski Młyn londyński, Noc Bożego Narodzenia, Krewnym i znajomym królika, Znaki na Niebie i Ziemi, Korpus, Puste miejsce na stole, Nadzwyczajni nie chorują..., 23, Lecą wrony nad dachami..., Krokodyle łzy, Ad vente, W nieporadnym rozkroku, Widzimisię, Z obydwu stron,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register