28 june 2011

Historio komuny!

Nakazem milczenia straszą nas psubraty.
Zakazany Smoleńsk! Zabroniony Katyń!
Zabronione wszelkie o zbrodni szemranie! 
Rząd nakazał służbom wielkie lutowanie.

W ołowianych trumnach pragną zamknąć wszystko.
Wystawić na żarty i  na pośmiewisko.
Zamknąć w psychiatryku, lub zakopać w dole.
Zabroniony Katyń! Zakazany Smoleńsk!

Świat popiera władzę i nasze elity.
Utajniono wszystkie zdjęcia z satelity.
Zwracać nasz samolot będą nam na raty.
Zakazany Smoleńsk! Zabroniony Katyń!

Pomnika nie będzie - wystarczy tablica.
Nie wolno zapalać zniczy na ulicach.
Nie mogą wywieszać plakatów kibole.
Zabroniony Katyń! Zakazany Smoleńsk!

Nie usłyszysz w radiu, nie przeczytasz w prasie.
Myślą, że o wszystkim już zapomnieć da się.
O tym, co przed rokiem, o tym co przed laty.
Zakazany Smoleńsk!  Zabroniony Katyń!

Historio komuny! Stara prostytutko!
Nie licz, że w Narodzie pamięć mamy krótką!
Że czas przekreślimy na okrągłym stole.
Zaciąży ci Katyń! Rozwali cię Smoleńsk!


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 4 | rating: -1/1 | report | add to favorite

Comments:

Laura Calvados,  

Nie wycierałabym na Pana miejscu tym tematem żadnej podłogi. Ani tu, ani gdzie indziej. Żal mi się robi jak widzę rymowanki o Katyniu. Przez szacunek dla miejsca i sprawy odpuściłabym tą formę. A przynajmniej TĄ formę wiersza. Starzy nazwaliby to łamaniem decorum. Ale starzy nie żyją i w związku z tym nie mają prawa głosu (mogą się mylić). Dzisiaj podobno wszystko już wolno

report |

pglazowski,  

Tylko, który Smoleńsk? Jeden my rozwaliliśmy i to jak dobrze sobie przypominam więcej niż raz. Dalej o Katyniu są wszędzie wypowiedzi nikt nikomu nie zabrania na ten temat mówić. Obecny Smoleńsk jest jedynie dziełem przypadku. Patriotyzmu Pan nie uprawia, jedynie tanią populistykę.

report |

Stefanowicz,  

Nie zgadzam się z poglądami zawartymi w wierszu, ale szanuję prawo do ich wygłaszania. Doceniam odwagę do artykuowania ich w tej formie. Nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że poezja jest wyłącznie do pisania o sprawach ogólnych a powinna się trzymać z dala od spraw społecznych. Rzecz w tym, że aby nie popaść w śmieszność trzeba pisać dobrze. Twój wiersz jest dobry technicznie, ciekawy. Ładne rymy, dobry rytm, a treść? Cóż, kontrowersyjna.

report |

Michał,  

jest niezły potencjał w wierszach, ale użyty zupełnie w niewłaściwą stronę - mnie byłoby szkoda energii na pisowskie agitki! oczywiście, całkowicie zgadzam się z Laurą, poza tym nie mam nic więcej do dodania.

report |other poems: Żmije, Nam strzelać nie kazano!, Ein Heller und ein Batzen, Szybki test w kieruku SARS-COV-2, Kołysanka, Na granicy - bez zmian II, Przegląd Twórczości Siły Słabości, Agonia bezobjawowa, Parasol, Kamień, papier, nożyce, A co potem... za płotem?, Cichosza, Twierdza Boyen, Hybryda - kryjówka przyczyn i powodów, Z rozkoszy na bidet, Pajęczyca Tekla, Kuźnica, Na granicy bez zmian, Zielona noc, Groźne wizje Krzysztofa J., Mustafo! Odejdź od płota!, Gdy obawy poszły w las, Reduta Obrona, Gry chińskich filozofów, Granice, Odbicia pod sufitem Unii, Krowa niskometanowa, Poezja czerwonych latarni, Deszczowe Zaduszki, Odwiedziny, Umarłym poetom, Imperium kontratakuje..., Zachodni wiatr..., Riposta, Hulajnoga, Pomieszanym językiem sztuki, Mondo cane - Pieski świat, 14 !!!, Byliśmy..., Ból westybulu, Zagrajcie..., Światłocienie kwantowego skoku cywilizacji, Quantum, Ma się rozumieć!, Pokoju za wszelką cenę!, Zasada symetrycznych retorsji, Oceania!!!, Cvria Gburia, Tysiąc oczu - wszystkie twarze, Jożin z Moraw, Polityczne sutenerstwo, Jednym słowem, Dobry, stary Świat, Asymetryczna wojna hybrydowa, Poszli Szwejki do jaczejki, Pilnowały Lipce lasu..., Strach, Z frontu i w plecy, Bitwa nad bzdurą, Spłuczka, Nie damy ani guzika!, Non possumus!, O zawracaniu kijem Wisły w wirze nurtów niezawisłych, Mydełko s.a., Debata Senior, Zapłaciliśmy na pandemię!, Szkoda czasu i atłasu, Środek, Mittel - maska, kitel..., Dalekowzroczność zbiorowa, Wierszyk tymczasowy, Hybrydy, Hen, daleko za mgłą..., By the rivers of Babylon, Kwadratura koła, W barze "Pod minogą", Kaczy chód, Ostatni najazd na Litwie, Jeszcze Polska nie umiera!, Wyjątkowo, Hej, tam pod lasem..., Echa Września, Campusik, Hybrydowa cenzura wojenna, Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek, Incydent, Konopielki, Po ludzku, Nie płacz bobrze, Kontygent, Lex TVN, Taki mamy Polski Ład, Na górze... róże, Fresk, Warto rozmawiać, Karmiąc kaczki, W dołku na restarcie, Golono, strzyżono..., Geoinżynieria klimatu, Fit for 55 stopni, Jeśli Cvria..., Spis w kryzysie, Szkło bolesne, "Ducha nie gaście!", Nic nie trwa wiecznie, Powrót Marnotrawnego, Manicha, Wiatr w oczy, Jerychońskie Trąby Mediów, Anomalie, Potyczki i potknięcia, Kadra, Na Bielany, Niejawnie, Lekcja historii, Fijołki i Róże, Dwa wiatry, Déjà vu, Młodość... Zdrowie... i Pieniądze, Brzmienie ciszy, Old American Stafford, Źle się dzieje w państwie duńskim, Nie powiedzą..., Pawie pióra, Recepta Recepa, Skleroza Starszych Panów, Atlanci, czy komedyjanci?, Konsolacja, Piraci z Karaimów, Przez wizjer, Ryanair, Gorączka Bliskiego Wschodu, Alabama (pastisz), Ładem w kastę, Dymarki, Krzywe koło, Dobrodziejstwo dobrobytu, Bez ładu i składu, Pandemicznie, Luz, Czym nas szczepią?, Starość, Dobry zwyczaj - nie pożyczaj!, Świętujmy!, K O N S T Y T U C J A !, + 423? (1maja 2021r), Kołowrotek, Człowiek Info, A jak poszedł świat..., Zęby krat, Globus porannego INFO,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register