3 november 2010

Wdowie wypominki

Staje na placu utkanym krzyżami
wosk niedbale rozlewa na płycie
niebo smutne kroplami łzawi
obok stoi wdowa z losem pogodzona
z uśmiechem lekko wyszczerbionym
małą butelkę wódki w kieszeni chowa
toast właśnie wzniosła za tego
co go ziemia skrzętnie skryła.
W zmartwychwstanie na szczęście nie wierzy
bo czekał by ją kolejny bolesny poranek
kiedy już odejdzie i płomień znicza zgaśnie
jedno ma jeszcze tylko życzenie
niechaj to życie jasny piorun trzaśnie
a wszystkie smutki zabierze ziemia.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 12 | report | add to favorite

Comments:

Ewa Bieńczycka,  

co oznacza „niebo smutne kroplami łzawi?” Deszcz? Metafora męki Chrystusa? Dlaczego łzawi? Dlaczego smutne? Specjalnie dla wdowy, dla tej sytuacji cmentarnej, czy dla wiersza? Może to dla niej wybawienie, to wdowieństwo. Pan zna tę panią osobiście, zna jej los, czy tak domniemywa? Zna Pan te środowiska? Bo z moich obserwacji cmentarnych to pijaczki przychodzą na cmentarz w wielkim upokorzeniu i małości. Alkoholizm ma zawsze rys masochistyczny, dlatego w sumie pijacy są niesłychanie sympatyczni. U Pana harda, zbuntowana pijaczka. Nie wierzę.

report |

Laura Calvados,  

akurat tu się przychylam. jak byk

report |

Edmund Muscar Czynszak,  

Przyznaje że nie znam tego środowisk może tak jak pani. A wiersz powstał na podstawie scenki przypadkowo podpatrzonej na jednym z cmentarzy ,osoba tej kobiety jak i jej sytuacje oraz jej stosunek do roli w jakiej ją obsadził życie jest mi trochę znany. I strasznie współczuje jej i sytuacji w jakiej się znalazła. Tak wiec jak pani widzi nie wszystkie przypadki ludzkiego losu da się sklasyfikować a życie i los człowieka czasem bywa zaskakujący. I nie jest to metafora męki Chrystusa tylko dramatu zwykłego człowieka uwikłanego w życie. Przygotowane przez innego człowieka nie koniecznie prawego.

report |

Ewa Bieńczycka,  

tak, z pewnością ma Pan rację, że losy są różne. Na tym polega właśnie wielka literatura, by je różnicować. Jako czytelnik nie odebrałam jednak w Pana wierszu tego zróżnicowania. Wiersz to też synteza i pojemność. Wiersz powinien zmieścić w sobie wielotomową powieść. Dlatego pieśni fado są takie pojemne, ponieważ operują całymi obszarami cierpienia zawartymi w jednej strofie. To wielka sztuka, dlatego artyści wolą pisać z autopsji. zbudowanie bohatera wiersza nie może być jego opisem. Pan musi pijaczkę stworzyć od nowa, a nie ją opisać. To jest cholernie trudne.

report |

Edmund Muscar Czynszak,  

A los tej osoby i sytuacja w jakiej pozostała nie jest dla niej wybawieniem bo bagaż jej problemów wgniata ją nie uchronie sytuacje z której podniesienie może być już nie możliwe. I nie jest to ocena jej postawy czy rodzaj satyry lecz zwykły obrazek z życia, jaki niestety bywa udziałem ludzi okaleczonych przez los.

report |

Withkacy,  

Dla mnie w tym wierszu wszystko jest jasne. Dobre przeslanie.

report |

Edmund Muscar Czynszak,  

Taką miałem nadzieje,chciałem przedstawić postawę człowieka odartego resztek życia umaczanego w alkoholu i bezsilności. Którą obdarzył ją inny człowiek i choć czuje się już z niego wyzwolona nie ma dość siły aby się podnieść i walczyć dalej. I jedyne co w tej bezsilności dostrzega to pójście drogą swego partnera i nie moją rolą było stawianie diagnoz czy rad , lecz pokazanie jednej wielu historii jakie na naszej ziemi się zdarzają.

report |

Nina Malina,  

Dla mnie wszystko w tym wierszu jest zrozumiale,jestem na tak

report |

Marcin Małolepszy,  

Edmundzie to jest jeden z lepszych wierszy jakie na tym portalu zamieściłeś.

report |

Paganini,  

Dla mnie na plus i to bardzo, takiego Pana najbardziej lubię.

report |

Józef Załuski,  

Z wdowami zawsze są problemy a one mają je z sobą. Skąd u Ciebie wiedza na ten temat? Wiersz ciekawy o lekko satyrycznym podejćiu drwiący z marności swiata żywych.

report |

Edmund Muscar Czynszak,  

Nie chciałem aby to zabrzmiało satyrycznie, sądzę że to co spotkało tę kobietę jest raczej przygnębiające.

report |other poems: Wahadło namiętności, Grzech, Bądź pochwalony, Smutna commedi danll’arte, Przekątna myśli, Adwent, Równoleżnik szczęśliwy, Nocne refleksje, Debilomania, Inne zasady, Rozmowa z artystą, nieczyste zagranie, Nudne popołudnie, z dopiskiem, Persona non grata, Koniako mania, wenflony, rzeka, W maju najpiękniej pachną bzy, 1 Maja 2013, ekstaza, balast, Na opak, Tato, Rżysko, puste krzesło, Dzień ostatni, Złudzenia, Wspólny przedział, Niedopałek, Znak, Niezapowiedziana wizyta, Zaplątany w poezję, Popołudniowa gonitwa, W gotowości, W godzinie pojednania, Przedwieczory balans, KT nr.853, krótkie spodenki, Mroczna strona ciszy, Na barykadzie historii, Dobra wiadomość, Dopisana historia, Bezradność, Poniewierka, Prawda, Sąsiadka, Szlak Pocztowy, Domykanie chwili, Dzień jak co dzień, Jesienna retrospektywa, Pergamanowe czary, Zagubienie, Wirtualne odloty, Nowe, Zagmatwane spotkanie, Wtorek czwarta na ranem, Noworoczny taniec, Urojony poeta, Planeta- człowiek, Zagubiona tożsamość, Reminiscencja chwili, Historia pewnego spotkania, Tak wiele w jednym, Dziękuje, Zakłamywane prawdy, Nie wiem, Intymny zaułek ciszy, Marzenia po liftingu, Rocznica, Pisane ostatniego, Nieumówione spotkanie, Krajobrazy dzieciństwa, Zmierzch uczuć, Zapomniany banał, Ponury horoskop wariata, Oswajanie jesieni, Miłość, Potargane wspomnienia, Znak zapytania, Ślady listopada, Wdowie wypominki, Powielanie obrazu, Słowa z marmuru, Niedokończone spotkania, A Ciebie już nie ma, Kalkomania, Iluzja, Milczenie we dwoje, Chorał wrześniowy, Inna strona ciszy, Strefa ciszy, Ponury epilog jesieni, Nic nie wiem, Na giełdzie czasu, Dlaczego, Przedpola wspomnień, Czekając na nieoczekiwane, Manowce dnia, Po drugiej stronie dnia, Z opowieści starego grzybiarza, Czekając na nieoczekiwane, Nieuchronność czasu, Zwykła rymowanka, Becikowa marszruta, Przesilenie, Wędrówki leśne, Kocham swoje marzenia, Z potrzeby chwili, Samotna szczęśliwość, Coraz dalej, W drodze, Pocztówka z wakacji, Parabola losu, Dożywocie, Dwoje na huśtawce życia, Gwda, A kiedy, Starsze niż pamięć, Dożywocie, Modlitwa, Ćma udająca motyla, Kiedy białe jest czarne, Wieczorna stagnacja, Trwoga istnienia, Pod baldachimem nocy, Pośrodku, Beznamiętność czasu, Misteria codzienności, Podróżna fatamorgana, Nie potrafi, Ślepy tor, Podróż bez przesiadki, Tak to jest, Wiosna nad Gwdą, Odwieczne pytanie, Wielkopostna wydmuszka, Wieczorny przystanek, Hafciarka z Czyżowic, Każda chwila przechodzi, Postludium jednego tchnienia, Druga strona słońca, Czas stanął w miejscu, Poranna impres, Zagubione uczucia, Zimowy potrzask, W paciorkach lat, Wybacz że nie potrafię, Zmanipulowany, Walentynkowe reminiscencje,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register