4 april 2022

Wrzutka z klasyka

"Spróbuj opiewać okaleczony świat" - Adam Zagajewski


Spróbuj opiewać okaleczony świat.
Pamiętaj o długich dniach czerwca
i o poziomkach, kroplach wina rosé.
O pokrzywach, które metodycznie zarastały
opuszczone domostwa wygnanych.
Musisz opiewać okaleczony świat.
Patrzyłeś na eleganckie jachty i okręty;
jeden z nich miał przed sobą długą podróż,
na inny czekała tylko słona nicość.
Widziałeś uchodźców, którzy szli donikąd,
słyszałeś oprawców, którzy radośnie śpiewali.
Powinieneś opiewać okaleczony świat.
Pamiętaj o chwilach, kiedy byliście razem
w białym pokoju i firanka poruszyła się.
Wróć myślą do koncertu, kiedy wybuchła muzyka.
Jesienią zbierałeś żołędzie w parku
a liście wirowały nad bliznami ziemi.
Opiewaj okaleczony świat
i szare piórko, zgubione przez drozda,
i delikatne światło, które błądzi i znika
i powraca.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 5 | rating: 0/2 | report | add to favorite

Comments:

Weronika,  

Sam sobie gloryfikuj nieodpowiedzialność Boga za niedoskonałość dzieła.

report |

Cheval (Faber),  

Boga czyli dziadka z brodą siedzącego na księżycu?

report |

Cheval (Faber),  

Tj. nie wiem, czy tu trzeba Boga. Ostatnio uważam, że chrześcijaństwo ze swoim mitem "dobrego stwórcy" w naszej epoce przeszkadza nam trochę w dotarciu do sfery sacrum. Bo w dziadka z brodą przestaje się wierzyć już ok. podstawówki. Przeczytaj sobie Piotra Augustyniaka "Jezus Niechrystus". Bóg to tylko słowo.

report |

Cheval (Faber),  

Szeroki temat, poza tym, a dla mnie b. ciekawy. Ale nie do ogarnięcia w jednej wiadomości. Poza tym nie wiem, czy kogoś prócz mnie to tutaj jeszcze interesuje. Love me or hate me, whatever. ; )

report |

Cheval (Faber),  

Ok, powiem najkrócej. To jest o nadziei, pięknu, afirmacji - pomimo cierpienia i zła. Niektórzy łączą to z Bogiem, inni nie. Ci, którzy łączą to z Bogiem powiedzą, że skoro już ktoś wejdzie w te "pasma", to na swój sposób odnalazł Boga. Ci, którzy Boga postrzegają przez pryzmat rozpaczy, bólu, jak to się mówi - Wielkiego Piątku (bez Zmartwychwstania) - tylko na to prychną. Na razie tyle, ja wybrałem się w strony chrześcijańskie jak Miłosz - w odtrutce na rozpacz. Ale wiem, jakie to jest problematyczne. Śmierć na krzyżu sugeruje raczej manicheizm - Bóg jest słaby. Dlatego ciągnie do bardziej "racjonalistycznych" ujęć - mit platoński, pitagorejski, doktryny karmy - mówią, że cierpienie jest alembikiem który nas oczyszcza. Chrześcijaństwo też to mówi, tylko bardziej zawoalowanym językiem. My dzisiaj, ludzie nowocześni, nie mamy zabezpieczenia intelektualnego, emocjonalnego, ani moralnego, przed cierpieniem. Dlatego próbuję to rozwiązać, na papierze, póki co nic z tego nie wrzucam, bo to szkice. I można mnie opacznie pojąć, tak, jak Weronika czyni to powyżej. A może nie warto robić nic dla ludzi, bo i tak nie zrozumieją? Pozostać w gronie przyjaciół, a pozostałych oddać tym, którzy sami siebie mianują prorokami? Basta. Pozdrawiam.

report |other poems: Rysunki tuszem (2011), Na początku (ok. 2015), Rzecz podniosła i dydaktyczna, Na wieczorny dzwon, Kaboom Kaboom II, Z klasyka - Czesław Miłosz - Dobroć, Wiersz o paleniu papierosa pod klatką, Noe, Wrzutka z klasyka - Pascal, Tytuł artykułu w parafialnym periodyku, Postulaty, Z cyklu "Detale", Martwa natura, Wciąż formalnie, Trzy wiersze Gwatemalskie, Wrzutka z klasyka, Niech boli, Pisanie, pod chałturkę, ***, Cytat z klasyka, Milczenie, Melancholia, Studzienka, Zwierciadło muzyki, Forma komunikacji (dla Graina), wanna jako metafora świata, Zewik, Trochę humorystyczny, Husserl's Electronica, nowy, Dla jaj?, ***, ***, Sentencja, Trzy wiersze (Witka), Ugly Boy, Bloom - poemat prozą, 10 tez fenomenologicznych, ***, Z dna szuflady, Rozprężenie, Cytat z klasyka (Voo Voo), Agnieszka - Staurologia, Dyptyk, Trzy wiersze, Lingua Franca, SYMETRIA, Cacuszko z dna szuflady, Sentencja, BIBELOTY - zestaw mówiący, Wrzutka (Wiersz klasyka), Rzędy realności (pogoda), Martwym językiem, kamień piaskowy, Huk, Dwie płowe wstążki ze spaceru, Dwie płowe wstążki, Dwa wiersze jesienne, Biel, biel..., ***, Cztery wiersze, Co ma byt?, Niebieski, Ślad, Mein Fukuyama, Sheaneth O'Connor, Ćwiczenia, Trzy wiersze z dedykacją dla Graina, Epilog (sprzed 10 lat), Hollow Songs, Styczeń, Hai Q, Fado, Gry i zabawy, Czy kolory istnieją, ***, Dywanik, Kolory, wariacja n.t. "Żywoty Świętych", Świat to dużo powiedziane - remake, Sportowy, Świat to dużo powiedziane, W transfiguracji, Ćwicząc we śnie, Wyznanie, Noc, IV, I, III, Dwa wiersze, Refleksja, Concept-wiersz o miłości, Finnegan's Joints, III wiersze, Z cyklu BARWY, Baśń, Purge, European, For Sylvia, Worldplay, IV wiersze dla samego siebie, ***, *** (Idę), *** (Nie ma tu nic), Trzy wiersze stoickie, *** Okay, *** (Kolor.), *** Rezygnacja, Wprawka w stylu zen, Nocne polowanie, Poranek samotnego ślusarza, ***, ***,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register