25 may 2011

Anna

to nie były czasy dla odważnych kobiet
-  nie myślała o tym kiedy ostatni raz spojrzała
na śpiącego synka
 
wszak to najtrudniejszy wybór
 
gdy pojawia się ktoś kto przypomina
że nie jest się wyłącznie czcigodną damą
ale przede wszystkim piękną kobietą 
 
niestety
 
stary mąż klepiący modlitwy i ustawy okazał się
tak samo skostniały jak stado wypłowiałych matron
szepczących po kątach
 - uczciwe kobiety zachowują przecież pozory
 
to nic
 
że wokół niej jakby rozlało się
morowe powietrze i że dla wszystkich
była powietrzem – 
nauczyła się być tylko dla niego
 

 
do tego poranka
kiedy dostrzegła spojrzenie
- chłodniejsze niż kiedykolwiek
 
 


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 8 | rating: 0/6 | report | add to favorite

Comments:

Bogna Kurpiel,  

Tak, te skostniałe zasady w świecie Anny. Pozory, pozory, świetnie uchwycony klimat tej epoki opisanej przez Tołstoja, ale czy tylko tej? Pytanie pozostanie retoryczne. Pozdrawiam:)

report |

SzalonaJulka,  

O rany, te kilka dni odkąd zamieściłaś ten wiersz, chodzi on za mną i spokoju nie daje. Niby historia z innych czasów, ale ma jakąś uniwersalność. A napisałaś tak, że aż czuję rozterki tej kobiety.

report |

gabrysia cabaj,  

nie było mnie tu? nadrabiam...i delektuję się klimatem, tematem, formą - to nie jest zwykły wiersz - to jest wiersz z wyższego pułapu

report |

bosonoga,  

Szalonka – rozterki Anny mogą się przydarzyć niejednej kobiecie, zapewne dlatego, ten wiersz zdobył najwięcej oklasków wśród pań. G_I_C – bardzo mi miło! Cieszę się bardzo z pozyskania nowej czytelniczki. Pozdrawiam Panie serdecznie :-)

report |

Miladora,  

Dobrze udało Ci się to ująć, Boseńka. I bardzo dobry wiersz. Klarowna, panująca nad emocjami opowieść. Myślę, że każda kobieta ma coś z Anny. ;) A w kwestii technicznej zasugeruję Ci małą zmianę - "piękną kobietą/uczciwe kobiety" - trochę wpada na siebie to powtórzenie. Dałabym "uczciwe niewiasty". ;) Bardzo plastyczny ten obraz. Zabieram. :)

report |

bosonoga,  

Dziękuję Miła Dorko! Przepraszam, że tak późno... Wybacz, ale z "niewiasty" raczej nie skorzystam, bo wiersz będzie wtedy mniej uniwersalny. Czcigodne damy też mają wydźwięk nieco archaiczny, ale jednocześnie ironiczny:-)

report |

zuzanna809,  

super wiersz!

report |

bosonoga,  

zuzanno809 - dziękuję za super. Może to lekka przesada, ale też go lubię :-) Pozdrowionka :-)

report |other poems: bliżej ciągle dalej, rewanż, Czarna dziura, Wiadomości, czyli koń by się uśmiał albo zapłakał, Endorfiny Haliny, Na Sarmatę czy na Kim Una?, w koło Macieju, Przystań, nirodha 2, Niezborność, horror z czarną kiecą w tle, Villanella z echem, Rankor, Villanella z przymrużeniem oka, Villanella rzewna, Pielgrzymi, Pestki, A kysz!, I komarzyce jak wampirzyce, oćma, bez znieczulenia, Dobrodziej, Poranek, Limeryk z ostatniej chwili, Villanella na cztery łapy, Wodzirej, Durna Maryla, nirodha, O(d)puszczenie, A gazda nazywał się Bujok, Niejedna, Przyśpiewki na niedzielę, Villanella Mammina, kiedyś, Ząbkowanie, zakłócenia, krótki fim z tonami słońca, schyłek, A w Skolimowie jesień coraz krótsza, Remake, Genom dwubiegunowy, znowu w lesie (bajka na dobranoc), Bez słów, GAD, Kapłan, zostań, limeryk ułomny(ej), Och, Ziuty!, nie dziękuj na zapas domniemanym bogom, Za - duszki, haiku wyb(i)orcze, haiku empatyczne, Vilanella z laską, Gniazdo, Cudnie (bez czasowników), jest cudnie!, Fatamrugana, a bóg pruje ściegi, bajorko, zaćmienie, na spodzie przedwakacyjnych snów, niedopatrzenie, matce, a stopy miała jak Kopciuszek, nie dorasta mu do pięt, Barejanella, Vilanella z jajem, grunt to tupet!, harcerzyk, słodki ptak młodości *, Błękitnella, nenufary nad Soliną, czyżby do nieba?, spokój znajdziesz w ciszy (2), "masz takie oczy zielone", spokój znajdziesz w ciszy, skomlenie, figlarny anioł, żona Cichego, gdy sznur za słaby, bestia, zaprosiłeś mnie do przyjaciół, Jasna Polana powoli zmierzcha, granatowo-białe wypustki, naszyjnik, A co - nie mogę? (drabble 4), uwierzyłam, rozbrat, Dziadunio, Bez gorsetu, każdego roku na ulicy Wielkanocnej, ersatz, Podkolorowanie, Przedostatnia stara panna, Miał na imię Czaruś, odrobina miodu wśród brei z manny, A niech (ktoś) to licho porwie!, Skandowanie po ka - to - li -cku, Echo, nie pamiętam, czy wtedy padał deszcz, niezbadane są wyroki, Modlidło, nie żałuje niczego, portret naszkicowany, rosyjskie miewam sny, de gustibus non est disputandum, to se ne vrati, kolekcja, Małe jest piękne!, dwanaście godzin z życia marchwiowej, utrwalona na fotografiach, rytuał, gotowe na wszystko czyli rzecz o babskiej przyjaźni, minus dwadzieścia, maligna, wstręty, "Niech żyje bal", tylko " młodość uśmiecha się bez powodu", "najpiękniejsze jest to, co jeszcze nieskończone", z pierwszych szelestów stronic, Ostatni będą pierwszymi, femme fatale, o tym, co mówiła babcia, marzenia malarki, rozmyślania zgryźliwej, Tylko on!, przejście, hieny, modliszki, czarne wdowy*, ***, konkubina, kreacje, cyrk, Wynurzenia nad grobowcem, Schody do Niego, Pokażę wam figę z makiem, swąd przypalonej padliny, Dziwak, Radosnego Alleluja!, myśli jak koty - najczarniejsze w nocy, Kaziu - zakochaj się!, babski comber, skazani na ciszę, całe życie kobiety, Po omacku, Ukarany, Babuniu, Aż trudno uwierzyć, Przykurzony anioł, Inną być, Kobiecina,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register