22 april 2011

Poncjusza zabawa

Poncjusza zabawa -
Przebaczyć czy skazać!
Sondażem się z ludem zabawić!
Zapytać świątyni -
Czy wie, co chce czynić?
Czy Tego należy zabić?

Poncjuszowa norma -
Trwa śledztwo pro forma,
By katów - oprawców rozgrzeszać,
A Ten wczoraj czczony,
Ma być ośmieszony.
Przemiewców zebrała się rzesza.

Te twarze znajome,
Złością wykrzywione.
Ta piana obrzydłej śliny.
A my porażeni,
Kłamstwem przyduszeni.
Bezradni na wszystko patrzymy.

Czy kamień przemówi?
Czy w nas się obudzi
Potrzeba szukania prawdy?
Poncjusza zabawa -
Przebaczyć czy skazać!
Czas bólu i czas pogardy.

Sumienia zbolałe.
Wiemy! - Zmartwychwstałeś!
Do prawdy prowadź narody!
Pójdziemy pod krzyże
Do Boga nam bliżej.
Nie chcemy z Judaszem zgody!


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 8 | rating: -2/3 | report | add to favorite

Comments:

Ewa Żurowska,  

dobrze się czyta choć unikam wierszy o takiej tematyce :)

report |

Wanda Szczypiorska,  

A co Cie tak zainspirowało Gabrysiu? Perspektywa marszu z pochodniami, a potem może noc kryształowa? Toja bym pierwsza padła ofiarą pana Gajowniczka jako jego zdecydowana przeciwniczka ideowa. Sądzę, że raczej by mnie skazał i to z ochotą. Jak można nie dostrzegać obrzydlistwa tego tekstu?

report |

Wojciech Jacek Pelc,  

Pańskie teksty Panie Marku to kompletne niezrozumienie idei chrześcijaństwa. Teksty - bo nie pierwszy to taki, nawołują do nienawiści, wykluczenia, z góry mówią kto jest dobry a kto zły, dzielą. To chyba nie o to chodziło, to nie śmiertelnicy są tu sędziami. Bawi sie Pan w Boga i jeszcze robi to w jego imieniu. Słowo którym to opiszę (grzech) to i tak tylko eufemizm. Pozdrawiam i życzę chwili refleksji.

report |

Voyteq (Adalbertus) Hieronymus von Borkovsky,  

Drodzy Przyjaciele....! Myślę, że nie tak ostro... Osobiście widzę tu bezradność i desperację wykluczonego, izolowanego, sponiewieranego przez system... Wiem, co to jest... Gdybyśmy zastosowali sie do opinii p. Wandy i Wojtka Jacka, to musielibyśmy odrzucić połowę poezji romantycznej, np. III cz. "Dziadów" czy Słowackiego... Liryka tyrtejska tez istnieje i musimy o niej pamiętać... A hasło:"dulce et decorum est pro patria mori", jest ciągle aktualne. Nie uważam się za katolika, bliżej mi do niemieckiej rewolucji konserwatywnej i nowej prawicy niż tradycyjnego nacjonalizmu, lecz dostrzegam krzywdy, jakie są w tym kraju. Krzywdy, których sam zaznałem... Po iluś tam latach pracy (17) nie mam żadnych środków do zycia, egzystuję siłą inercji... I jest to wina systemu. I co jest złego w tym, że ktoś to widzi, że ktoś to diagnozuje...? Od tych problemów nie da SIĘ uciec... Olbrzymie obszary biedy, pęknięcie struktur społecznych, izolacja i wyłączenie całych grup społecznych... Znęcanie się nad chorymi, inwalidami i starcami przez ZUS i NFZ... Jeśli ktoś komuś daje 520 zł renty i każe mu przeżyć miesiąc, to czy ktoś taki zasługuje na miano człowieka-bydle tak nie robi. Kiedy jazda autobusem MPK staje się dla ciebie rozpustą, bo musisz wydać 1,20 zł, to o czym to świadczy? Czy to jest ok., czy to jest normalne, czy tak ma być? Więc nie zabierajmy komuś prawa do przezywania bólu, do jego ekspresji... Bo nic innego nie pozostaje... Tyle naszego, co sobie poboli.../

report |

Wojciech Jacek Pelc,  

Czy poczucie wykluczenia, izolowania, czy nawet bezradność jest wytłumaczeniem dla nawoływania do nienawiści i wykluczania strony przeciwnej? Odmawiania jej jakichkolwiek praw i racji? Stawiania się po jedynie słusznej stronie i uzurpowania sobie Boskiego namaszczenia? Ja rozumiem, że sztuka może więcej, że po to została stworzona aby mocniej akcentować pewne sprawy. Ale ma ona tez granice, przede wszystkim granice smaku, po przekroczeniu których przestaje byc sztuką, a staje się zwykłą agitką. Pan Gajowniczek już dawno przestał uprawiać sztukę. Mam wrażenie, że przyświeca mu jeden "słuszny" cel. i tylko to sie liczy. Nie ma juz szarości, półcieni, jest tylko białe i czarne. Dobry artysta z reguły porusza się w półcieniach, bardzo rzadko zagląda na krawędzie, raczej zadaje pytania, a nie osądza. Dobry artysta widzi świat i to co dookoła. Pan Marek Gajowniczek widzi już tylko jeden cel. Byc może się mylę, ale po przeczytaniu kilkudziesięciu tekstów temu podobnych, nie potrafię już na to spojrzeć inaczej.

report |

Wojciech Jacek Pelc,  

I nie chodzi o to, ze optuję za tą czy inną stroną w tym naszym polskim piekiełku. Samo wykluczanie mnie brzydzi. Ponadto gdyby tu chodziło tylko o wstręt do władzy. Ale tu chodzi o wstręt do konkretnej władzy (przecież ta niby uciśniona ledwo 3 lata temu rządziła) i dlatego uważam to bardziej za "biuletyn propagandowy" niż poezję. howgh!

report |other poems: Żmije, Nam strzelać nie kazano!, Ein Heller und ein Batzen, Szybki test w kieruku SARS-COV-2, Kołysanka, Na granicy - bez zmian II, Przegląd Twórczości Siły Słabości, Agonia bezobjawowa, Parasol, Kamień, papier, nożyce, A co potem... za płotem?, Cichosza, Twierdza Boyen, Hybryda - kryjówka przyczyn i powodów, Z rozkoszy na bidet, Pajęczyca Tekla, Kuźnica, Na granicy bez zmian, Zielona noc, Groźne wizje Krzysztofa J., Mustafo! Odejdź od płota!, Gdy obawy poszły w las, Reduta Obrona, Gry chińskich filozofów, Granice, Odbicia pod sufitem Unii, Krowa niskometanowa, Poezja czerwonych latarni, Deszczowe Zaduszki, Odwiedziny, Umarłym poetom, Imperium kontratakuje..., Zachodni wiatr..., Riposta, Hulajnoga, Pomieszanym językiem sztuki, Mondo cane - Pieski świat, 14 !!!, Byliśmy..., Ból westybulu, Zagrajcie..., Światłocienie kwantowego skoku cywilizacji, Quantum, Ma się rozumieć!, Pokoju za wszelką cenę!, Zasada symetrycznych retorsji, Oceania!!!, Cvria Gburia, Tysiąc oczu - wszystkie twarze, Jożin z Moraw, Polityczne sutenerstwo, Jednym słowem, Dobry, stary Świat, Asymetryczna wojna hybrydowa, Poszli Szwejki do jaczejki, Pilnowały Lipce lasu..., Strach, Z frontu i w plecy, Bitwa nad bzdurą, Spłuczka, Nie damy ani guzika!, Non possumus!, O zawracaniu kijem Wisły w wirze nurtów niezawisłych, Mydełko s.a., Debata Senior, Zapłaciliśmy na pandemię!, Szkoda czasu i atłasu, Środek, Mittel - maska, kitel..., Dalekowzroczność zbiorowa, Wierszyk tymczasowy, Hybrydy, Hen, daleko za mgłą..., By the rivers of Babylon, Kwadratura koła, W barze "Pod minogą", Kaczy chód, Ostatni najazd na Litwie, Jeszcze Polska nie umiera!, Wyjątkowo, Hej, tam pod lasem..., Echa Września, Campusik, Hybrydowa cenzura wojenna, Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek, Incydent, Konopielki, Po ludzku, Nie płacz bobrze, Kontygent, Lex TVN, Taki mamy Polski Ład, Na górze... róże, Fresk, Warto rozmawiać, Karmiąc kaczki, W dołku na restarcie, Golono, strzyżono..., Geoinżynieria klimatu, Fit for 55 stopni, Jeśli Cvria..., Spis w kryzysie, Szkło bolesne, "Ducha nie gaście!", Nic nie trwa wiecznie, Powrót Marnotrawnego, Manicha, Wiatr w oczy, Jerychońskie Trąby Mediów, Anomalie, Potyczki i potknięcia, Kadra, Na Bielany, Niejawnie, Lekcja historii, Fijołki i Róże, Dwa wiatry, Déjà vu, Młodość... Zdrowie... i Pieniądze, Brzmienie ciszy, Old American Stafford, Źle się dzieje w państwie duńskim, Nie powiedzą..., Pawie pióra, Recepta Recepa, Skleroza Starszych Panów, Atlanci, czy komedyjanci?, Konsolacja, Piraci z Karaimów, Przez wizjer, Ryanair, Gorączka Bliskiego Wschodu, Alabama (pastisz), Ładem w kastę, Dymarki, Krzywe koło, Dobrodziejstwo dobrobytu, Bez ładu i składu, Pandemicznie, Luz, Czym nas szczepią?, Starość, Dobry zwyczaj - nie pożyczaj!, Świętujmy!, K O N S T Y T U C J A !, + 423? (1maja 2021r), Kołowrotek, Człowiek Info, A jak poszedł świat..., Zęby krat, Globus porannego INFO,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register