22 may 2011

lilia dla Li Baia

gdy masz
dwa bochenki
jeden oddaj za lilię
(przysłowie chińskie)mój brat o skośnych oczach
Li Bai
przynosi z okresu dynastii Tang
wezwanie - pijcie wino
baraninę gotujcie i wołu
przed nami trzysta czarek

chwilowy właściciel tęczowego konia
zawsze dobrego apetytu
bezustannego pragnienia
hulaka z wyboru i z upodobania
gest oddania dziesięciu tysięcy dukatów
za garniec wina
przeniósł nad terytorialne zdobycze cesarza
za co wygnano go z dworu

jak mówi legenda
poeta utonął
próbując objąć odbicie księżyca
w tafli jeziora

prawda jest inna

Li Bai co wieczór
przybywa do Krakowa
co wieczór oddaje tęczowego konia
i wiewiórcze futro
za stół na Kanoniczej
zastawiony winem
radosnego ducha

pijąc
szukam w zatokach czerwieni
księżyca Li Baia
to jedyne złoto które mogę dorzucić
za pełną czarkę
by ostatecznie smakując nieśmiertelność
pozostać na wygnaniu


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 10 | rating: 0/4 | report | add to favorite

Comments:

Miladora,  

Podoba mi się, że Li Bai przybywa do Krakowa. Jak go spotkam na Kanoniczej, to postawię mu kielicha. ;) Pointa bardzo przemówiła do mnie, Jacku.

report |

Jacek Sojan,  

:))! OD DZIŚ będę mieszkał na Kanoniczej...w bramie SPP - dla kielicha wina w którym pływa księżyc warto zostać bezdomnym! :))! krakowianka?

report |

Miladora,  

Nas, z Krakowa, jest tu coraz więcej, Jacku. Stefanowicz, Szalona, ja... i licho wie kto jeszcze. ;) Zapraszam razem z Li Baiem. Księżyc nad Kanoniczą jest czymś wartym dobrego kielicha. ;) A z naszym Krakowem możesz się zapoznać poprzez villanelle (no wiesz, reklama) ;)))

report |

Darek i Mania,  

zaglądam do Was na portal http://portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=23165 naprawdę warto !! nie mówiąc o innych krakowskich poetach :):)

report |

Jacek Sojan,  

villanella to bardzo kunsztowna układanka - nie wiedziałem, że w Krakowie istnieje klub villanelli (literacki?); związany z Gołębią? z filologią na UJ?

report |

Miladora,  

Nie istnieje, chyba że my go założymy. ;) Po prostu zaczęliśmy się pewnego dnia w to bawić i inspirować wzajemnie, Jacku. No i tak poszło...

report |

Jacek Sojan,  

to gratuluję dogadania się - Polacy (Polaczki) zawsze mają z tym kłopot i dlatego inni urządzają nam życie w tym życie literackie...ciekawy portal - bogaty! (w treść!) :) J.S

report |

Wojciech Jacek Pelc,  

bardzo fajnie się czyta, opowiadanie z klamerką, ale tez nie dokońca domknięte, lubię tak :))

report |

/,  

nie umiem skomentować inaczej, jak na duży plus.

report |

Jacek Sojan,  

Wojciech Jacek Pelc.; furteczka dla wyobraźni...:)! betinka.; o! jaki duży... :)) dziękuję!

report |other poems: długi język, muza, pomiędzy, gronostaj z damą, dlaczego nie, PKP, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo, bujanie, Czyżyk, uwaga na szatynki, lekcja mitologii, szaleństwo makowe, modlitwa do Judasza, harpun, na gadu-gadu, wiersz zasmarkany, miłość niespokojna, codex doskonałego kochanka, twój czarny łabędź, nowy elementarz, canto, szlak twojego imienia, w poszukiwaniu Atlantydy, kreskówka, na balkonach, sura Alego, dziewięćsił, czas wieku męskiego, pokazała, Big - Bang 1989, odwołanie randki w ciemno, casus antypoety, imperatyw, związki frazeologiczne, zielony kontrabas, mądrość Jacka Sojana, Kwiecień-plecień, rozmowa z Dyrygentem, cimcirymci, soliloquia św. Muz, Moskaliki Podwawelskie, Dytyramb literowy - karnawałowo, media, skarbiec polski, powiedzieli, Epitafium dla Wojciecha Jaruzelskiego, deser, Bałtyk, zamyśliłem się, chałwa, jego dupa, dziewczyna z walizki, analnie i banalnie, zaproszenie, Afryką bądź mi, Joaśka, splot, Samuraj polski, las na reglu, pokolenie, patrz, urzeczona narzeczona - dwugłos, do poetów, dziewice i smoki, Twardy limeryk, mówisz jestem senna, Mój życiorys albo spowiedź właściciela kopy, Judasz, noeza albo okruszki z weselnego stołu, Limeryk solidarny, lingwistyczne zakupy w promocji politycznej, świat w naszych rękach, na facebook'u, stary komplemenciarz, Moja reduta, canzona, przy samowarze, ja Kain, trucizna, deser, manifa Henia, raz na zawsze, CV, mieć ideę, portret przeźroczysty, przepis na wiersz awangardowy, oda do Marylki, sutek, Kraków, rehabilitacja, śladami dorożki, plaga, rzeźba, królewny, pierwiastek, weryfikacje /wiersz integracyjny/, disco, przyprawa do skrzydełek Kentucky, mam, koniec kropka, ***, dlaczego, głupio o mądrości, białe noce, piana, ostrzeżenie, bez gwarancji, requiem dla Janusza Kurtyki, czerwiec, lilia dla Li Baia, słownik twojej obecności, nad rzeką Amen, kolczyk prola*, źródło, dekalog poety, mordercy, złote gody, Pogoda polityczna, Bohater romantyczny, bytka ne bytka - to je zapytka, o maj darling, do mojej kochanki, Maślak w occie, na wspomnienie pewnej Węgierki, Berecik, uwiedziony, orgia orientalna, rękopis znaleziony w Toyocie, List do Petroniusza,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register