13 july 2011

z zapisków zawkrzeńskiego skryby

1.
o ruchach wojsk znad pruskiej granicy
nie słychać nic spokój kilku starozakonnych
tumult czyniło na miejskim jarmarku
twierdząc że w pobliskim Radzanowie
albo też w Szreńsku urodziło się
cielę dwugłowe a pod Ratowem
świeciła ogniem woda w studni
od rzeki łyse zakola podawały czoło
wylewom wody w starorzeczu
gdzie nie urosły wierzby
ni gruszki słodkie jabłka winne
w klasztornej furcie Lament
przeorysza poniosła wielki
święty Antoni wisiał na ołtarzu
i jego skradli a na bagnach
zgubiono ramę zostawiając ślad
kordon zarządził sztabskapitan
dla woziwody czyniono wyjątek
a furman widział wtedy ognie
świętego elma i czterech zdunów
co nie zważając że tam grząski grunt
gliny szukali z Wkry czerpiąc piasek
potem lepili dzbany i donice
 
2.
dachu kościoła jeszcze nie pokryto
blachą i kogut galilejski pieje
dzisiaj przybyli nowi osadnicy
granice miasta już sięgają koszar
od dni trzydziestu przez komorę celną
nie przewożono nic chyba tylko
trochę bursztynu niemieccy kupcy
przemycili bez cła
 
3.
w ratuszu radzą stoi na kamieniach
co ponoć z pyska lodowca
wypadły zegar na wieży
nie chodzi wskazówki stanęły
w poprzek czy to jakiś znak
dziś o północy ma przybyć mistrz
z Niborka blisko i hejnał w południe
zagra na larum Niemcy atakują
pozycja mławska trwa a rynek
w gruzach i wokół trzęsą się
fasady wszystkich kamienic
i kobiet nagie piersi twarde
i łby baranie nietoperze patrzą
w dół bo trwa spektakl
odpryski secesji i lecą z góry
anioły nad Mławą


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 12 | rating: 0/8 | report | add to favorite

Comments:

oczy jak pustynia,  

święty Antoni ...od Joanny:-). czyniło tumult -przestawiłabym dla płynniejszego czytania i pomyślałbym nad ogniami w pierwszej(2 razy) może synonim, pierwszej (strofy)w trzeciej nie kumam...zrobię sobie kawę, może się rozjaśni albo wyklaruje:-)

report |

Jarosław Trześniewski,  

akurat św. Antoni nie od Joanny, wiersz pisano na długo przed cyklem z Czeską:))Kościół w Ratowie jest pod wezwaniem Św. Antoniego.

report |

oczy jak pustynia,  

ależ ja nie sugeruję, że zerżnięty od niej:-)po prostu rozbawiło mnie fakt, że u Joanny też jest i nie ukrywam, że chętnie widziałabym przy tak długim tekście interpunkcję:-). z przyjemnością wróciłam, poczytać, pozdrawiam serdecznie:-)

report |

sisey,  

O ile wieści interesujące, o tyle wykonanie razi. Nie za wiele przerzutni? Zabieg nieczytelny. Takich "njusów" w CNN nie uświadczysz. :) Ukłon.

report |

Jarosław Trześniewski,  

Bo to nie jest dla CNN:) Podkreślam to jest z zapisków. Czy nie czytelnych ?Sam nie wiem:))

report |

sisey,  

Tyle materiału to skarbiec, aż zazdrość. Czemu więc szukam jedynie wiaderka z drobiem? A w prozę z tym, czy w poemat, a nie muesli sprzedajesz. Przepraszam, za te kuchenne odniesienia, widać zgłodniałem. Milczę już. :)

report |

issa,  

Yhm. Też mam wrażenie, że tutaj sezam. Chociaż nie wiem jeszcze, co o nim myślę. Wrócę. W sprzyjającym czasie przyjrzeć się uważniej. Dobrego, Jarosław.

report |

laura bran,  

nie wiem, czy nie za ciężko się robi od połaczeń z przerzutni, ale brzmi wartko. końcówka: " wokół trzęsą się fasady wszystkich kamienic i kobiet nagie piersi twarde i łby baranie nietoperze patrzą w dół bo spektakl odpryski secesji lecą z góry anioły nad Mławą" - świetna :)

report |

Szel,  

przypomnialy mi sie teraz twoje cycate kamienice Jarku:)i zastanawiam sie czy to ten sam wiersz?

report |

Wieśniak M,  

z przyjemnością:))))

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

wyrazy uznania, Jarku :)

report |other poems: jedziemy do Mauthausen (kantylena dla urny), Piątek 19 kwitnia 2019 .Jerozolima., Oda do czarnej dziury, drugie nadejście ewenków, sonata kijowska, Jesienna sonata w Casablance, Ciabatta Simfonica I(ekfraza Z Boscha), Bukolika wigilijna, Paszteciki Mozarta, Czekoladki z Mozartem, Akatyst listopadowy, Tryptyk przed i po Ojcowski, cieniowstąpienie, Jakby sonata [świętokrzyska], Czubatka* wzdłuż Giedniówki, Sonata grodzieńska, Sonata oceaniczna (ultradźwiękowa), Sonata lutowa (podróż do środka zimy), W odpowiedzi na chwilę, Sonata węgierska, Na powitanie 2012 roku, Odyseusz, Sonata Zawkrzeńska, Tryptyk nadniemeński, Petersburska sonata baletowa, Filadelfijska sonata trampkowa, Akatyst koci, Pigwowa kocia kołyska, Pacierz za opun(k)cję figową, Słoneczniki i gołębie(appendix do pieśni szpitalnych), Poezja SA vs Poezja z o.o., Pieśni szpitalne, opuszczenie, Elegia dla Z.H., Przy grobie Łomonosowa (Łazarjewskoje Kładbiszcze), z zapisków zawkrzeńskiego skryby, Sonatina, Nadświdrzańska sonata, do ezawa, do dawida, do hamleta, kwiaty obozowe dla dziadka Jana, Przypowieść o demonicznej Muzie(Witkacego)co kapitanem UB została*, Dzielnica Śródziemnomorska, Panta rhei, eheu(lekcja geografii), miejsca w które nie pojechaliśmy, Dusza, w odpowiedzi, Nieznanemu wierszowi, Zaćma(Ekfraza II), Chłopiec z zapałkami II(Ekfraza), zwyczajna apokalipsa, Zniknięcie (nenia), Sen amerykański(Memory of Grzegorz), Laponia (lodowy tort z kremem), Bambini di Praga, Kolęda, Wiersz na gwiazdkę dla księdza Jana, Podróż do końca zimy, Romańskim szlakiem(Zakościele), Z Brodskiego("Pamięci T.S. Eliota"), Luźne reminiscencje z Filadelfii, Chagall(piosenka), Cały piękny wiek XX(tryptyk na pożeganie XXwieku), Ibisowym kluczem, Bermudzki tryptyk dla M., World Trade Center 11.09.2001, jak dobrze, w odpowiedzi, Piosenka, Do kogo ten krzyk, Płyną okręty do Itaki, Pomiędzy gwiazdami, lekcja geografii, incognito wspomnienie pośmiertne, Dzielnica śródziemnomorska, Porwanie Europy, Z listów do Anny Kamienskiej - Do wieczności, ci koczujący apatrydzi, Petersburska sonata, Pora, Grünes Gewölbe, Rapsodia Krymska, Przypadek, Sen we śnie, pole saren, Anioły nad Mławą( sześćdziesiąty siódmy), Rapsodia Kiełpińska, Fragmenty z nienapisanego memuaru Juliusza S., Wieczorny przystanek w Mikołowie, Wydarte kartki, nie szukaliśmy siebie nigdy, nie pojechaliśmy w takie miejsca, Elegia na odejście Josifa Brodskiego, Z wierszy nie doręczonych i nie wysłanych, wrażenie, Krems pod Złotym Aniołem, W stronę Beethovena, Nie słyszeć, Rozdźwięk, nazwać po imieniu (wariacje na temat nienapisanej X symfonii Ludwiga van Beethovena ), MozartKugeln, Wpisy do ksiąg wieczystych, Noc Kawafisa, Chopin w dymku czyli komiksowy tryptyk dla Artura, Chopin gra Beethovena ,Beethoven Schumanna, sędziowie,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register