31 march 2022

Fraulein Heidegger

Siedzisz se i se patrzysz w ścianę, a w ścianie się objawia Bóg który potrafi tańczyć. Siedzisz pół godziny i patrzysz w ścianę, później idziesz na tosta do kuchni, sączysz przepisową ilość alkoholu z przyzwyczajenia, masz jeszcze trochę czasu do następnego faja, bo ograniczasz palenie, ale kawę chlejesz na potęgę. Ale powoli, bo o tym właśnie całe tomy spisywał Martin Heidegger.

Więc patrzysz w tę ścianę, nic nie masz do roboty, bo to np. weekend, albo jesteś po prostu inwalidą. W pewnym momencie zaczynasz gadać do ściany, albo dajesz ścianie kazanie jak św. Franciszek pisał kazania dla ptaków - i to jest właśnie język wg. Heideggera. Język pochodzi z trzewi, ze spontanicznego, płaskiego, znużonego milczenia, po tym, jak już zauważyłeś, że nie ma sensu celowo pakować się w rozpacz, żeby wywołać w sobie choć resztkę ludzkiego uczucia.

Ale przecież spacerowałeś niekiedy po tym czy tamtym zagajniku, budził cię szept zjawy ukochanej, przez jakiś czas nawet czułeś się admirałem angielskiej floty albo napoleońskim huzarem. Więc to wszystko zawiera się w tym, co i jak mówisz do tej ściany, w weekend, albo kiedy po prostu jesteś inwalidą. I tym jest mowa wg. Fraulein Heidegger.


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 4 | rating: 0/2 | report | add to favorite

Comments:

Weronika,  

Albo po prostu jesteś filozofem specjalnej troski.

report |

Cheval (Faber),  

Jeszcze nie wpadłem do studni, ale było blisko.

report |

Cheval (Faber),  

To taki szkic inspirowany "filozofią po góralsku" Tischnera, tylko bardziej w kierunku "filozofia dla blokersów" albo coś takiego. Ale i tu nie jestem pierwszy, już ktoś namierzył Schopenhauera jak palił maryśkę na klatce schodowej z bongo zrobionego z żarówki. Z nudów : ).

report |

Cheval (Faber),  

(To nie jest diss na Heideggera - to odniesienie do "Dwóch płowych wstążek". Albo "Metafizyki - szkic". Tam jest o tym, że pokój w m3 zamienia się w ikonę Nowosielskiego. Co, pogarszam? : ) : ) : ) )

report |
Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register