24 august 2021

wariacja n.t. "Żywoty Świętych"

te żółte liście leżące na chodniku wyglądają jak kwiaty
w betonowej świątyni

gdybym tylko umiał znaleźć słowa które coś znaczą
w tym huku

i ptaków
i tanecznego kroku dzieci

nie umiem kochać
jak mam pojąć cokolwiek prócz własnej czerni

ukoję się myślami
nie nie nie dla mnie nie ma i nie może być spokoju!

błagam
niech nie będzie dla mnie spokoju!


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 12 | rating: 0/2 | report | add to favorite

Comments:

jeśli tylko,  

hmm.. usunęłabym jedno "te", chyba lepiej przed "huku", bo w pierwszej może być bardziej potrzebne.. a może by tak po "huku" usunąć wolną linijkę?.. za to tekst po trzykrotnym nie przenieść do nowego wiersza.. (bo jednak tam się bierze oddech, nawet jak to jednym ciągiem..

report |

Cheval (Faber),  

Dzięki za komentarz! :) Hm, co do wersyfikacji to zależało mi na tym, żeby zbliżyć się do bardziej klasycznych metod zapisu, co ma na celu umiejscowienie tej wypowiedzi w odpowiednim kontekście. A "Te", hm, to temat na jakieś szersze badanie gramatyczne, ale na moje ucho ono jest niezbędne. Raz, że rytymicznie, dwa, że od razu dając "żółte liście" zabiera się jakąś przestrzeń, idzie prosto z mostu, a teraz zaczyna się jakby "po czymś", po jakimś oddechu albo po czymś w tekście przemilczanym poniekąd. Nie wiem, czy ma to wiele sensu, ale o ile wiem nie ma zbyt wiele literatury na ten temat, niegdyś Valery sugerował stworzenie czegoś w rodzaju "gramatyki poetyckiej", ale jako odrębna dziedzina to chyba nie istnieje, może u jednego Heideggera ; ).

report |

Cheval (Faber),  

A że "słowa które coś znaczą - w tym huku", to cóż, chodzi tu o konkretny huk, huk dzisiejszego świata, nie każdy możliwy huk. Może i masz rację, to za bardzo zangielszczone, tyle że ja od dziecka jestem dwujęzyczny i mam taką manierę widocznie : ).

report |

jeśli tylko,  

Całkiem nieźle znam angielski, więc rozumiem, o co Ci chodzi. W angielskim powtarzanie tak nie drażni, w polskim musi być jednak celowe. Pierwsze "te" od liści bym zostawiła. Zdecydowanie. Konkretyzuje. Natomiast ptaki i dzieci konkretyzują huk (oczywiście metaforą) i "tym" nie jest już potrzebne. Zgodnie z regułą Michała Anioła "usunąć wszystko, co zbędne". Jasne, że decyduje autor - czyli Ty.

report |

Cheval (Faber),  

No, jako autor mogę powiedzieć, że to powtórzenie dodaje trochę dramatyzmu, bo w polski "te", "tym", "ten", rozumie się niekiedy jako kolokwializmy. Co daje ładny, żywy kontrast z dwiema ostatnimi strofami. A jeśli nawet uznamy, że to przesadna interpretacja, to bez "tego huku" siada rytmika. Zależy mi na tym, żeby była nieco monotonna, miarowa, a wszystkie akcenty w górę czy w dół były widoczne niejako spod tej "terkającej" warstwy. To sugeruje jakąś narzuconą na emocje i przeżycia dyscyplinę, czy samodzielnie, czy z zewnątrz, to już mniejsza o to. Sorry jak przesadzam z moimi autointerpretacjami, ale moje pisanie służy mi w dużej mierze do refleksji nad tego typu rzeczami. Takie dziwactwo ; ).

report |

jeśli tylko,  

nie dziwactwo, cenię takie rozmowy ze sobą, pisząc nadajesz temu inny kształt niż ma w monologu wewnętrznym, tak często bezwiednym.. śmieję się, że przypomina to "wywoływanie potwora spod łóżka", żeby go wreszcie zobaczyć..

report |

Cheval (Faber),  

Tylko, że często mało z tego zostaje. Masz wtedy stosy niepoukładanych myśli, grubości - nomen omen - karki papieru, a właściwie tysiące fiszek z notatkami jakimś pospiesznym szyfrem, idiolektyczną cyrylicą ; ). Z mojego doświadczenia nadmiar interpretacji "zabija" wiersz. Po przemyśleniu, z powyższego zostawiłbym tylko pierwszą strofę. Serdeczności!

report |

jeśli tylko,  

lubię sprawdzać dokąd mnie zaprowadzi pierwsza refleksja, często znajduję pod nią ważniejszą, a niewidoczną jeszcze dla mnie, ostrzejszą igłę.. nie tak ważne, czy wiersz..

report |

Cheval (Faber),  

A więc masz trochę więcej wewnętrznego ładu niż ja.. U mnie wszystko nieustannie do czegoś odsyła, regres w nieskończoność ; ). Tym samym chodzi o odpowiednie nastrojenie "oka wewnętrznego", a za każdym razem wszystko wygląda trochę inaczej. Taka forma transu.

report |

Cheval (Faber),  

Masz trochę racji, ale to "tym huku", tj. samo "tym" trzeba by czymś zastąpić, zapchać ; )

report |

jeśli tylko,  

w hałasie.. wiem, że słabsze..

report |

Cheval (Faber),  

Niech zostanie jak jest. Niedoskonałość wpuszcza trochę życia...

report |other poems: Rysunki tuszem (2011), Na początku (ok. 2015), Rzecz podniosła i dydaktyczna, Na wieczorny dzwon, Kaboom Kaboom II, Z klasyka - Czesław Miłosz - Dobroć, Wiersz o paleniu papierosa pod klatką, Noe, Wrzutka z klasyka - Pascal, Tytuł artykułu w parafialnym periodyku, Postulaty, Z cyklu "Detale", Martwa natura, Wciąż formalnie, Trzy wiersze Gwatemalskie, Wrzutka z klasyka, Niech boli, Pisanie, pod chałturkę, ***, Cytat z klasyka, Milczenie, Melancholia, Studzienka, Zwierciadło muzyki, Forma komunikacji (dla Graina), wanna jako metafora świata, Zewik, Trochę humorystyczny, Husserl's Electronica, nowy, Dla jaj?, ***, ***, Sentencja, Trzy wiersze (Witka), Ugly Boy, Bloom - poemat prozą, 10 tez fenomenologicznych, ***, Z dna szuflady, Rozprężenie, Cytat z klasyka (Voo Voo), Agnieszka - Staurologia, Dyptyk, Trzy wiersze, Lingua Franca, SYMETRIA, Cacuszko z dna szuflady, Sentencja, BIBELOTY - zestaw mówiący, Wrzutka (Wiersz klasyka), Rzędy realności (pogoda), Martwym językiem, kamień piaskowy, Huk, Dwie płowe wstążki ze spaceru, Dwie płowe wstążki, Dwa wiersze jesienne, Biel, biel..., ***, Cztery wiersze, Co ma byt?, Niebieski, Ślad, Mein Fukuyama, Sheaneth O'Connor, Ćwiczenia, Trzy wiersze z dedykacją dla Graina, Epilog (sprzed 10 lat), Hollow Songs, Styczeń, Hai Q, Fado, Gry i zabawy, Czy kolory istnieją, ***, Dywanik, Kolory, wariacja n.t. "Żywoty Świętych", Świat to dużo powiedziane - remake, Sportowy, Świat to dużo powiedziane, W transfiguracji, Ćwicząc we śnie, Wyznanie, Noc, IV, I, III, Dwa wiersze, Refleksja, Concept-wiersz o miłości, Finnegan's Joints, III wiersze, Z cyklu BARWY, Baśń, Purge, European, For Sylvia, Worldplay, IV wiersze dla samego siebie, ***, *** (Idę), *** (Nie ma tu nic), Trzy wiersze stoickie, *** Okay, *** (Kolor.), *** Rezygnacja, Wprawka w stylu zen, Nocne polowanie, Poranek samotnego ślusarza, ***, ***,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register