1 november 2022

1 november 2022, tuesday ( Notatka religioznawcza )

Witajcie kochani, kopę lat!

Postanowiłem podzielić się z Trumlowiczami skromną notatką z zakresu moich zainteresowań. Jeśli ktoś wyrazi zainteresowanie na czytanie moich wypocin, to mam na dysku jeszcze sporo wrzutek przygotowanych na tematy życia i śmierci, czyli o wszystkim tym, o czym dumał Tales wpadając do studni (krążyło kiedyś coś takiego po sieci - philosopher - great at reasoning, shit at life).

Ekhem, ekhem... 3, 2, 1...

W różnych tradycjach pojawia się motyw upadku. Chodzi o to, że świat w którym żyjemy upada z pierwotnego stanu doskonałości ku jakimś niższym sferom. Jest to obecne w niektórych nurtach filozofii hinduskiej, gdzie zadaniem atmana jest powrócić do jedności z brahmanem. Coś podobnego pojawia się u Aborygenów - kiedyś był tzw. "Czas Snu", kiedy bogowie chodzili po ziemi. Aborygeński kapłan albo szaman ma za zadanie łączyć rzeczywistość zmysłową z prawzorem z Czasu Snu. Neoplatonicy - uważają, iż świat a z nim ludzkie dusze oddzieliły się od Jednego. .

Więc w każdej tradycji jest wątek pierwotnej doskonałości, za którą mniej lub bardziej świadomie tęsknimy. Przejawia się to np. jako pragnienie piękna, miłości, sprawiedliwości, akceptacji, harmonii, rozumienia, sensu. Przynajmniej w naszej zachodniej cywilizacji. W chrześcijańswie od upadku zaczyna się historia - historia odkupienia. Całe stworzenie cierpi z powodu upadku Adama i tęskni za powrotem do stanu doskonałości. Ale chrześcijaństwo, jak wspomniałem, jest historyczne. Upadek był "wliczony w rachunek zysków i strat", natomiast przez ofiarę Chrystusa człowiek i Stworzenie osiągnie jeszcze wyższy stan niż pierwotnie. Upadek w istocie jest czasem próby, a obecne na świecie zło służy naszemu wzrostowi i nie jest rzeczywistością ostateczną, ale względną. W Księdze Hioba szatan jest nazywany "sługą Boga", chrześcijańscy męczennicy modlą się za swoich oprawców, by Bóg przebaczył im i uznał za zasługę ich rolę, dzięki której ci mogą bardziej zbliżyć się do Boga przez ofiarę z życia, dla buddysty demony mają naturę Buddy.

Pojawia się jeszcze jeden wątek związany z upadkiem. Upadamy z jasności w ciemność. W mayę albo w grzech. Jedno i drugie jest formą iluzji, zapomnienia albo niezrozumienia natury rzeczywistości, która dla nas jest pierwotna. Platon mówi o jaskimi, z której należy się wydostać poprzez zgłębianie natury rzeczywistości, po czym powrócić do niej by wydobyć z niej pozostałych. Hindusi i buddyści mówią o mayi, która utrudnia nam zrozumienie samych siebie i otaczającego nas świata, a także naszego boskiego rodowodu. Grzech w doktrynie chrześcijańskiej nie ma znaczenia tylko moralnego, ale również poznawcze, utrudnia nam poznanie prawdy o sobie i o świecie. Jednym z jego owoców jest rozpacz, ale także zło, czyli, ubytek na Naturze, która sama w sobie, w stanie idealnym, charakteryzuje się cechą platońskiej trójjedni - tj. Piękna, Prawdy, Dobra. To jest jej stan sprzed upadku, a wedle mojego rozeznania w filozofii indyjskiej, tym jest też stan sattwy (pokoju), albo szalom (pokoju, wytchnienia, szabatu) w judaizmie i islamie. Heidegger nazwie to "byciem" albo "prześwitem", buddyści zen mówią o Satori, które jest czystą radością.


number of comments: 4 | rating: 2 |  more 

jeśli tylko,  

coś chyba znikło..

report |

Cheval (Faber),  

Tak, bo to rzeczywiście było za bardzo szkicowe. Nie chcę mieszać ludziom w głowach swoimi niegotowymi pomysłami, a w tej chwili chyba nie jestem zdolny do stworzenia takiej "pigułki" o jakiej od jakiegoś czasu marzę. Śmiej się ze mnie jak chcesz, ale jestem pasjonatem, jak ten Tales. To też forma pracy, a praca jest żeby się zmartwychwstało : ). Dzięki za lajka i komentarz!

report |

Cheval (Faber),  

(Bazowałem na "Fenomenologii religii" Gerardusa van der Leeuwa)

report |

Cheval (Faber),  

(Dzięki, Vera Ica! :) )

report |
Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1