30 december 2010

Laponia (lodowy tort z kremem)

dwa słońca świecą i księżyce
fiordy zamarzły psy pędzą w zaprzęgu
odwieczne zimno skórę fok hartuje
(a Eskimosi będą mieli łój)

niedźwiedź polarny pomrukuje groźnie
pękają lody i wszystko przesuną
grunt tu niestały i bardzo niepewny
(a Eskimosi piją tran na zdrowie)

w kurtce z polaru (zgubił ją Amundsen)
jakis tubylec nie zawoła Yeti
od śniegu światło bokiem się odbiło
(niestrawny ten tort lodowy z kremem)

A Eskimosi smarują policzki
i nic po tobie Wiedeński Sacherze
lodowacieje wiśnia i morela


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 21 | rating: 0/11 | report | add to favorite

Comments:

Waldemar Kazubek,  

Swobodne obrazowanie, subtelny dowcip; musisz być wyśmienitym kompanem w podróży!

report |

Margot,  

Jak zawsze, miło bywać u Ciebie. Pozdrawiam :)

report |

Jarosław Trześniewski,  

Waldku pod koniec roku wzięło mnie za quasi swobodne obrazowanie,w poły ironicznie ,w poły groteskowo. Co do podróżowania-hm..nie wiem :):) Musieliby sie wypowiedzieć moi towarzysze podróży pociągiem kolei transsyberyjskiej.Wesoło było. Margot:):) Pozdrawiam serdecznie i Szczęśliwego owego Roku życzę:)

report |

Withkacy,  

dobry wiersz

report |

Jarosław Trześniewski,  

nie jestem jakoś przekonany, dobry z całą pewnością jest tort Sachera:):) Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego Roku 2011

report |

stateless,  

sympatycznie u Ciebie

report |

Jarosław Trześniewski,  

Dziękuje Aniu, dobrze że sympatycznie, na koniec roku nie chciałem smęcić:):) Pozdrawiam serdecznie , życzę udanego Roku:):)

report |

Smihel Angelo,  

jaro, co ma yeti do laponii? i poza tym tam nie ma eskimosow. nawet Waldek sie nie poznal. pozdr.

report |

Waldemar Kazubek,  

Yeti w ogóle nie ma, więc mógł być w Laponii. Eskimosi? Nie wiem. Dałem się uwieść słowom. Dałem dupy. Przepraszam!

report |

Jarosław Trześniewski,  

Smihel że co ma? Yeti nie istnieje jak najbardziej , a wiersz jest o śniegu, lodzie i ...torcie - Waldi sie poznał, w końcu to groteska ,subtelny dowcip tak jak napisał w pierwszym komentarzu. I nie musi się wycofywać ,ani przepraszać.

report |

Jarosław Trześniewski,  

Smihelu ,pozdrawiam serdecznie i Dosiego Roku życzę:):)

report |

Wojciech A. Maślarz,  

Ja to widzę tak: globalizacja. Mam racją Jarku?

report |

Jarosław Trześniewski,  

Ciepło, ciepło:):) Wojtku Happy New Year:):)

report |

Paganini,  

Tak czytam i myślę sobie, że ma Pan w sobie coś. Pana poezja potrafi być lekka, potrafi poruszać mocne tematy, lecz nigdy nie przytłacza, ani nie nudzi. Podoba mi się i to bardzo.

report |

Jarosław Trześniewski,  

Paganini :):)Nie wiem co powiedzieć:):) Dziękuję:)

report |

Darek i Mania,  

ciekawy i przemyślany ładny wiersz ,tylko czemu te nawiasy ?-czy to teraz taka moda ?

report |

Jarosław Trześniewski,  

Dziękuję :):) nawiasy to akurat podkreślenie eskimoskiej mantry by wytrącić pointę z równowagi:):) Czy moda? Czasami stosuje nawias.

report |

LadyC,  

A ja nie dalej jak wczoraj godzinę słuchałam opowiadań o Laponii (jeden z kursantów właśnie stamtąd wrócił). Opowiadał ciekawie, tutaj też nudy nie ma. Nie wiem po co się czepiano Yeti skoro go nawet wołać ten Eskimos nie chce. Trochę zamieszania z tymi Eskimosami, ale skoro pili na zdrowie ... (na pewno tylko tran?) :D

report |

Wiktoria Danielewicz,  

Mnie Pan uwiódł tym wierszem, co by tam nie było, ja tam jestem, nawet jeśli to tylko dowcip;p

report |

Jarosław Trześniewski,  

p.Wiktorio dziękuję,aż tak:):)

report |

Oksana,  

Mam zdecydowaną słabość do podwojonych księżyców.

report |other poems: jedziemy do Mauthausen (kantylena dla urny), Piątek 19 kwitnia 2019 .Jerozolima., Oda do czarnej dziury, drugie nadejście ewenków, sonata kijowska, Jesienna sonata w Casablance, Ciabatta Simfonica I(ekfraza Z Boscha), Bukolika wigilijna, Paszteciki Mozarta, Czekoladki z Mozartem, Akatyst listopadowy, Tryptyk przed i po Ojcowski, cieniowstąpienie, Jakby sonata [świętokrzyska], Czubatka* wzdłuż Giedniówki, Sonata grodzieńska, Sonata oceaniczna (ultradźwiękowa), Sonata lutowa (podróż do środka zimy), W odpowiedzi na chwilę, Sonata węgierska, Na powitanie 2012 roku, Odyseusz, Sonata Zawkrzeńska, Tryptyk nadniemeński, Petersburska sonata baletowa, Filadelfijska sonata trampkowa, Akatyst koci, Pigwowa kocia kołyska, Pacierz za opun(k)cję figową, Słoneczniki i gołębie(appendix do pieśni szpitalnych), Poezja SA vs Poezja z o.o., Pieśni szpitalne, opuszczenie, Elegia dla Z.H., Przy grobie Łomonosowa (Łazarjewskoje Kładbiszcze), z zapisków zawkrzeńskiego skryby, Sonatina, Nadświdrzańska sonata, do ezawa, do dawida, do hamleta, kwiaty obozowe dla dziadka Jana, Przypowieść o demonicznej Muzie(Witkacego)co kapitanem UB została*, Dzielnica Śródziemnomorska, Panta rhei, eheu(lekcja geografii), miejsca w które nie pojechaliśmy, Dusza, w odpowiedzi, Nieznanemu wierszowi, Zaćma(Ekfraza II), Chłopiec z zapałkami II(Ekfraza), zwyczajna apokalipsa, Zniknięcie (nenia), Sen amerykański(Memory of Grzegorz), Laponia (lodowy tort z kremem), Bambini di Praga, Kolęda, Wiersz na gwiazdkę dla księdza Jana, Podróż do końca zimy, Romańskim szlakiem(Zakościele), Z Brodskiego("Pamięci T.S. Eliota"), Luźne reminiscencje z Filadelfii, Chagall(piosenka), Cały piękny wiek XX(tryptyk na pożeganie XXwieku), Ibisowym kluczem, Bermudzki tryptyk dla M., World Trade Center 11.09.2001, jak dobrze, w odpowiedzi, Piosenka, Do kogo ten krzyk, Płyną okręty do Itaki, Pomiędzy gwiazdami, lekcja geografii, incognito wspomnienie pośmiertne, Dzielnica śródziemnomorska, Porwanie Europy, Z listów do Anny Kamienskiej - Do wieczności, ci koczujący apatrydzi, Petersburska sonata, Pora, Grünes Gewölbe, Rapsodia Krymska, Przypadek, Sen we śnie, pole saren, Anioły nad Mławą( sześćdziesiąty siódmy), Rapsodia Kiełpińska, Fragmenty z nienapisanego memuaru Juliusza S., Wieczorny przystanek w Mikołowie, Wydarte kartki, nie szukaliśmy siebie nigdy, nie pojechaliśmy w takie miejsca, Elegia na odejście Josifa Brodskiego, Z wierszy nie doręczonych i nie wysłanych, wrażenie, Krems pod Złotym Aniołem, W stronę Beethovena, Nie słyszeć, Rozdźwięk, nazwać po imieniu (wariacje na temat nienapisanej X symfonii Ludwiga van Beethovena ), MozartKugeln, Wpisy do ksiąg wieczystych, Noc Kawafisa, Chopin w dymku czyli komiksowy tryptyk dla Artura, Chopin gra Beethovena ,Beethoven Schumanna, sędziowie,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register