30 january 2018

epitafium dla wiersza i poety

tu leżą słowa
z którymi nikt nie obszedł się właściwie
i nikt
który zawiódł się na słowach
 


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 21 | rating: 0/7 | report | add to favorite

Comments:

Ania Ostrowska,  

myśl, która nasuwa się po przeczytaniu, to że mimo animozji w jednym grobie spoczęli - poeta i słowa. O ile jednak słowa świetnie sobie poradzą bez poetów, to poeta bez słów nie istnieje. Nie wiem, czy to interpretacja zbieżna z zamysłem Autora?

report |

smokjerzy,  

Jest sporo dopuszczalnych interpretacji, w tym Twoja jak najbardziej. W drugim wersie słowo "nikt" może wskazywać na konkretną osobę, tą samą, która występuje w trzecim, ale też może oznaczać sytuację "bezosobową", czyli że słowa nie znalazły nikogo, kto potrafiłby "zamienić" je w poezję. Już ta różnica pozwala na liczne spekulacje. Celowo został użyty zwrot "tu leżą", a nie - "tu spoczywają", bo ten pierwszy dopuszcza, oprócz narzucającego się i wynikającego z tytułu miejsca spoczynku, rownież miejsce porzucenia, a dokładniej - rezygnacji, czyli poeta zrezygnował ze słów, słowa z poety, bo nie potrafili się ze sobą "dogadać". Z tezą, że "słowa świetnie sobie poradzą bez poetów, a poeta bez słów nie istnieje" też można dyskutować - bo co, jeśli potraktować słowa jako tworzywo? Równie dobrze można by w takim razie powiedzieć, że rzeźba nie potrzebuje rzeźbiarza, bo kamień i drzewo świetnie sobie bez niego dają radę. W tym sensie zależność słów od poety jest aż nadto widoczna. Można tak bez końca, ale nie chcę przeciągać. Odpowiadając na Twoje pytanie - autor starał się tak zbudować tekst, by Czytelnik zawsze miał rację i...jej nie miał :)) Dziękuje za uważne czytanie i pozdrawiam :)

report |

Ania Ostrowska,  

Dziękuję za obszerną odpowiedź ; zgodziłabym się z rozszrzającą interpretacją -nikta - "zgodziła" w sensie, że byłaby dla mnie przekonująca - gdyby tytuł ograniczyć do samego " epitafium". Wskazanie na poetę w tytule, w moim odczuciu zawęża niktów do tej profesji. Wzdragam się przed traktowaniem słów jako tworzywa, raczej pozostający z nimi w relacjach są nieudolnymi służebnikami. Wszak Słowo było na początku i bez niego nic się nie stało, co się stało :) ale rozumiem, że to kwestia punktu widzenia. Zaletą wiersza jest bezspornie to, że takie jak moja i Twoja refleksje wywołuje. Pozdrawiam

report |

smokjerzy,  

Akurat ten cytat z Biblii wskazuje wyraźnie na słowo, jako tworzywo - tyle, że poetą jest tu sam Bóg :) Jeszcze raz dziękuję

report |

Ania Ostrowska,  

Warto sięgnąć do źródła :) ja też dziękuję

report |

smokjerzy,  

Nie śmiałbym wypowiadać się bez znajomości - wszelako widać i tu, że pole do interpretacji pozostaje niemal niezmierzone :)

report |

Ania Ostrowska,  

Dwa tysiąclecia dorobku :)

report |

smokjerzy,  

I dwa wątpliwości :)

report |

Ania Ostrowska,  

zależy, gdzie ziarno spadnie...

report |

smokjerzy,  

To oczywiste, że potrzebuje sprzyjającej gleby - ale trochę zależy również od ziarna, dopiero te dwa czynniki decydują o tym, co wyrasta. A potem deszcz. Dlatego jest i miłość, i nienawiść, i zdrowie, i choroba, i fanatyzm, i tolerancja, itd. itd. Wolę nie wdawać się w teologiczne spory, szczególnie operując cytatami - to nigdy do niczego nie prowadzi :)

report |

Ania Ostrowska,  

Nie traktuję tej wymiany jak teologicznego sporu, nie mam kompetencji, by taki prowadzić. Uwaga o ziarnie, jakkolwiek ma oczywisty kontekst, odnosi się do Twojego wiersza, a przynajmniej może się odnosić :)

report |

smokjerzy,  

Jeszcze raz dziękuję za miłą i orzeźwiającą dyskusję :)

report |

jeśli tylko,  

tu spocxzęły moje słowa.. - hmmm, to brzmi..

report |

smokjerzy,  

Dzięki Ci za to, że "wybrzmiewasz" pod moimi "usiłowaniami " :))

report |

e.,  

Gdzie? Smoku, gdzie leżą... :) Czy w Biedronce między ptasimi mleczkami, czy może między ananasami ? Skąd podnieśćć, psze Pana ... Hej:)

report |

smokjerzy,  

Ostatnio widziałem w starym zeszycie, rozleniwione, na leżaczkach, wkurzone na mnie jak nie wiem co...:)) W Biedronce jeszcze nie spotkałem, ale kto wie - niektórzy twierdzą, że ptasie mleczko to sama poezja! Heja, hej! :)

report |

lilidae,  

To mogły być niewłaściwe słowa...:)

report |

smokjerzy,  

To jeszcze jedna z możliwych interpretacji...;)

report |

bosonoga,  

Niezłe :)

report |

smokjerzy,  

:)) Dziękuję!

report |other poems: aleksander zrywa łańcuchy, sabotaż, pada, mozół, szkice poranne ( hathajoga ), równowaga, spotkania z poezją, tło, parametr, do wiersza komentarz uniwersalny, substytut, dar, prolog, rozpoznanie, znaki czasu, dmuchacz, list do nikogo, okno z widokiem na drzwi, empiria, naiwność, frustracja, randka z wiosną, po drugiej stronie siebie, opcja, rozwaga, rocznica, myśli na luzie - ko(t)smos, rozmowy o śmierci i uciekaniu, koło, bagno z widokiem na dłoń, niespełnienie ( z cyklu - wygłupy przy kawie ), translokacja, spacer po ogrodzie, koszmar, relacja z ciągu dalszego który nastąpił, wiersz którego nigdy nie napiszę, tam i z powrotem, dziedzictwo, z księgi ogłoszeń ( 2 ), świat alternatywny, efekt uboczny, tetraplegia, pożar, zmierzch, mały anioł tonie we łzach, wena 3 ( ulotność ), niepubliczna droga ruchu przyspieszonego, po raz piętnasty przeczytałem proces franza kafki, bezsiła, z deszczu pod rynnę, zegarmistrz odchodzi, stan nieoczywisty, przeniesienie, dla planu b zabrakło proroka, wskazujący, zanik, minimum, poeta okolicznościowy, obsesjonat, umocowanie ( 2 ), głupawka terapeutyczna przy kawie, wena ( 2 ), weltszmerc, liryka podstarzałego kuchcika, industrial mathematics, sukurs, aberracja, prowizorium, względność, wypowiedzenie, transcendencja, cudotwórca, incydent, prosto w ciszę, psychoza, wyparcie, nica, z księgi ogłoszeń, trzy wersy o poezji (1), zwrot, relacja na żywo, preludium styczniowe, eskalacja, odtrącenie, noc ( erupcja ), obol i filantropi, usiłując dogonić wiersz ( improwizacja ), o miłości, spiskowa teoria bełkotu, dezorientacja, przeciąg, teoretyk, wśród nocnej ciszy, rozdrażnienie, ubezwłasnowolnienie, portrecista, starość, Zastój, syzyf pisze wiersz, ryzyko, medytacja, redukcja, improwizacja przy młodym winie i dużo starszych piosenkach, obojętność, wróg publiczny, przejście, sztuczka, nic nie rozumiem, splin, stężenie, szukając ciepła żywej dłoni, oszust, dogasanie, śmierć, moje buty piszą wiersze, e- ro(man)tyk, dysjunkcja, ewakuacja, październik, jesień, wiersz terapeutyczny, zapiski z podróży, nirwana narwana, przygasanie, autopsja, siurpryza, jabłoń, epizod ( 2 ), klepsydra ( 2 ), zderzenie, krzyż polny, erzac, niekompatybilność, słowa, półsen, odzwierciedlenie, strzępy ( bez chronologii ), refleksja z muchą w tle, złorzeczenie, kołysanka, po wspólnej stronie oddechu, oddział ( droga do świtu ), lato, upał, stolik z widokiem na wolność, Pink Floyd ( rozmowy z kotem ), coś jeszcze, okno, intercity, zasięg,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register