30 january 2018

epitafium dla wiersza i poety

tu leżą słowa
z którymi nikt nie obszedł się właściwie
i nikt
który zawiódł się na słowach
 


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 21 | rating: 0/7 | report | add to favorite

Comments:

Ania Ostrowska,  

myśl, która nasuwa się po przeczytaniu, to że mimo animozji w jednym grobie spoczęli - poeta i słowa. O ile jednak słowa świetnie sobie poradzą bez poetów, to poeta bez słów nie istnieje. Nie wiem, czy to interpretacja zbieżna z zamysłem Autora?

report |

smokjerzy,  

Jest sporo dopuszczalnych interpretacji, w tym Twoja jak najbardziej. W drugim wersie słowo "nikt" może wskazywać na konkretną osobę, tą samą, która występuje w trzecim, ale też może oznaczać sytuację "bezosobową", czyli że słowa nie znalazły nikogo, kto potrafiłby "zamienić" je w poezję. Już ta różnica pozwala na liczne spekulacje. Celowo został użyty zwrot "tu leżą", a nie - "tu spoczywają", bo ten pierwszy dopuszcza, oprócz narzucającego się i wynikającego z tytułu miejsca spoczynku, rownież miejsce porzucenia, a dokładniej - rezygnacji, czyli poeta zrezygnował ze słów, słowa z poety, bo nie potrafili się ze sobą "dogadać". Z tezą, że "słowa świetnie sobie poradzą bez poetów, a poeta bez słów nie istnieje" też można dyskutować - bo co, jeśli potraktować słowa jako tworzywo? Równie dobrze można by w takim razie powiedzieć, że rzeźba nie potrzebuje rzeźbiarza, bo kamień i drzewo świetnie sobie bez niego dają radę. W tym sensie zależność słów od poety jest aż nadto widoczna. Można tak bez końca, ale nie chcę przeciągać. Odpowiadając na Twoje pytanie - autor starał się tak zbudować tekst, by Czytelnik zawsze miał rację i...jej nie miał :)) Dziękuje za uważne czytanie i pozdrawiam :)

report |

Ania Ostrowska,  

Dziękuję za obszerną odpowiedź ; zgodziłabym się z rozszrzającą interpretacją -nikta - "zgodziła" w sensie, że byłaby dla mnie przekonująca - gdyby tytuł ograniczyć do samego " epitafium". Wskazanie na poetę w tytule, w moim odczuciu zawęża niktów do tej profesji. Wzdragam się przed traktowaniem słów jako tworzywa, raczej pozostający z nimi w relacjach są nieudolnymi służebnikami. Wszak Słowo było na początku i bez niego nic się nie stało, co się stało :) ale rozumiem, że to kwestia punktu widzenia. Zaletą wiersza jest bezspornie to, że takie jak moja i Twoja refleksje wywołuje. Pozdrawiam

report |

smokjerzy,  

Akurat ten cytat z Biblii wskazuje wyraźnie na słowo, jako tworzywo - tyle, że poetą jest tu sam Bóg :) Jeszcze raz dziękuję

report |

Ania Ostrowska,  

Warto sięgnąć do źródła :) ja też dziękuję

report |

smokjerzy,  

Nie śmiałbym wypowiadać się bez znajomości - wszelako widać i tu, że pole do interpretacji pozostaje niemal niezmierzone :)

report |

Ania Ostrowska,  

Dwa tysiąclecia dorobku :)

report |

smokjerzy,  

I dwa wątpliwości :)

report |

Ania Ostrowska,  

zależy, gdzie ziarno spadnie...

report |

smokjerzy,  

To oczywiste, że potrzebuje sprzyjającej gleby - ale trochę zależy również od ziarna, dopiero te dwa czynniki decydują o tym, co wyrasta. A potem deszcz. Dlatego jest i miłość, i nienawiść, i zdrowie, i choroba, i fanatyzm, i tolerancja, itd. itd. Wolę nie wdawać się w teologiczne spory, szczególnie operując cytatami - to nigdy do niczego nie prowadzi :)

report |

Ania Ostrowska,  

Nie traktuję tej wymiany jak teologicznego sporu, nie mam kompetencji, by taki prowadzić. Uwaga o ziarnie, jakkolwiek ma oczywisty kontekst, odnosi się do Twojego wiersza, a przynajmniej może się odnosić :)

report |

smokjerzy,  

Jeszcze raz dziękuję za miłą i orzeźwiającą dyskusję :)

report |

jeśli tylko,  

tu spocxzęły moje słowa.. - hmmm, to brzmi..

report |

smokjerzy,  

Dzięki Ci za to, że "wybrzmiewasz" pod moimi "usiłowaniami " :))

report |

e.,  

Gdzie? Smoku, gdzie leżą... :) Czy w Biedronce między ptasimi mleczkami, czy może między ananasami ? Skąd podnieśćć, psze Pana ... Hej:)

report |

smokjerzy,  

Ostatnio widziałem w starym zeszycie, rozleniwione, na leżaczkach, wkurzone na mnie jak nie wiem co...:)) W Biedronce jeszcze nie spotkałem, ale kto wie - niektórzy twierdzą, że ptasie mleczko to sama poezja! Heja, hej! :)

report |

lilidae,  

To mogły być niewłaściwe słowa...:)

report |

smokjerzy,  

To jeszcze jedna z możliwych interpretacji...;)

report |

bosonoga,  

Niezłe :)

report |

smokjerzy,  

:)) Dziękuję!

report |other poems: liryka podstarzałego kuchcika, industrial mathematics, sukurs, aberracja, prowizorium, względność, wypowiedzenie, transcendencja, cudotwórca, incydent, prosto w ciszę, psychoza, wyparcie, nica, z księgi ogłoszeń, trzy wersy o poezji (1), zwrot, relacja na żywo, preludium styczniowe, eskalacja, odtrącenie, noc ( erupcja ), obol i filantropi, usiłując dogonić wiersz ( improwizacja ), o miłości, spiskowa teoria bełkotu, dezorientacja, przeciąg, teoretyk, wśród nocnej ciszy, rozdrażnienie, ubezwłasnowolnienie, portrecista, starość, Zastój, syzyf pisze wiersz, ryzyko, medytacja, redukcja, improwizacja przy młodym winie i dużo starszych piosenkach, obojętność, wróg publiczny, przejście, sztuczka, nic nie rozumiem, splin, stężenie, szukając ciepła żywej dłoni, oszust, dogasanie, śmierć, moje buty piszą wiersze, e- ro(man)tyk, dysjunkcja, ewakuacja, październik, jesień, wiersz terapeutyczny, zapiski z podróży, nirwana narwana, przygasanie, autopsja, siurpryza, jabłoń, epizod ( 2 ), klepsydra ( 2 ), zderzenie, krzyż polny, erzac, niekompatybilność, słowa, półsen, odzwierciedlenie, strzępy ( bez chronologii ), refleksja z muchą w tle, złorzeczenie, kołysanka, po wspólnej stronie oddechu, oddział ( droga do świtu ), lato, upał, stolik z widokiem na wolność, Pink Floyd ( rozmowy z kotem ), coś jeszcze, okno, intercity, zasięg, ćwiczenia z pisania - improwizacja, frustracja ( o różnych obliczach poezji ), azyl, sylfida, okno z widokiem na nic, jak pierwszy dotyk, epizod, Uśmiech twój ( z dawnej fascynacji J. Koftą ), Placebo, zmory, suicydalny, tylko drzewa uciekają zawsze w stronę nieba, majowo, Poczekalnia, melanż, pięść, szmery, implanty, Klepsydra, open, księga nieczystości - reakcja łańcuchowa, oni, pogodzenie ( bezczyn ), iluminacja, spadam w stronę dnia - improwizacja bezkofeinowa, Błazen, cmentarz o zapachu świeżych bułek, bungee, rozpisuję życie na upadki, klątwa, stan posiadania, Kurde co ja tu robię, Ćwiczenia z pisania ( Love Story ), wyznawca, ćwiczenia z pisania ( spowiedź ), Mariam, ćwiczenia z pisania ( odbicie ), pajac, ćwiczenia z pisania ( noc ), wieża, gerris lacustris, słowo, ćwiczenia z pisania - siódma rano, przestroga, milcząc, konsolacja, rozdźwięk, zapiski wariata, epitafium dla wiersza i poety, aleksander i wiatr, od siedmiu boleści, strach, piszę wiersz ten sam od lat, kula, czas rzucił cień, cykl, introspekcja, inny, autobiografia, podróż niedokończona (punkt widzenia), gdy chleb pragnie stać się ciałem, hybryda, fanatyk,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register