6 october 2014

ZMARŁ JULIAN KAWALEC

Z ogromnym smutkiem zawiadamiam, że 30 września 2014 roku zmarł Julian Kawalec przeżywszy 98 lat.
Ceremonia pogrzebowa przy prochach zmarłego odbędzie się w piątek 10 października o godz. 13 40 w Sali Pożegnań na Cmentarzu Rakowickim.
Julian Kawalec - prozaik, poeta, publicysta, w latach 1987 – 1989 Prezes Krakowskiego Oddziału ZLP.
Jest autorem powieści, wśród których największy rozgłos zyskały:
„Ziemi przypisany” (1962, Nagroda Wydawców, Nagroda I stopnia ministra kultury i sztuki, ekranizacja: Głos ma prokurator, reż W. Haupe, 1965),
„W słońcu” (1962; I nagroda ZLP i LSW),
„Tańczący jastrząb” (1964; nagroda I stopnia ministra kultury i sztuki, ekranizacja 1977, reż. G. Królikiewicz),
„Marsz weselny” (1966; nagroda I stopnia ministra kultury i sztuki),
Wezwanie (1968), ekranizacja W. Solarz, 1970).

Ikona polskiej literatury.
Za kilka dni mieliśmy świętować Jego urodziny…

Najsmutniejszy i niezrozumiały jest fakt, że media milczą jak zaklęte :(

list of responded items:

choose your artistic answer

number of comments: 24 | rating: 0/8 | report | add to favorite

Comments:

Aśćka,  

zmarła i Przybylska i Mitoraj, nie mówmy mediach, bo te żyją prawem kaczki dziennikarskiej, dobrze, że napisałaś:)

report |

jeśli tylko,  

co za czas..

report |

jeśli tylko,  

Gazeta pisała..

report |

turkus,  

Tak, bo daliśmy nekrologi, a Pani w Min Kultury nie wiedziała kto to taki.....

report |

deRuda,  

dobrze, Wy że jesteście, dzięki Wam więcej się ludzi dowie, włącznie z panią z ministerstwa

report |

turkus,  

deRuda jaka smutna kolejność....

report |

deRuda,  

smutna, ale i nie do końca, zobacz, Ty pamiętasz, przekazujesz to dalej, teraz my wiemy i możemy to przekazać dalej, a media, no cóż one żyją specyficznym życiem... gdzieś przeczytałam, że po śmierci Anny Przybylskiej nagle mnóstwo osób polubiło jej profil na fb - czy to nie jest specyficzny znak naszych czasów. Myślę, że sporo jest takich przypadków, gdzie nikt nie wspomina, gdy umierają ludzie, którzy kiedyś byli doceniani, a dziś kompletnie zapomniani... niektóre sytuacje mozemy zmienić, Ty własnie w tej chwili to robisz i to jest ważne

report |

turkus,  

są z dzisiaj wzmianki w Dzienniku i Wyborczej (którą my poinformowałyśmy)

report |

Małgorzata Pospieszna-Zienkiewicz i Edek Pospieszny,  

No ale Dziennik i Wyborczą kupuje się zwykle na weekend. Ludzie teraz stadnie na face siedzą albo przed telewizorem....

report |

turkus,  

właśnie....

report |

doremi,  

pięknego wieku dożył, dlaczego media milczą...?

report |

turkus,  

dobre pytanie....

report |

Damian Paradoks,  

nie znałem JULIANA KAWALCA. Teraz wiem więcej. Media niezależne albo nie istnieją albo nie mają pieniędzy. Ale Ty piszesz i to jest istotne, Turkusie :)

report |

turkus,  

to był czarujący, uroczy człowiek :)

report |

Damian Paradoks,  

nie zawsze lubi się autentycznych humanistów.

report |

turkus,  

Powiadomiliśmy wszystkich.... cóż upadek, zmierzch kultury ? Literaci też milczą.... nie wierzę, że na pogrzebie pojawi się ktoś z ministerstwa .....

report |

turkus,  

na pisarze.pl pojawił się na szczęście artykuł naszego kolegi : http://www.pisarze.pl/publicystyka/8130-leszek-konarski-umar-julian-kawalec.html

report |

Damian Paradoks,  

artykuł wyjaśnia po części postawy nurtów które ignorują literata. Smutne.

report |

turkus,  

Damian, Leszek nie wspomniał o dorobku poetyckim, to dopiero perełki...

report |

Damian Paradoks,  

przeczytałem co jest w Wikipedii tylko. Samo w sobie zaciekawia i chcę się sięgnąć po więcej :)

report |

Małgorzata Pospieszna-Zienkiewicz i Edek Pospieszny,  

Smutne to co piszesz Joasiu, pewnie zajęli się pyskówką Dunin-Karpowicz.. Ale media zawsze żyły od afery do afery. Może jednak TVP Kultura... wspomni. To jedyny kanał prócz Zone Europa, który od czasu do czasu oglądam.

report |

turkus,  

na razie chcemy Go godnie pochować....

report |

other forums: ZMARŁ JULIAN KAWALEC,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.

contact with us

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register