24 july 2011

Spokój

Trwam w nocy. Pochłania mnie jej obrona przed dniem.
Zachłyśnięty spokojem i nie przejrzystością tego co przede mną,
nie widzę, nie czuję, by jeszcze ktoś mnie gonił z iskrą w oku.
Wdycham  ciepłe powietrze zachłannie.
Ach, słodki mrok. Spokojnie i bezpiecznie w objęciach nieistnienia.


W tę noc dłonie nie muszą służyć do pracy. Lepkość czerni należy
do nieprzebranych nadziei,
że nie skończy się tak szybko. Nie umknie, zanim nie upiję się jej
urokiem.
Oczu nie zamknę, póki nie poczuję jej w żyłach i w każdym,
zakamarku duszy.
W letargu, w kokonie nieprzejrzystości.  Jeśli to gwałt, weź
więcej!



Zlizuję   aromat z szaty ciemnego zaspokojenia,
niczym płatki brokatu. Zostaje ślad na szyi.

Pogrążam się coraz bardziej. Wpadam w wir lodowatej melancholii.
Czuję mrowienie na ciele. Przyjmuje mnie, pozwala.

Ta jej kobieca klasa i wyważenie. Z pewnością jest Damą,
szlachetnie urodzoną.

Zostanę w niej na zawsze. Ma tyle miłości dla mnie i
cierpliwości.

Zna wszystkie moje grzechy, ale potrafi wybaczać.


number of comments: 8 | rating: 3 |  more 

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

"muuuczenie" w tytułe, aż tu słychać ;) "nocy ma?" po cóż ten archaizm? tekst wiele stracił na rozstrzelonym druku. tu jest opcja edycji, popraw proszę, bo się nie daje czytać, dlatego inne kwestie merytoryczne sobie daruję - zajrzę po korekcie. pozdrawiam :)

report |

Miladora,  

Zacząłeś dobrze, Sede. A po drugiej zwrotce - schody i czwarta zepsuła mi wrażenie. Dopowiedziałeś wszystko, co możliwe, jak to się mówi - do bólu. Może pobaw się jeszcze tym wierszem, żeby zachować klimat dwóch pierwszych zwrotek. Pościnaj niepotrzebne słowa, na przykład powtórzenie - "W tę noc/Ta noc". Nie bardzo pasuje mi też porównanie strachu i św. Mikołaja. No i "nie przejrzystością" - nieprzejrzystością/ - "nie istnienia" - nieistnienia. Dopracuj trzecią zwrotkę, pomyśl o jakiejś niebanalnej poincie, a ostatnią zwrotkę wyrzuć. Czytelnik woli nie być zaspokojony do końca - pragnie czegoś, co zmusi go do przemyśleń i powrotów. ;) A w niedopowiedzeniach jest magia. ;) Powodzenia. :)

report |

Miladora,  

Aha - kursywa nie jest potrzebna. Lepiej jej nie nadużywać. ;)

report |

Sede Vacante,  

Bardzo dziękuję za opinie, zwłaszcza, że są tutaj tylko dwie osoby, które w ogóle zwracają uwagę na moje teksty. Ten wiersz postarałem się jeszcze "podkręcić", jednakże jest w sumie taki jak chciałem, nie czuję go inaczej niż tak, dlatego zmiany pozostały niewielkie. Pozdrawiam.

report |

RM,  

potrafisz myśleć emocjami, ale literacko wychodzi to bardzo banalnie. Poezja to też matematyka, czyli musi mieć sens. Wierzę, że tą samą sytuację można złapać z perspektywy bardziej oryginalnej. Pisanie o iskrach w oku z punktu widzenia samotnika jest fajne, ale w morzu poezji to trochę nudne. Nie znam cię człowieku i może się wygłupię, ale trzeba czytać trochę więcej współczesnej poezji (nie tylko Miłosza ale i Bohdana Zadure). A potem dużo, dużo, bardzo dużo nad swoim i obcym pracować. No to jestem trzeci.

report |

Sede Vacante,  

Może się wygłupię - ale ta prawdziwa poezja to dla mnie zbitek niezrozumiałych sformułowań, prześciganie się na "ciekawe metafory", a tym ciekawsza, im bardziej zagmatwana i chaotyczna, nie do rozsupłania. Nie chcę tworzyc takiego stylu. nie chcę czytając kiedyś komus swojego tekstu, widzieć jak kompletnie nic z niego nie pojmuje, albo zachwyca się "na wszelki wypadek". Dlatego staram się pisać w miarę rzystępnie, tak by dało się przez to przebrnąć, a i ja nie pisząc "po gordyjsku" sam nie nauczyłem się operować takimi metaforami. Każde słowo w moich tekstach, to absolutna szczerość, prawdziwość uchwycona, bez ściemy, więc przekładam ową szczerość ponad turniej metafor latających wysoko. Taki styl, może prosty, dla prostaków, ale idę z nim na randkę. Pozdrawiam.

report |

RM,  

Poezja to jednak sztuka czyli dziedzina kreatywna, wiec tłumaczenie, że pisze się prosto po to, aby inni to zrozumieli, to trochę jednak przyznawanie się do swojej niemocy. To tak jakby sprinter biegł wolniej, aby jego kibice zdążyli go zauważyć i zrobić zdjęcie.

report |

Kasiaballou vel Taki Tytoń,  

jestem i widzę kawał wiersza. no własnie, moje pierwsze wrażenie jest takie, że zbyt wiele chcesz powiedzieć w jednym utworze. widzę tu materiałnał na trzy wiersze. mam nieodparte wrażenie, ze podzieliłeś tekst, jak opowiadanie; na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. są naprawdę ładne frazy, ale też sporo nadsłowia/ niepotrzebnego puchu - zbyt dopowiadasz, jesteś nadszczegółowy i posługujesz się przy tym dość pospolitymi określeniami. w tym miejscu mogę się też podpisać pod wypowiedzią Miladory, dodam tylko, że warto wymienić garnitur metaforyczny i nie sięgać po wtórne/kalkowe motywy jak, oczy, dusza, miłość, dłonie, mrok - to już było, a u Ciebie niestety nie zaistniało w jakiś wyjątkowo ciekawy sposób. generalnie wiersz emocjonalny, może nieco przeegzaltowany, ale skonstruowany świadomie/logicznie i podczas czytania ładnie/sprawnie/plastycznie projektuje. masz ogromny potencjał i potrafisz dozować lirykę, reszta to już kwestia sięgnięcia po oryginalniejsze rekwizyty i jednak większa kondensacja myśli. żółwik :)

report |



other poems: Droga, o którą nikt nie pyta, Dokąd..., Pacyna, Te głupie, bezrozumne zwierzęta..., Już późno, a jego wciąż nie ma, Kiedyś też będę miał Fiata..., nieuleczalnie skreśleni, Dyktatura rasy panów, Przechowalnia surowców NN, Mądry Piotruś, A masz!, Koniec świata, Ulica nie Sezamkowa, Jutro będzie lepiej, Z OSTATNIEJ CHWILI, Stop, Siła w sile, Dostojeństwo królów, Diamenty na dnie, Zaczarowany ołówek, Demotywator, Zimno, Rzeczpospolita Zdradzona, Born in PRL, Wygnanie cz.2, Mrożone, smażone gołębie, Elektroistnienie, Danie z żebra, Jeden., Zamknięte usta biją na alarm, FAŁSZ, Pusto., Na wymarciu., Marsz żałobny. Za zdradę narodu., Ludzie prości, Dekalog ludzkich grzechów, Król psychopatów, Brudasom wstęp wzbroniony!, Utylizatorzy, Nowotwór przemijania, Stara kwiaciarnia, Dusze kryształowego cierpienia, Lodowaty, drugi koniec, TEKST PIOSENKI 2, TEKST PIOSENKI (nie widziałem kategorii), ACTA. Każdy orze, jak może., Ostatni front, IRA, 198-, Apostoł obłędu, Puzzle z chmur, "Hardrock'n'rollów", Nadrzędne., Ołowiane rzeki końca, Pany Wiecznie Uśmiechnięte. (Pokolenie 67), 2012, Ja, tęsknota., Dawno temu na trzepaku..., Baśń o dobrym królu., "This is...... Święęęęętaaaa!", Archaniołowie z napiętą cięciwą, Śmierć marnotrawnych, Klinika konającej nadziei, Retro-Eden i słodka nieświadomość, Wieczność może trwac tylko sekundę..., Pacierz słomianego luda, Strach przed nie wiecznym istnieniem., Pięć litrów błagania o spokój, Zima w ogrodzie wisielców, Nie rymowana obraza bogów fabryki, Wyrok majestatu ścierwa, Potop. Ostatni dar człowieka., Konfesjonał dla ostatnich, Efekt końcowy zabawy w cywilizację, Brzuchy pękate, Pieśń żałobna garbatych, Niebo krwawych proroków, Władza króków, Ród królów, Twierdza kryształów, Dom czarnych kwiatów, Przemyśleń kilka sfrustrowanego połety, Latarenka na rogu ulicy przeklętych, Bastylia, Błagania dusz, "Karuzela w umarłym miasteczku, Dawno temu na wsi..., Moje 30 urodziny, Rycerze boga, Getto, Dobranocka od ponurego bajarza, Nagość, Marenven, Oziębła królowa. Pogarda mężczyznom i basta., Święte rewiry, Imię jego, Witaj przybyszu znikąd, Diabelskie konklawe, "Wola sługusów", Jak w Raju, Gigabajty życia, "Gasną ogniska", Wozy z chlebem, Lombardy, Tabula Rasa, Epitafium, List do mistrzów, Spokój, Maska, Wiosna dla ludu, Duszna cisza pod zegarem, Świr, Szept z Nieba, Wygnanie, Eldorado dla wybranych, Dziewczę z koszem malin, "Choroba", "Numer", "Bestie",

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us






wybierz wersję Polską

choose the English version

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1