19 july 2018

panu Bogu świeczka

a jeśli to za mało
na ofiarę 
niech przynajmniej nie dmucha 
z wiatrem

diabli nadali skojarzenia
po laniu wosku

przez klucz


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 9 | rating: 0/5 | report | add to favorite

Comments:

AS,  

a już myślałem, że potrafisz pisać miniatury... "lordoza" była dużo lepsza; nie ma definicji, ale mini powinno się mieścić w sześciu wersach; czterech do sześciu; wypada wspomnieć o sekwencji: narracja - obraz - narracja, albo: obraz - narracja - obraz; wracajmy do wersów: czterowersówka powinna być zapisana w formie 1-2-1, piątka 2-1-2, a szóstka 2-2-2; pokombinuj nad swoim tekstem, a przekonasz się sama, że taka formuła zamienia utwór w małe dzieło i nikt Ci nie powie dlaczego tak jest, ale tak jest; może kiedyś jakiś matematyk odkryje złoty podział w wierszach... no i nie wiem, czy mi uwierzysz: miniaturę też można przegadać... wiem, że to co piszę wygląda na wymądrzanie się, ale piśnij słówko, a więcej nie będę; pozdrowienia

report |

lilidae,  

Nie potrafię, Asie. I to nie dotyczy tylko miniatur. To nie kokieteria, ale smutna konstatacja. Piszę emocjami, a tym razem wyjątkowo dałam im "poplynąć", bez najmniejszej kontroli. To marne usprawiedliwienie (zwał jak zwał), ale szczere. I ani słowa więcej nie pisnę- po prostu dziękuję:)

report |

AS,  

kontrolowanie emocji nie powinno i nie może mieć miejsca w procesie twórczym, ale kontrolowanie wiersza to zupełnie inna sprawa; żaden pianista w imię ekspresji nie będzie walił pięściami w klawisze i na pewno zdajesz sobie sprawę jak potężny przekaz emocjonalny niesie subtelna gra; Leonardo tworzył Monę Lisę przez 3 lata; gdyby namalował ją w twórczym szale nie byłaby to Mona Lisa... każda dziedzina sztuki wymaga wiedzy, techniki i wytrenowania; te elementy nie przeszkadzają emocjom, wręcz odwrotnie: pomagają je uwypuklić; gdybym wszedł na scenę baletową i zatańczył "Jezioro łabędzie" połowa widzów umarłaby ze śmiechu, a druga połowa uznałaby, że osioł byłby lepszym tancerzem; no cóż, mam nadzieję, że nie zanudziłem; życzę cierpliwości w pisaniu wierszy i zastanowienia się nad tym, jak je pisać... raz jeszcze :)

report |

lilidae,  

Wyobraziłam sobie osła na pointach i szczerze bym go oklaskiwała, gdyby tylko w taniec wkładał serce:)) A teraz już poważnie i merytorycznie- nie zanudziłeś. Ale zaciekawiłeś, bo niby skąd Twoja wcześniejsza wiara w to, że potrafię pisać? Ja sama jej nie mam:) Tak jak cierpliwości. Za to sporo we mnie pokory. Uważnie czytam komentarze, biorę je "do siebie", wyciągam wnioski. Tak jest i tym razem, więc czas jaki mi poświęciłeś na pewno nie jest stracony. Zatem jeszcze raz- dziękuję i pozdrawiam:)

report |

AS,  

https://www.youtube.com/watch?v=rD-0jUl-o9k

report |

lilidae,  

Obejrzałam i pozostaję pod w ogromnym wrażeniem. Jak zawsze, kiedy widzę, czytam, słyszę coś wyjątkowego. Ale w takich "przypadkach" jest zdecydowanie coś więcej niż umiejętności i emocje- to czysty talent. Wymaga szlifowania i dbałości, ale...trzeba go mieć:)

report |

AS,  

czasami lubię wracać:) powyższy link ułatwi Ci odpowiedź na pytanie, czy umiejętności przeszkadzają emocjom...

report |

lilidae,  

I ja czasem wracam, a to już chyba niezły prognostyk na przyszłość ;) Link dogłębnie przeanalizuję, jak tylko będę miała lepszy dostęp do mediów. Teraz burza krąży w okolicy, a telefonia komórkowa (i nie tylko ona) bywa w takich sytuacjach bezradna. Ale to mi nie przeszkadza wracać na moje Kujawy, skąd pozdrawiam :)

report |
Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register