Forums

samkrzysio dublin
PROFILE About me Forums (1)


18 august 2011

Jeszcze fotografia, czy już grafika

Administrator przysłał informację, że zdjęcie zostało usunięte z działu „fotografia” bo stopień ingerencji kwalifikuje go do „grafika”. Pomyślałem żeby zacząć dyskusję na temat kiedy praca jest jeszcze zdjęciem a kiedy już grafiką. Moim zdaniem nazwa „fotografia” wyjaśnia wszystko przecież jest to rysowanie światłem. Program graficzny pozwala poprawić jakość i nadać inny wyraz prezentowanej pracy. W czasach kiedy posługiwano się negatywem i pozytywem też mocno ingerowano w zdjęcie – ale dalej była to fotografia.
Pozdrowienia


number of comments: 10 | rating: 13 |  more 

omen,  

tja.. czy to znaczy ze juz nie istnieje stricte fotografowanie? ze nikt nie potrafi zrobic dobrej fotki i kazda musi byc podrasowana? wlasciwie to syndrom XXI wieku- wszystko sie sprzeda, byle w ladnym papierku. tak sobie tylko glosno mysle na poruszony temat;)

report |

samkrzysio dublin,  

omen, masz rację i jednocześnie jej nie masz – takie dwa w jednym. Są różne gatunki fotografii m. in. dokumentalna, która musi wiernie oddawać rzeczywistość. Przy tak zwanej artystycznej moim zdaniem można pozwolić sobie na daleko idącą ingerencję. Nie bardzo rozumiem dlaczego malarzowi wolno znacznie zniekształcać to co tworzy – a fotografowi to już wara od tego? Przecież i pędzel, i obiektyw to są tylko narzędzia w rękach artystów. To co kiedyś osiągano kosztem wielu godzin pracy teraz dzięki odpowiednim programom można osiągnąć w kilka minut. Pozdrawiam

report |

omen,  

'Przecież i pędzel, i obiektyw to są tylko narzędzia w rękach artystów'.. to co wlasciwie, obiektyw, czy program do obrobki..? ;)

report |

omen,  

jesli chodzi o fotografie atrystyczna, to moze uchodzi wlasnie pod haslem grafika, gdzie ingerencja jest wg uznania autora..?

report |

samkrzysio dublin,  

Pędzel i obiektyw to tylko uogólnienia, bo ani sam pędzel czy obiektyw bez całej reszty dodatków nie stworzą dzieła. Pozdrowienia

report |

omen,  

czyzby? bo to znaczyloby, ze bez nowoczesnej komputerowej techniki nie powstanie dzielo. moim skromnym to stwierdzenie jest mocna przesada. bo 'dodatki' to przeciez niekoniecznie technika komputerowa, bo wlasnie ta jest tu tematem dyskusji.

report |

samkrzysio dublin,  

Zaczynałem w czasach „przed komputerowych” i w łazience „prostowałem” walące się budynki, doświetlałem fragmenty prac, eksperymentowałem z gradacjami papieru i wywoływaczami wszystko po to by osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli teraz te same założenia osiągnę siedząc wygodnie przed komputerem to już nie jest fotografia? Kąpiele w osłabiaczach, wzmacniaczach, kąpielach tonujących to była fotografią – kiedy osiągnę to kilkoma kliknięciami to już nie fotografia?

report |

omen,  

no wlasnie..czy obrazek po obrobce photoshopem przez 12latka to nadal fotografia- alez oczywiscie;) nawet pojecia nie trzeba miec o fotografowaniu, sie pstryknie, sie obrobi..albo cos dorobi :)) nie no, cofam co mi sie wymsknelo. fotografia niczym przyjazn, pojecie umowne, co tam kto sobie pod tym rozumie. to tyle z mojej strony. pozdrawiam:)

report |

Florian Konrad,  

ło choroba- to jeszcze i moje pousuwają :) choć ja tylko rozjaśniam kolory :)

report |

samkrzysio dublin,  

Chyba nie tylko rozjaśniałeś! A tak na marginesie wspaniała prowokacja - tylko z nasyceniem trochę presadziłeś

report |




Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us






wybierz wersję Polską

choose the English version

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1