22 april 2011

dekalog poety


1. Poezja nie jest religią; nie twórz dogmatów ani na temat rzeczywistości ani na temat poetyki.
2. Poezja może być środkiem na uporządkowanie myśli - zatem chaos może być twórczy; znaczy to, że brak logiki nie wyklucza poezji.
3. Poezja może być ćwiczeniem i sprawdzianem własnej wyobraźni, zarówno w pisaniu jak i w czytaniu, ale nie przekraczaj granic zdrowego rozsądku, bo zaprowadzisz innych i siebie w krainę utopii, skąd nie ma powrotu do świata żywych.
4. Nie pisz intencjami - wiersze pisz słowami, ale znaczy to również, by nie tworzyć pustych form - te wypełniaj sobą, swoim życiem.
5. Nie cierp tak donośnie bo to żenujące; nie zapominaj o zabawie - gry i zabawy słowem uczą dystansu do siebie i świata.
6. Wolno ci się jąkać, bylebyś mówił własnymi słowami.
7. Nie przemawiaj wierszem - rozmawiaj; dyskutuj wierszem - nie pouczaj; ci co twierdzą że wiedzą - dawno przestali myśleć.
8. Nie ufaj własnym uczuciom - koń który ponosi potrzebuje
cugli; tym jest w wierszu kompozycja, świadomość celu.
9. Nie bądź echem cudzych przekonań co do sposobu mówienia; zaskakuj sam siebie; nie przyzwyczajaj się do własnego sposobu patrzenia na świat; nie powtarzaj się.
10. Potraktuj pisanie wiersza jako pracę z własnego wyboru; czerp z tej pracy radość i dziel się nią z innymi a czytanie tego co napisałeś będzie czystą rozkoszą.

list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 14 | rating: -1/4 | report | add to favorite

Comments:

Szel,  

11. pluń na to co czujesz, bo to nie poezja.

report |

Wojciech Jacek Pelc,  

kilka dekalogów poezji już przeczytałem, Ty proponujesz dekalog poety. właściwie się z nim zgadzam. takie: baw się poezją, ale nie zapominaj aby twoją mogli się pobawić również inni. :)))

report |

Sara,  

12. a co z ekfrazą?:)

report |

Voyteq (Adalbertus) Hieronymus von Borkovsky,  

Jacku...! Pozwolisz (a nie masz innego wyjścia), że skopiuję sobie Twój "Dekalog...", wydrukuję go i powieszę nad kompem, by mieć go zawsze na uwadze. Kodyfikacja, zapewne dyskusyjna, ale zawsze kodyfikacja. To jak rabbi Mosze ben Majmon czyli Abu Imran Musa Ibn Majmun, który w "Perush ha-Mishnah", który skodyfikował zasady judaizmu. A ponadto zaproponował zdanie, które zawsze powinniśmy pamiętać:"Niech mnie ożywia miłość do sztuki."

report |

Mirosław Witold Butrym,  

Chaos nie może być twórczy, prędzej brak przesadnie systematycznej hermetycznej formy dzieła, bo anachronizmy chyba nie będą niczym pożądanym, braku zaś logiki nie ma, co najwyżej obłęd logiki nie prawidłowej wynikający z chaosu.

report |

Jacek Sojan,  

Mirosławie Witoldzie Butrymie - bardzo Panu dziękuję za tak pilne stawianie minusów przy wszystkim, co tu publikuję; właściwie jest Pan konsekwentny i mogę Panu jedynie podziękować za stałą gościnę pod moimi tekstami, choć trudno zrozumieć jednostronność w sposobie czytania moich wierszy; co do chaosu - ten bywa twórczy i nietwórczy; Pańskie "dzieła" nawet nie zbliżają się do chaosu, bo chaos trzeba najpierw ogarnąć by się nim posługiwać jako wartością artystyczną, ale podziwiam ambicję w prezentowaniu siebie jako poety, choć obawiam się, oglądając pańskie prezentacje, że to wysiłek daremny;

report |

Mirosław Witold Butrym,  

Nawzajem panie grafomański poeto i życzę dużo nie powodzeń.

report |

Jacek Sojan,  

Kochani! - nie widzę przeszkód, aby każdy po przemyśleniu tematu postarał się napisać swój własny dekalog poety, który byłby uzupełnieniem moich przemyśleń; krytykować łatwo - trudniej zaproponować coś alternatywnego ale równie rzeczowego; pozdrawiam J.S

report |

RENATA,  

po co mi dekalog...?? choć moze..??piszę co mi w duszy gra i to mi sprawia radość

report |

Jacek Sojan,  

Panie Mirosławie Butrymie.; a ja przeciwnie - życzę Panu znalezienia swojego miejsca w świecie i czerpania z tego faktu odnalezienia siebie jak najwięcej radości; zawiść niszczy przede wszystkim nosiciela zawiści; pozdrawiam J.S

report |

Mirosław Witold Butrym,  

Żeby być zawistny, musiał bym jeszcze czuć gniew, a jestem spokojny, wyraziłem jedynie, to co uważam i do czego miałem prawo, a tak w ogóle nie czuję się zagubiony, bym musiał się odnajdywać, za fałszywe życzenia, nie mam zamiaru dziękować, a więc narka.

report |

Voyteq (Adalbertus) Hieronymus von Borkovsky,  

Panowie, Panowie...! Czyż nie możemy się pięknie różnić...? Wszyscyśmy z tej samej gliny pełnej bólu i zadumy, doświadczeń i złudzeń... Gdyby było inaczej, nie spotkalibyśmy się tutaj... Coś nas łączy... Pax, pax poetarum...

report |

Darek i Mania,  

przeczytałem dekalog z zastanowieniem nad tym czym jest poezja - otóż nie starajmy się zamykać jej w jakimś przedziale ponieważ stanie się ramką o tych samych obrazach - warto jednak przemyśleć text i wziąć coś do siebie :)

report |

Jarosław Trześniewski,  

Jacku interesująco i każdy jak -mniemam ( z nielicznymi wyjątkami)znajdzie tu coś dla siebie. 5 zasada istotna. Pozdrawiam serdecznie!!!

report |other poems: długi język, muza, pomiędzy, gronostaj z damą, dlaczego nie, PKP, et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo, bujanie, Czyżyk, uwaga na szatynki, lekcja mitologii, szaleństwo makowe, modlitwa do Judasza, harpun, na gadu-gadu, wiersz zasmarkany, miłość niespokojna, codex doskonałego kochanka, twój czarny łabędź, nowy elementarz, canto, szlak twojego imienia, w poszukiwaniu Atlantydy, kreskówka, na balkonach, sura Alego, dziewięćsił, czas wieku męskiego, pokazała, Big - Bang 1989, odwołanie randki w ciemno, casus antypoety, imperatyw, związki frazeologiczne, zielony kontrabas, mądrość Jacka Sojana, Kwiecień-plecień, rozmowa z Dyrygentem, cimcirymci, soliloquia św. Muz, Moskaliki Podwawelskie, Dytyramb literowy - karnawałowo, media, skarbiec polski, powiedzieli, Epitafium dla Wojciecha Jaruzelskiego, deser, Bałtyk, zamyśliłem się, chałwa, jego dupa, dziewczyna z walizki, analnie i banalnie, zaproszenie, Afryką bądź mi, Joaśka, splot, Samuraj polski, las na reglu, pokolenie, patrz, urzeczona narzeczona - dwugłos, do poetów, dziewice i smoki, Twardy limeryk, mówisz jestem senna, Mój życiorys albo spowiedź właściciela kopy, Judasz, noeza albo okruszki z weselnego stołu, Limeryk solidarny, lingwistyczne zakupy w promocji politycznej, świat w naszych rękach, na facebook'u, stary komplemenciarz, Moja reduta, canzona, przy samowarze, ja Kain, trucizna, deser, manifa Henia, raz na zawsze, CV, mieć ideę, portret przeźroczysty, przepis na wiersz awangardowy, oda do Marylki, sutek, Kraków, rehabilitacja, śladami dorożki, plaga, rzeźba, królewny, pierwiastek, weryfikacje /wiersz integracyjny/, disco, przyprawa do skrzydełek Kentucky, mam, koniec kropka, ***, dlaczego, głupio o mądrości, białe noce, piana, ostrzeżenie, bez gwarancji, requiem dla Janusza Kurtyki, czerwiec, lilia dla Li Baia, słownik twojej obecności, nad rzeką Amen, kolczyk prola*, źródło, dekalog poety, mordercy, złote gody, Pogoda polityczna, Bohater romantyczny, bytka ne bytka - to je zapytka, o maj darling, do mojej kochanki, Maślak w occie, na wspomnienie pewnej Węgierki, Berecik, uwiedziony, orgia orientalna, rękopis znaleziony w Toyocie, List do Petroniusza,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register