9 october 2011

Co nazywamy wierszem?

Trudno określić co jest a co nie jest poezją. Osobiście zgadzam się z Wł. Broniewskim. Poezję się czuje i mierzy sercem. Musi być piękna

"Robotnik z Radomia"

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.
A kiedy synka stracił
pewien robociarz z Radomia,
o wierszu pomyślał z płaczem
i list napisał do mnie:
"Chłopczyk był śliczny jak róża,
dobre, kochane dziecko...
Wierszyk niech będzie nieduży,
nie religijny- świecki..."
Nie wiem, co to poezja,
jest w niej coś z laski Mojżesza:
strumień dobędzie ze skały,
umie zabijać i wskrzeszać.
Władysław Broniewski


Laura Calvados,  

powołanie na WB to jest akurat kiepski pomysł

report |

Slawrys,  

świetny pomysł z wyborem W.Broniewskiego, bardzo lubie ”...trzeba umieć umierać pięknie...” i wiele wiele innych :)

report |

Leszek,  

Też go lubię, jak się otrząsnąć z nienawiści to można u niego znaleźć wiele piękna, ale miało być o Poezji. Rozumiem że Pani Laura się nie zgadza. Więc co jest wg. niej Poezją

report |

Slawrys,  

nie wiem, ale ja odebrałem twój wpis jako dyskusję o poezji a nie o jej autorach i ich życiu :)

report |

Leszek,  

Proszę Bardzo, jak nie Broniewski to może Różewicz? poetą jest ten który pisze wiersze i ten który wierszy nie pisze poetą jest ten który zrzuca więzy i ten który więzy sobie nakłada poetą kest ten który wierzy i ten który uwierzyć nie może poetą jest ten który kłamał i ten którego okłamano poetą jest ten co ma usta i ten który połyka prawdę ten który upadał i ten który się podnosi poetą jest ten który odchodzi i ten który odejść nie może Kto jest poetą-TADEUSZ RÓŻEWICZ

report |

28brrr10,  

a po co nazywać,czytać,wersów głębie odkrywać, traktować jak prozę w pigułce, zazdrościć poetom,co metaforą,tysiące słów pospolitych zjadaczy w wersie zgrabnym zamkną, może to i metoda na deszyfracje sposobu życia

report |

Leszek,  

Podoba mi się co napisałeś, ale ciągle się znajduje ktoś który wie lepiej. Ten wie wie co jest Poezją. I w tym jest problem

report |

28brrr10,  

ja tylko czytam,więc nie wiem, a nawet nie wiem czy dobrze czytam,pozdrawiam:)

report |

Leszek,  

Widocznie dobrze czytasz :)))) Wiesz Ktoś kiedyś powiedział że najwyższym stopniem wiedzy jest przeświadczenie że się nic nie wie.Więc gratuluję

report |

An - Anna Awsiukiewicz,  

Są różne gusta (że tak powiem) i wszystkim się nie dogodzi. Czy ktoś będzie sławny ?--marne szanse, więc pozostało pisanie --hihi:)A życie jest takie króciutkie:)Szkoda czasu na walkę:) Jeżeli coś mi nie podoba, po prostu omijam wierząc że może innym się spodoba:)

report |

Bogna Kurpiel,  

Na temat wiersza wypowiedział się Cz. Miłosz w wierszu - "Ars poetica?" Najważniejszy jest tutaj znak dodany zapytania.Tak mało i tak dużo a daje ogromny margines.Wiersz ewoluuje od sztywnych form gramatycznych do no właśnie. Na temat wiersza wypowiadali się Norwid - że jest żmudna twórcza praca, Staff - wyraz natchnienia a ja w ten sposób:// Górolska Ars Poetica// Coby była pyskata, coby ją słyseli// Coby była pstrokata, coby ją widzieli// Coby była siodłata, coby ją chcieli// hej!

report |

Bogna Kurpiel,  

PS. Dziękuję Leszku, że przybliżyłeś mi wypowiedź WB, bardzo mi odpowiada. Pozdrawiam:)

report |

Leszek,  

No i zbliżamy się myślę do definicji. Wiersz jest to to co jest piękne, co łapie za serce, przy czytaniu którego po karku przechodzą dreszcze. Napisane w jak najkrótszej formie. Z tym że pierwszy warunek jest decydujący. Bardzo dziękuję za interesujące, na wysokim poziomie wypowiedzi. Jeżeli ma ktoś coś do dodania to proszę bardzo

report |

Bogna Kurpiel,  

Wiesz, pewien współczesny Poeta napisał - " Czasem Wiersz spotyka swojego Czytelnika i pasują do siebie jakby się znali od dawna" Sądzę, że o to w dużej mierze chodzi. Aby wiersz był tworzony (i żył swoim życiem) nie tylko przez Poetę ale i Czytelnika. Wszystkiego dobrego:)

report |

Leszek,  

Dzięki, tak, o to chodzi Dal, ale chciałbym na koniec przytoczyć co myśli nasza noblistka Szymborska

report |

Leszek,  

Trema Poeci i pisarze. Tak się przecież mówi. Czyli poeci nie pisarze, tylko kto - Poeci to poezja, pisarze to proza - W prozie może być wszystko, również i poezja, ale w poezji musi być tylko poezja - Zgodnie z afiszem, który ją ogłasza przez duże, z secesyjnym zawijasem P, wpisane w struny uskrzydlonej liry, powinnam raczej wyfrunąć niż wejść - I czy nie lepiej boso, niż w tych butach z Chełmka tupiąc, skrzypiąc w niezdarnym zastępstwie anioła - Gdyby chociaż ta suknia dłuższa, powłoczystsza, a wiersze nie z torebki, ale wprost z rękawa, od święta, od parady, od wielkiego dzwonu, od bim do bum, ab ab ba - A tam na podium czyha już stoliczek spirytystyczny jakiś, na złoconych nóżkach, a na stoliczku kopci się lichtarzyk - Z czego wniosek, że będę musiała przy świecach czytać to, co pisałam przy zwykłej żarówce stuk stuk stuk na maszynie - Nie martwiąc się zawczasu, czy to jest poezja i jaka to poezja- Czy taka, w której proza widziana jest źle -Czy taka, która dobrze jest widziana w prozie I co w tym za różnica, wyraźna już tylko w półmroku na tle kurtyny bordo z fioletowymi frędzlami? Wisława Szymborska

report |

Leszek,  

Po przemyśleniu, proza jest twardą formą, nie da się w niej nic zrobić. Ale spotyka się w prozie wątki wiersza więc...

report |

Darek i Mania,  

a haiku to wierszem jest czy myślą filozoficzną ?

report |

Leszek,  

haiku jest formą, gdyż rządzą nim określone zasady, ale czy wierszem? Sonet jest na pewno formą i wierszem

report |

hossa,  

haiku jest iskierką, migawką , okruszkiem i wymaga ogromnego skupienia, haiku jest wierszem:)

report |

28brrr10,  

w swej pierwotnej formie było żartem:)

report |

Konrad Redus,  

a ja dodam parafrazując Norwida " to - nie to - krzycząc - wiersze, nie to / to nie poezja co dziś zwą" (Cypek Norwid - Spartakus)

report |




Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us






wybierz wersję Polską

choose the English version

Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności   
ROZUMIEM
1