5 january 2011

festiwal starców chorujących na przewlekłą poezję

zjeżdżają się z bagażem obaw i wątpliwości,
puszący ogony spapierowionych kompleksów jak pawie.
Półgestem policzą wyrwane kolejnym srokom pióra,
a w tabernakulum przesyconym zapachem niedomytych wspomnień
rozsnuje się wypuszczona z płuc tęsknota:
do innych ognisk, sal, do coraz to bielszych szpitali
- tam o impuls najłatwiej, tam prawda szuka proroków

zrogowaciały palec sprawdzi czy to ta sama broda,
czy stosunek siwoty do łysoty nadal w przewadze u gospodarza.
Ci co poklepią się po niezabliźnionych dopowiedzeniach.
- to były czasy - poszepczą w megafon zazdrosnej dłoni,
którą przylepią do bliźniaczo wypchniętej z szeregu.
- Będzie co pamiętać - odszepczą ci inni i wypiją cały zapas iluzji,
po trzy trzydzieści butelka, po trzy sześćdziesiąt pięć puszka

Czasem przeszeleści się kartka zmierzchu, czknie ktoś słowem,
przeklnie szerokość marginesu, przeprosi za kolokwialną wypowiedź.
Raptem amputują nieobecnych w laurowym wieńcu krzeseł,
nerwowo odliczając werdykty Wszechmogącego.
- to jeszcze nie ja, nie ty, nie on... - wygaśnie ognisko oczekiwania.
I zanim wrócą do żon, do kotów, znienawidzonych biurek,
jeszcze raz podziękują ciału, że wytrzymało:

ból w kręgosłupie, lęk przed lękiem,
migotanie niedomkniętych nadziei na sukces,
spocone dłonie zażenowanych zwycięzców,
kolejną niezasłużoną porażkę z zazdrosnym ego.
a na uboczu osamotniały starzec powtarzał będzie
mantrę o wiecznej młodości, z wersetu na werset
coraz bardziej pochyloną czcionką.

8.06.2001


list of responded items:

 

choose your artistic answer

 


number of comments: 11 | rating: 0/1 | report | add to favorite

Comments:

Wojciech A. Maślarz,  

Genialne! Czapki z głów (tylko uwaga na peruki:). Pozdrawiam:)

report |

stateless,  

czytelne, ładne, sprawnie i zgrabnie napisane

report |

Marion,  

Zapewne dobry, ale nie wypowiem się zdecydowanie, bo też o mnie :) Z tego powodu szybko przeleciałam tekst. Spodobała mi się ostatnia strofa. Pewnie jeszcze tu wrócę cichaczem.

report |

Pi.,  

wybaczcie że to już drugi dzisiaj, ale on pochodzi sprzed prawie dziesięciu lat i udało mi się dziś na chwilę uzyskać dostęp do jego papierowej wersji i szybko przepisać. Truml był jakby najbliżej pod ręką. melduję poprawienie przecinków i literówek (okazało się, że przestarzała klawiatura rzadko wbija "ć". To że tekst jest z dawien dawna poznać można jeszcze po tym, że jakoś sporo w nim "dopełniaczówek". trochę mnie kolą ale podczas przepisywania nie myślałem o ewentualnych zmianach. kiedyś pomyślę i wtedy zniknie dotychczasowa data...

report |

Wojciech A. Maślarz,  

Bardzo zgrabnie skomponowane, ale i tak rozważyłbym pewne fragmenty. Kosmetyczne slim-fast w 2-3 miejscach. Pozdrawiam:)

report |

Paganini,  

Jeśli chodzi o te drobne kosmetyczne zmiany to może i coś możnaby zrobić, lecz jeśli chodzi o sam tekst, o jego sens i ogólny odbiór to dla mnie rewelacja. Pozdrawiam.

report |

Wanda Szczypiorska,  

dziesiec lat temu byl pan niedorostkiem, panie piotrze i nie przypuszczal pan, ze w koncu i panu sie zisci

report |

fortel,  

"ból w kręgosłupie, lęk przed lękiem, migotanie niedomkniętych nadziei na sukces, spocone dłonie zażenowanych zwycięzców, kolejną niezasłużoną porażkę z zazdrosnym ego. a na uboczu osamotniały starzec powtarzał będzie mantrę o wiecznej młodości, z wersetu na werset coraz bardziej pochyloną czcionką. " Nobla za to!

report |

Withkacy,  

Podoba mi się :)

report |

Jarosław Trześniewski,  

Piotrze tekst sprzed 10 lat? Profetycznie i zarąbiście. Chapeau bas!

report |other poems: ciepło, prawie czerwiec, implozje, Kobieta niejedno ma imię, sekcja 090221/1, sun tzu, bardzo krótki wiersz o skrajnościach, infected. third wave, cień, dramat w jednym procencie, z definicji: czekanie, jutro też będzie maj, demony poezji, reszty nie trzeba, konwulsje, przeciągi, mosiądz, mech, zezwierzęcenie, miłość, Astipalea, Okjokull, perseidy, w środku nocy Yossarian wyzwala Bolonię, sztuka odejmowania, tool in concert, antyemotyk, odmrożenia, nic się nie zmienia, nie ma miłości, Hiob, spowiedź, traktat o człowieczeństwie, amputacja, inna, black hole, kim nie jestem, Zajączki, Wenus nie ubiera się u Prady, felidae, Anna od przypadków, czas strat, monologizm, mroźny poranek, pestycydy, czas niepogody, Odpowiedź, stracenia, majowe popołudnie, stary wiersz a może, niedziś, wryty, mglisto, don kichot, wewnątrz zbioru wspólnego, aktualizacja, głębiec, tetris, najlepszy, żaden wiersz, Rybeńka, firma portretowa mosoń, za wcześnie na jesień, podziw, mrozki, właśnie zawalił mi się świat, niedożycie, impresje z 24 Głogowskich Konfrontacji Literackich (4), impresje z 24 Głogowskich Konfrontacji Literackich (3), impresje z 24 Głogowskich Konfrontacji Literackich (2), impresje z 24 Głogowskich Konfrontacji Literackich (1), popielec, tryb prywatny, wyć z miłości, niedochodzony czyli tribjut tu świetlicki, pan Cogito przechodzi w dozwolonym miejscu czyli tribjut tu herbert, krawężnikowanie czyli a tribjut tu białoszewski, odwet, krwawienie, wiersz niemiły, powtarzając że cię kocham, *** (napisz do niej), międzygalaktyczne święto poezji, w dniu poezji żule rozmawiają o pierwszym dniu wiosny, jeśli dziś wtorek to jesteśmy w chile, odwilż, translacja II (od-porno-ść), plagiat, translacja, teoria wszystkiego, nieobecni, jednym strzałem, gry w pa pa, wiersz drżący, the winter is coming, 69, nieme kino, what a wonderful Facebook, bez pożegnań, jeślina (pieśń penelopy), obdarowywanie, kilka słów o wietrze, nowe czasy, bye bye sweet world, cyrograf, numery, numery..., 73,2, dzień stworzenia godzina próby, o jedną wieczność, węzły II, o dojrzewaniu w poezji, śpiewająco, zapach mężczyzny, ciemność (hejtsbuk 2017), husianie na ścianie, stacja XII: józef k. wjeżdża na tor siódmy peron trzeci, początek świata, z perspektywy kosmosu, jednym ukłuciem, autoportret z tęczą (hejtsbuk 2017), przysposobienie do życia w niewoli uczuć, erotyk na kartę, maso, mayday mayday, bardzo krótki wiersz o tłustym czwartku, mrrrau (hejtsbuk 2017), jeszcze jeden wiersz o zimnie (hejtsbuk 2017), hołd dla premieropodobnej (remiks literacki), żadna historia (hejtsbuk 2017), akt wszechwiary, lutowisko, przez zamieszczenie, chędożyć, dowód na ostateczne istnienie zimy, zero zero, przedsmak, oko na niebie, białopomidorowi, listopadlina, 2016, ikar, nekro-erotyk czyli zakamarki pewnej cmentarki, scena po napisach, beep beep, tymczasem, chazan story, fizycznie, brudna poezja II, brudna poezja, Elbląg Road, język na biegi,

Terms of use | Privacy policy | Contact

Copyright © 2010 truml.com, by using this service you accept terms of use.


contact with us


Report this item

You have to be logged in to use this feature. please register